Справа про піленгасів: Чи вдасться покарати винних в запорізькому екоциді

Через масову загибель піленгасів на Молочному лимані в Запорізькій області порушено вже третю справу, яку веде, відповідно, третій правоохоронний орган

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Справа про піленгасів: Чи вдасться покар…

Справою про масову загибель піленгасів в Молочному лимані, що сталася наприкінці вересня, відтепер за дорученням прокуратури займається Служба безпеки України. Спочатку за фактом екологічного лиха на водоймі були відкриті два провадження - за ч.2 ст. 242 (Порушення правил охорони вод) та ч.2 ст. 364 (Зловживання владою або службовим становищем) КК України. Їх вели поліція і прокуратура. Тепер слідчі СБУ розслідують подію як екоцид (стаття 441 Кримінального кодексу). Це більш вагоме правопорушення, санкція статті передбачає від восьми до п'ятнадцяти років позбавлення волі. Утім, чи "світить" комусь із причетних до екологічної катастрофи реальний термін за гратами, сказати поки важко. Адже на сьогодні єдиний затриманий по справі вже гуляє на волі без будь-якого запобіжного заходу.

Поки триває слідство, робити якісь висновки щодо винуватців екологічної катастрофи зарано. Утім, прокуратура відразу після пригоди на водоймі заявила, що замор риби стався через те, що підрядник, який виграв конкурс на розчистку з'єднувального каналу між морем та лиманом, його не розчистив. Відповідно, піленгаси, що восени виходять із лиману на "велику воду", вийти не змогли, застрягли на мілині та загинули.

Підрядником була миколаївська компанія "Техморгідрострой Миколаїв". Вона має вражаючий шлейф кримінальних проваджень, міцне запорізьке (точніше, бердянське) коріння і, треба вважати, сильних покровителів і лобістів.

Компанія, що за даними журналістів-розслідувачів, не має достатньої кількості відповідного обладнання, надає послуги з днопоглиблювання українським портам і, що найцікавіше, успішно виграє багатомільйонні конкурси.

Минулого року миколаївські днопоглиблювателі фігурували у двох кримінальних справах - за ознаками злочинів, передбачених частиною 3 статті 258-5 (фінансування тероризму) і частиною 5 статті 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України. "Техморгідрострой Миколаїв" і низка інших українських компаній залучали для днопоглиблювальних робот російські судна, їхню приналежність приховували, кошти за виконані роботи, отримані від Адміністрації морських портів України, конвертувалися в іноземну валюту та перераховувалися на рахунки іноземних компаній для фінансування участі осіб у діяльності "ДНР" і "ЛНР".

Цьогоріч компанію оштрафував Антимонопольний комітет на вражаючу суму - понад 76 млн грн. Підставою для накладення штрафів стало розслідування НАБУ, яке викрило змову учасників держзакупівель, унаслідок якої, за версією слідства, закупівлі послуг з днопоглиблення у Бердянському та Маріупольському морських портах упродовж 2015–2016 років були здійснені за завищеними майже у два рази цінами. Утім, це поки єдине покарання, яке поніс миколаївський підрядник через свою діяльність.

Варто зазначити, що в обох випадках йшлося про багатомільйонні замовлення. Наприклад, за днопоглиблення в Маріуполі та Бердянську компанія отримала 712 мільйонів. На цьому тлі конкурс на розчистку з'єднувального каналу між морем і лиманом в Запорізькій області, вартість робіт за яким становила "жалюгідних" 1,3 млн грн, має вигляд "примхи митця", який вирішив нашвидкоруч "зрубити" кілька десятків тисяч. Чи була це примха тих, з ким пов'язують - чи хто контролює - поточну діяльність "Техморгідрострою", серед яких - екс-заступник начальника Бердянського морського порту Андрій Мишок, або тих, хто лобіює їхні інтереси на запорізькому узбережжі, - питання відкрите.

Проте, лишається фактом, що на сьогодні єдина людина, яка була затримана за справою про заморених піленгасів - директор "Техморгідрострою" - лишається на волі навіть без запобіжного заходу. Керівника було затримано "по гарячих слідах" у вересні цього року поліцією. Утім, з причин, які нам з'ясувати не вдалося (прес-служба прокуратури поки не дала відповіді на це питання), клопотання про обрання директору "Техморгідрострою" запобіжного заходу не подавалося. Відповідно, після затримання його відпустили.

Як повідомили порталу Depo.Запоріжжя у прес-службі УСБУ в Запорізькій області, днями керівника компанії мають викликати на допит. Що стосується самої справи, то в спецслужбі кажуть, що наразі відбуваються слідчі дії стосовно широкого кола осіб, які можуть бути причетними до екоциду на Молочному лимані або ж володіють інформацією, що цікавить слідство. Зокрема, в рамках кримінального провадження вилучаються документи, відбуваються допити, призначено низку експертиз.

Остаточна сума збитків, які були нанесені державі загибеллю тисяч піленгасів, ще не визначена. Утім, минулого року, коли замору риби вдалося запобігти (спецслужба змусила чиновників вжити заходів для розчищення з'єднувального каналу, і піленгас вчасно вийшов у море, - Ред.), в УСБУ порахували, що Україна могла б втратити близько 200 мільйонів особин піленгасу, що в перерахунку на гроші - понад 150 мільйонів гривень.

Цьогоріч роботи з відкриття водойми завершилися лише 20 листопада. Принаймні, про це порталу Depo.Запоріжжя повідомив директор Департаменту екології і природних ресурсів ЗОДА Сергій Гордієнко напередодні: "Роботи на промоїні були завершені вчора (20 листопада, - Ред.), зараз прохід між морем і лиманом відкритий". Щоправда, виходити ним вже нема кому.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme