Працював у свята та утримувався від гучних заяв: Як минули перші 100 днів голови Запорізької ОДА

На відміну від попередника нинішній голова Запорізької ОДА Віталій Туринок якщо і потрапляв у скандали, то "тихі"
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Працював у свята та утримувався від гучн…

Стоденний рубіж на посаді голови ЗОДА Віталій Туринок перетинає у суботу, 14 грудня. Вважається, що цих трьох із "хвостиком" місяців, достатньо, аби з’ясувати, що представляє з себе новий керівник, який в нього стиль керування, та підбити перші підсумки: що вдалося, що – ні.

"Тихі" скандали

На момент призначення Віталій Туринок, який ніколи не обіймав посад в органах державної влади чи місцевого самоврядування та не займався політикою, принаймні публічною, був для переважної більшості запоріжців такою собі темною конячкою, котом у мішку, terra incognita. Минулі 100 днів особливого світла на фігуру очільника області не пролили. Хіба що стало більш очевидним, що Туринок більшою мірою близький до оточення олігарха Коломойського, ніж до президента Зеленського. Напередодні призначення про це можна було казати у зв’язку з його успішним бізнесом у вотчині людини Коломойського Ігоря Палиці. З часом додалися й інші непрямі ознаки. Серед них чутки про те, що Туринка на посаді голови ЗОДА не хотів бачити близький до Зеленського Сергій Трофімов – перший заступник Офісу президента, а також поява в губернаторський команді на посаді першого заступника Івана Федорова – останній близький до нардепа Сергія Мінька з депутатської групи "За майбутнє", яку пов’язують із олігархом. Тож і пророцтво Depo.Запоріжжя щодо війни Коломойського проти Ахметова на Запоріжжі руками нового губернатора поки залишається у силі.

Попри те, що у ніколи не зайнятого на державній службі Туринка було небагато можливостей "вляпатися" в якийсь майновий скандал із репутаційними втратами, ця чаша його не оминула. Запорізький центр розслідувань з’ясував, що губернаторський дім побудований на землі, яка має рекреаційне цільове призначення, і Туринок намагається це призначення змінити. Цей факт набув певного розголосу у ЗМІ, однак гучним скандалом не став. Не в останню чергу через те, що керівник регіону ніяк його не коментував. Ця "мовчанка" доволі сильно відрізняє нового голову Запорізької ОДА від попередника Костянтина Бриля, який вважав за потрібне коментувати чи не кожне негативне висловлювання на свою адресу.

Ще одним скандалом могло стати (але теж не стало) доволі дивне "святкування" Туринком Дня захисника України. Він у цей день раптово кинувся інспектувати виконання доручень президента щодо ремонту дорожнього полотна на греблі Дніпрогесу, поновлення будівництва мостів через Дніпро, а також щодо боротьби з розповсюдженням наркотиків. У День захисника Туринок, вочевидь, вирішив це робити, тому що наступного дня спливав термін, відведений Зеленським на виконання цих доручень. Сторінку губернатора у Facebook 14 жовтня прикрасили бадьорі рапорти з Дніпрогесу, а ось привітань захисників на ній у цей день так і не з’явилося.

Висновки, що захисники України не надто цікавлять нового запорізького губернатора, зробили й деякі учасники пікету під обласним управлінням Геокадастру. АТОвці, які роками не можуть отримати обіцяної землі, заблокували входи до цієї установи та чекали на Туринка. Той не прийшов.   

Президентські доручення

Власне, про те, які доручення президент України Володимир Зеленський дав безпосередньо Туринку, нічого не відомо. Доручення у Запоріжжі роздавалися ще до призначення нового голови ЗОДА. Головним адресатом частини з них тоді був мер Запоріжжя Володимир Буряк, а самі доручення мали вигляд обвинувачень, типу "що ж це у вас коїться". Зважуючи на те, що доручення-обвинувачення лунали напередодні парламентських виборів, можна припустити, що Гаранту вдалося таки забити "останній цвяшок" у труну "команди Буряка", яка з тріском ці вибори програла.

Утім, доручення нікуди не поділися. Список президентських вимог, представляючи нового губернатора, актуалізував перший заступник голови Офісу президента Сергій Трофімов. Йшлося про закінчення ремонту дорожнього полотна на греблі Дніпрогесу, підготовку для відновлення добудови мостів на початку 2020 року, боротьбу з наркоторгівлею, нелегальними ломбардами, гральними закладами, амброзією, забезпечення громадського транспорту кондиціонерами, ремонт мостів Преображенського та ділянки дороги Запоріжжя – Маріуполь, будівництво нового аеропорту, необхідність розв’язання екологічних проблем Запоріжжя. Трофімов також підтвердив намір Зеленського перевірити усе це на місці 15 жовтня. "До цього дня президент України Володимир Олександрович доручив вирішити цілу низку граничних проблем для запорізького краю і має намір приїхати, аби все перевірити", – заявив Трофімов.

Здобутки у боротьбі з наркоторгівлею, нелегальними ломбардами, гральними закладами в Запорізькій області побачити неозброєним оком важко. І це, в принципі, не дивно, бо така боротьба має сенс і результати лише в масштабах усієї країни.

Щодо решти – дорогу на греблі зробили і вже знову латали, бо там утворилася яма, мости Преображенського теж не тішать. Ділянку дороги Запоріжжя – Маріуполь урочисто запустили, але піарився на цьому не Туринок, а президент із прем’єром. Проектно-кошторисну документацію на нові мости відкоригували, тендер на добудову оголосили, початися, точніше, поновитися будівництво найвідомішого довгобуду регіону та й усієї країни, має наступного року. Тож поки важко казати, чи стануть вони "плюсиком до карми" Туринка і взагалі нової української влади чи навпаки.

Головне доручення, що має виконувати Туринок, так би мовити, за замовченням – невпинна боротьба з корупцією. У перші дні на посаді голова ЗОДА закликав запоріжців долучатися до цієї боротьби. Утім, поки її наочними наслідками стали два службові розслідування в обладміністрації, одне – через загублений папірець.

Кадри

Туринку був наданий карт-бланш, принаймні, публічно, на формування своєї команди. Її нині сформовано на рівні заступників голови, але наскільки вона "своя" для Туринка, сказати важко. Двоє заступників дісталися новому губернатору "у спадок" від попередника. Це – Андрій Антонов, який за Бриля серед іншого опікувався питаннями інфраструктури, зокрема доріг, і якого Туринок від курування цими проектами посунув. Тепер Антонов відповідатиме за промисловість і цивільний захист. Друга людина, що зберегла місце у новій команді, – керівниця апарату ОДА Зінаїда Бойко.  

Новий перший заступник голови ЗОДА Іван Федоров, принаймні поки – людина не Туринка, а нардепа Сергія Мінька. Федоров був заступником останнього, коли Мінько обіймав посаду мера Мелітополя.

Ще два "новенькі" в губернаторській команді – колишня директорка комунального запорізького кінотеатру Марина Кудерчук, яка курує питання екології, освіти, культури, спорту тощо, та підприємець Володимир Тарасенко, призначений "головним" по комунальному господарству й дорогам. З огляду на очікувану реалізацію інфраструктурних проектів (доріг, мостів тощо) на Запоріжжі з одного боку та будівельний бізнес Туринка з іншого, саме Тарасенко має бути для нового губернатора "своїм". Принагідно переможцем конкурсу на посаду директора Департаменту капітального будівництва ЗОДА став бізнес-партнер Тарасенка Віктор Ярош. Він – власник низки місцевих будівельних компаній, однією з яких володіє навпіл із заступником голови ОДА. Попередника Яроша на посаді керівника департаменту Сергія Бєлєвцова, по суті, змусили піти з посади за два тижні після появи у "високому" кріслі Туринка. Варто додати, що до роботи департаменту було чимало питань, зокрема, з боку депутатів облради. Так чи інакше, але нова "будівельна вертикаль" в обладміністрації сформована під нового голову.

Серед інших кадрових рішень Туринка варто згадати відсторонення від посади директора Департаменту екології Віталія Гордієнка, проти якого зараз ведеться розслідування за статтею "Службова халатність" через загибель тисяч пеленгасів на Молочному лимані. В ОДА ж стосовно Гордієнка було розпочато службове розслідування. Сам Департамент екології невдовзі "накаже довго жити": Туринок ліквідує цей підрозділ, передаючи його обов’язки в агродепартамент. Це, на перший погляд, погано кореспондується з дорученням президента щодо розв’язання екологічних проблем краю, однак вони не розв’язувалися і за існування департаменту.

Загалом же анонсована реорганізація в Запорізькій ОДА має вигляд доволі скромний, наприклад, у порівняні з сусідньою Херсонською областю, де губернатор Юрій Гусєв "розганяє" 11 підрозділів і скорочує 100 посад. Туринок же хоче обмежитися скороченням півсотні чиновників обладміністрації та ліквідує поки лише нещасний департамент екології. 

Стосунки Туринка з обласним депутатським корпусом, з яким тривалий час перебував "у перпендикулярі" попередній голова ЗОДА, можна назвати конструктивними. Наочним втіленням цього стало одноголосне ухвалення доволі складного бюджету області на 2020 рік.

Підбиваючи підсумки доволі "тихих" перших ста днів Туринка на посаді голови ЗОДА, варто зазначити, що Запорізька область так само тихо занурюється у соціально-економічну кризу. На низці ключових підприємств – проблеми, через які майже 100 тисяч запоріжців ось-ось опиняться у стані соціально-економічної турбулентності. Відповідно повзе униз й рейтинг голови запорізького краю. Якщо за підсумками першого півріччя він посідав 15-ту сходинку з 23-х за соціально-економічними показниками регіону, то за підсумками трьох кварталів опинився на 18-й (шостій з кінця). Якщо тенденція залишиться незмінною, то наступного року Туринка рятуватимуть хіба що мости. 

Читайте також:

Ключові підприємства зупиняються: Яка соціальна катастрофа чекає на Запоріжжя;

Аудит замість грошей: Чи зійде нанівець панування нардепа Пономарьова в Бердянську;

Підвищуючи градус популізму: Як в Зеленського битимуть "міцних господарників" Ахметова на Запоріжжі.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme