Заповнений вщент, люди задихаються: Як у Запоріжжі лікують хворих у новому ковідному госпіталі

Два тижні тому, 26 жовтня, у Запорізькій міській лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги №5 був відкритий ковідний госпіталь. Під нього відвели хірургічний корпус. Нині госпіталь заповнений на 100%

Іванка Волощук
Журналістка регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Заповнений вщент, люди задихаються: Як у…
Фото: Катерина Клочко

П’ята лікарня не спеціалізувалась на лікуванні інфекційних хвороб, але зі стрімким зростом кількості хворих на COVID-19 і переходом Запорізької області до "червоної зони" у хірургічному корпусі розгорнули ковідний шпиталь. Все зроблено за відповідними вимогами: чисті та грязні зони відокремлені. Depo.Запоріжжя побувало у лікарні, де нині госпіталізовані 100 пацієнтів з COVID-19.

"Ми повністю сформували ковід-бригади, які приймають участь у лікуванні хворих. Нині задіяні близько 150 медиків", – розповідає головний лікар медзакладу Дмитро Івченко. – "Ми нещодавно почали приймати коронавірусних хворих. І лише сьогодні почали виписувати перших пацієнтів, що одужали".

Нині у шпиталі перебувають 100 пацієнтів, з них 15 – у реанімаційному відділенні. Хворі отримують необхідну терапію та кисневу підтримку. В лікарні зазначають, що у разі необхідності на базі хірургічного корпусу можна додатково розгорнути ще 50 місць.

"Це вимога життя. Нам необхідно розгортати додаткові ліжка і залучати лікарні, які не займаються лікуванням інфекційної хвороби", – зазначив під час робочого візиту секретар міськради Анатолій Куртєв. – "З киснем у нас немає проблем. Його доставка відбувається за графіком. Втім, у нас є проблема з потоковим розподілом кисню, бо ці лікарні не були на це розраховані. Нам потрібно закуповувати концентрати".

Це питання вирішується. З міського бюджету виділили додаткове фінансування на закупівлю кисневих концентраторів. Окрім того, держава виділила кошти на придбання кисневих станцій. Їх планують додатково розмістити у 5-й, 9-й та 6-й міських лікарнях.

Як розповідають у лікарні, в торакальному відділені працюють виключно вакциновані лікарі. Для роботи в ковідному госпіталі перенаправили деяких співробітників з інших відділень. У бригаді на зміні працюють два лікарі. Під час обходу вони оглядають хворих і проводять щоденний забір аналізів. Потім лікарі виписують необхідні пацієнту для лікування препарати та розповідають родичам хворих про їх стан.

"Впродовж доби ми постійно тут. Ми заходимо у "чисту" зону, буферна відокремлена пластиком, і одягаємо спецкостюми. Ми не маємо права зайти в "червону" зону без костюма, бахіл, маски, захисних окулярів або щитку. Після того, як ми виходимо з "червоної" зони, в буферній зоні переодягаємося і обов’язково утилізуємо всі костюми, потім обробляємо руки антисептиком і тільки потім можемо вийти в "чисту" зону, – розповіла лікарка-анастезіолог Фероза Калмикова. – "Буває і таке, що ми півзміни проводимо в захисному костюмі і не можемо вийти з "червоної" зони, бо більшість пацієнтів потребують безпосередньо лікарської допомоги. Вкрай рідко буває, що ми три-чотири години працюємо в захисному костюмі, потім невелика перерва, після якої повторний обхід. Ми цілодобово моніторимо стан пацієнтів спеціальними пульсоксиметрами, у нас кожні три-чотири години контроль. Навіть якщо пацієнти стабільно важкі та не потребують нашої корекції".

Що стосується самих пацієнтів, то 99% хворих невакциновані. Є й такі, що придбали підроблений сертифікат про вакцинацію. Таких пацієнтів одиниці, але вони є. І зізнаються в тому, що вакцинувались тільки "на папері" лише тоді, коли вони у важкому стані і їм стає гірше. 

Ллікарка анастезіолог Фероза Калмикова

Фероза Калмикова

За словами Ферози Калмикової, у відділенні, де вона працює, перебувають 40 пацієнтів. Лікарі чергують добу (з восьмої до восьмої ранку) через дві. На зміну заступають два лікаря і на кожного припадає по 20 пацієнтів.

"У нас з першого дня постійно завантажене відділення, завжди 35-40 хворих. Якщо пацієнту краще, то ми його переводимо в кардіологію. Якщо стан погіршується – до інтенсивної терапії чи в реанімацію, якщо є місця", – розповідає лікарка. – "На жаль, ми не можемо на 100% визначити – у пацієнта штам "Дельта" чи ні. Лікуємо за протоколом МОЗ, незалежно від виду вірусу. Єдине, що можемо виділити – "Дельта" агресивніший і лікування триває довше, незалежно від віку та супутніх захворювань пацієнта.

У відділені, де нині працює лікарка-анастезіолог, всі пацієнти з тяжким перебігом хвороби. Але це відділення, так би мовити, передреанімаційне. Калмикова зазначає, що хвороба "помолодшала". До них потрапляють пацієнти від 26 до 90 років (дітей у цьому госпіталі не лікують). Більшість хворих мають супутню патологію: вікова група – це кардіальна патологія, цукровий діабет, а молодша – обтяжений анамнез у плані алкоголю, нікотинової залежності. Це також посилює процес лікування та перебігу самого захворювання. Якщо у пацієнта понад 60-70% ураження легенів, то його підключають до ШВЛ.

"Більшість пацієнтів у нас зараз перебуває на кисневому концентраті. У нас повне забезпечення і ми можемо кожному пацієнтові надати особистий кисневий концентратор. Кожен хворий має лицьову маску і назальні канюлі, кому як зручно дихати. Їм цілодобово надходить зволожений кисень. Навіть коли вони їдять, то періодично надягають маску", – зазначає Калмикова.

Лікарка також розповіла, що відбувається у легенях ковідного хворого.

"Наші легені – це дуже м'яка, еластична тканина, яка як повітряна кулька повинна при рухах повітря роздмухуватися і здуватися. Вірус вражає саме структуру тканини, вона стає більш щільною, жорсткою і тому кожен вдих стає проблематично робити. Тому настає дихальна недостатність, нестача кисню в організмі, що веде за собою гіпоксію та тяжкі поліорганні порушення", – розповіла Калмикова. – "Тканина ущільнюється, фіброзується (тобто фіброз відбувається у легенях) і великий відсоток легень уражається. Зі 100% легень може працювати відсотків 20-30. Більшість тканини уражається і через це немає повноцінного газообміну, тобто, дихання. Відповідно, через це люди залежні від кисню. І якщо раніше пацієнту зі 100% кисню потрібно було 50%, то нині практично у всіх випадках всі 100% кисню, і навіть цього не вистачає, люди задихаються, тому що не можуть зробити вдих".

Що стосується наслідків перенесеної коронавірусної хвороби, то вони залежать від загального стану людини до того, як вона захворіла і перебігу хвороби.

— До того, як наше відділення не перекваліфікували, ми займалися та лікували пацієнтів, які перенесли коронавірусну інфекцію легше, ніж зараз", – зазначила Фероза Калмикова. – "Навіть через півроку, коли ми робили томографію, відсоток ураження легень зберігався. Так, він міг трохи зменшитися, але дуже довго відновлюється тканина легень. У людей може бути невелика задишка при несильному фізичному навантаженні, навіть просто спуск сходами. Ті пацієнти, що перенесли середню чи важку форму вірусу і мають супутні захворювання, більш схильні до того, щоб впродовж півроку чи навіть року лікувати у торакальному відділенні нашої лікарні фіброз легень".

Лікарі зазначають, що незалежно від того, щеплена людина чи ні, маску та антисептик обов'язково треба використовувати. Навіть якщо людина вакцинована двома дозами – неносіння маски і недотримання дистанції може спровокувати хворобу. Так, не у тяжкій формі, але може.  

Читайте також

Лікарі застерігають, майбутні мами бояться: Що треба знати про вагітність під час пандемії та чим лякає вакцинація від COVID-19

Узвар, вологий ніс і вітаміни в пігулках: Лікарка розповіла, як вберегтися від сезонних застуд

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme