Архіви КДБ: Як соціалістичне Запоріжжя від американських інтер'єрів шаленіло

Тисячі запоріжців та гостей міста щодня пхалися на виставку "Техніка в американському домі", КДБ скаженів: "виставка носить виключно пропагандистський характер"

Архіви КДБ: Як соціалістичне Запоріжжя в…

Початок 1970-х років відзначився зменшенням напруженості у відносинах США та СРСР – так званою політикою розрядки. Одним з її проявів стала домовленість про проведення взаємних виставок, які мали розповісти американському та радянському народам про їхніх "сусідів" з іншої півкулі. Виставка "Техніка в американському домі" відкрилася 25 вересня 1975 року у Запоріжжі, причому обласний центр став одним із шістьох міст Радянського союзу, де експонувався американський спосіб життя. Тогочасна запорізька преса повідомляла: "На експозиції широко представлені інтер'єри американського житла, його устаткування тощо".

За виставкою та її підготовкою уважно стежив КДБ, і про те, що відбувалося за лаштунками американсько-радянського заходу, тепер можна дізнатися з архівів радянської спецслужби. І, в принципі, немає нічого дивного, що обидві сторони намагалися використати виставку не лише в задекларованих цілях.

Підготовка до заходу тривала понад півроку. В її рамках у лютому 1975-го до Запоріжжя прибули співробітник посольства США у Москві Пол Сміт та архітектор виставки Джозеф Новак. Співробітники КДБ повідомляли, що американці не лише переймалися організацією виставки, а й за допомогою спеціального короткохвильового радіоприймача вивчали якість проходження радіопередач станції "Голос Америки" українською та російською мовами ("Голос Америки" розпочав мовлення для радянських громадян наприкінці 1940-х років у відповідь на радянську пропаганду часів Холодної війни, влада СРСР витрачала чималі ресурси на глушіння цієї та інших іноземних радіостанцій, які на радянському сленгу називали "ворожі голоси", - Ред.). У Сміта "чекісти" також виявили та таємно перефотографували спеціальну інструкцію щодо перевірки якості сигналу радіостанції.

Виставку 25 вересня об 11 годині відкривали голова Запорізького міськвиконкому Валентин Яланський та заступник голови дипломатичної місії США в СРСР Джек Метлок. Окрім того, з Москви спеціально приїхали радник у справах друку й культури Бенсон, перший заступник генерального директора інформаційного агентства США (ЮСІА) Копп, заступник генерального директора з виставок у соціалістичних країнах Арнольд, заступник генерального директора ЮСІА Девіс, якого КДБ ідентифікував як американського розвідника, та завідуючий українським відділом радіостанції "Голос Америки" Михайло Терпак (ведучі "Голосу Америки" працювали на подібних виставках в якості гідів, – Ред.).

О 13 годині американською стороною було дано обід, на якому Метлок та Копп обмінялися тостами з радянськими офіційними особами. Як доповідали КДБісти, захід пройшов у дружній атмосфері взаємних подяк та запевнень у найщиріших намірах.

"Техніка в американському домі" перебувала під пильною увагою не лише офіційних співробітників радянських органів державної безпеки, а й агентури та інформаторів. Завдяки оперативним джерелам, зокрема, вдалося дізнатися, що директор виставки Урсіно - колишній офіцер військової розвідки США, співробітники Браун й Гілспі - спеціальні агенти служби безпеки ЮСІА. Також КДБісти повідомляли, що Михайло Терпак активно налагоджує зв'язки з жителями Запоріжжя і гостями міста, що відвідували виставку, та веде з ними бесіди "антирадянської спрямованості". Агент, якому вдалося "розговорити" Терпака повідомляв, що останній у розмові висловив плани поїхати до Києва, де переговорити з керівництвом держуніверситету щодо проблем з отриманням на Заході літератури українською мовою, яка друкувалася в УРСР. Також він мав намір зустрітися із журналістами, серед яких хотів підібрати кандидатуру на посаду репортера "Голосу Америки".

Не обійшлося і без надзвичайних ситуацій. На третьому тижні заходу, 11 жовтня, співробітник Запорізького УКДБ, який був легендований в якості рядового службовця виставки, знайшов у тамбурі між експозиціями бібліотеки та спальні загорнуту у папір фотоплівку. До плівки додавалася записка: "Плівку, або її знімки передайте своєму урядові або західним журналістам". Плівка містила світлини "Інформаційного повідомлення" на 12 машинописних аркушах з інформацією про "Всесоюзну нараду опозиційних комуністичних груп", яка відбулася у серпні 1974 року під Москвою. У "повідомленні" йшлося про створення "Установчого комітету Комуністичного союзу трудящих Радянського Союзу" на чолі з Сергієм Волгіним. На засідання цього комітету нібито прибули представники сімох радянських республік, в тому числі України та Росії. Тут же повідомлялося про плани скликання загального збору для створення нової комуністичної партії у 1976 чи 1977 роках.

"Інформаційне повідомлення" було підписано "Установчим комітетом" й також містило матеріали, які у КДБ визначили як "ревізіоністські" щодо сталінського періоду в історії СРСР. Окрім того в "Повідомлені" перелічувалися основні задачі "нової" комуністичної партії: "ліквідація партійно-бюрократичного режиму, однопартійної системи управління державою", "скасування чинної брехливої Конституції СРСР" тощо.

Того ж дня в редакцію газети "Індустріальне Запоріжжя" надійшов лист із "Зверненням до усіх комуністів планети" на 13 сторінках машинописного тексту. У зверненні йшлося про той самий "Установчий комітет". До нього також додавалася записка від руки зі супровідним текстом. Невідомі автори прохали передати матеріали першому секретареві Запорізького обкому Всеволожському "для поширення серед делегатів ХХV з'їзду партії". Лист було кинуто у поштову скриньку 11 жовтня на території Запоріжжя. На конверті в якості зворотної значилася неіснуюча адреса у місті Дніпропетровськ. Редактор газети передав листа Всеволожському. Запорізький КДБ розпочав пошуки людини, яка залишила пакунок та надіслала лист. Розшук перебував на контролі КДБ УРСР.

Загалом американська виставка викликала у Запоріжжі величезний ажіотаж та резонанс. За підрахунками співробітників КДБ, щодня її відвідували в середньому 7-8 тисяч людей. У своїх донесеннях "чекісти" повідомляли, що щодня на ім'я оргкомітету виставки надходять заявки від підприємств та закладів УРСР щодо відвідування виставки. При цьому співробітники КДБ характеризували захід як такий, що "носить виключно пропагандистський характер". Відповідно, на адресу Запорізького обкому компартії було направлено листа з рекомендаціями утриматися від колективного відвідування американської експозиції.

Читайте також:

Як на Запоріжжі 1979 року "передвиборчі" пристрасті вирували;

Як гуляйполець опановував книжковий "бізнес" і мало до буцегарні "не загримів";

Як італійський фашист на Дніпрогесі гостював.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme