Крізь сталінське сито: Як запорізькій домогосподарці через чоловіка не пощастило

Під час Другої світової війни на роботу в Німеччині, а потім під принизливу процедуру фільтрації потрапляли насамперед молоді жінки та дівчата-школярки  

Крізь сталінське сито: Як запорізькій до…

Портал Depo.Запоріжжя продовжує вивчати так звані "фільтраційні" справи - зібрані чекістами досьє на жителів Запорізької області, які, в силу різних обставин, під час Другої світової війни опинилися у Німеччині або союзних до неї країнах. На німецькі роботи мобілізовували переважно молодь, точніше, дівчат, адже хлопці раніше пішли на фронт. На Батьківщині репатріантів піддавали принизливій перевірці. У більшості випадків фільтрація була процедурою доволі формальною. Утім, зважаючи на кількість перевірених чекістами молодих жінок і дівчат, здається, що чи не найголовніших ворогів та зрадників "чекісти" бачили саме в них.

Такою потенційною зрадницею була в очах НКВД, наприклад, запоріжанка Анна Осика.

Народилася Осика в селі Зелене Великолепетиського району (тепер цей район входить до складу Херсонської області, – Ред.). Мешкала у Капустяній балці Запоріжжя. На момент початку війни Анні було 27 років. Вона мала освіту шість класів і було домогосподаркою. Евакуюватися жінка не встигла через чоловіка – він опікувався евакуацією промислових об'єктів і затримався у місті. Про подальшу долю чоловіка даних немає, а ось Анна, зважаючи на те, що ніде не працювала, уже 27 квітня 1942 року була відправлена на роботи до Німеччини. Працювала у населеному пункті Гамерау на фабриці "Целлер", що виробляла "підкови". Була звільнена 4 травня 1945 року американськими військами й невдовзі передана радянській стороні. Запоріжжя дісталася восени. Тут 21 листопада 1945 року пройшла фільтраційну перевірку. Як і можна було очікувати, "справжньої зради" в діях жінки "чекісти" не знайшли. Фільтраційна справа підлягала передачі в архів. Осика до кінця життя мала повідомляти в анкетах про "незавидні" факти своєї біографії.

Як і уродженка Запоріжжя Ніна Яценко, якій на початок німецько-радянської війни було 16 років.

На момент окупації Запоріжжя дівчина вчилася у 6 класі школи №16 на вулиці Чапаєва. Під час окупації, від листопада 1942 по січень 1943 року, працювала чорноробом на воєнному будівництві, а потім до березня – також чорноробом на овочевій базі в запорізькому селі Матвіївка. У травні вже за мобілізацією була відправлена до Німеччині. Там до 9 травня 1945 року працювала на господарчих роботах у Вільгельма Франценбура в селищі Вільстор неподалік Гамбурга. Була звільнена англійськими військами, місяць перебувала в американському таборі. Потім дівчину передали радянській військовій частині, там Ніна допомагала прати одяг та білизну.

Першу фільтраційну перевірку юна запоріжанка пройшла 27 серпня у Бресті. Її результати СМЕРШ задовольнили, дівчину 3 вересня відправили на Батьківщину. До Запоріжжя Ніна прибула 20 вересня. Уже за місяць їй було наказано прибути на другу перевірку. Особливих питань у "чекістів" до дівчини не виникло. У фільтраційні справі збереглися дані, що на питання щодо національності Ніна відповіла "українка", щодо мови вільного спілкування - "українська" та "трохи німецька". Зважаючи на те, що компрометуючих даних на Яценко "чекісти" не знайшли, фільтраційна справа також підлягала передачі в архів.

Нагадаємо, понад 19 тисяч запоріжців, які за різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині та союзних до неї країнах, пройшли по поверненні спеціальну перевірку – фільтрацію. Загалом же на територію Запорізької області прибули та було взяті на облік 47 132 репатрійовані громадянина СРСР.

Читайте також:

Як німці визнали єврея фольксдойче, а запорізькі чекісти – зрадником;

Як на Запоріжжі ветеринарів у шкідники пошили;

Як фільтрували запоріжанку з "цукерковим" аусвайсом.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme