Узвар, вологий ніс і вітаміни в пігулках: Лікарка розповіла, як вберегтися від сезонних застуд

Зі зниженням температури повітря на вулиці люди починають частіше хворіти на застуди: різноманітні гострі інфекційні захворювання, грип тощо

Валерія Константинова
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Узвар, вологий ніс і вітаміни в пігулках…

Із початком пандемії коронавірусу про сезонні застуди почали згадувати менше, але вони нікуди не поділися. Лише у Запорізькій області на них щотижня хворіє понад 10 тисяч людей. Вочевидь, цілком захиститися від цих інфекцій важко, але знизити ризик захворіти – можливо.

Про те, чому застуди атакують людей восени та взимку, як вберегтися від сезонних захворювань, які лікарські та народні засоби можна використовувати для профілактики, Depo.Запоріжжя розпитало лікарку-оториноларинголога Інну Сєвєріну.

Лікар-оториноларинголог Інна Сєвєріна

Лікарка-оториноларинголог Інна Сєвєріна

Які інфекції вважаються осінньо-зимовими і чому люди хворіють на них саме в цей період?

– Кожен з нас може застудитися у будь-яку пору року. В осінньо-зимовий період кількість хворих збільшується. Найчастіше застудне захворювання виникає під впливом вірусів та бактерій. На те, що ми хворіємо застудами восени та зимою, впливають кілька факторів.

По-перше, після звершення літніх канікул діти йдуть до дитячих садків та шкіл і там обмінюються мікробами з більшою кількістю дітей, ніж улітку. 

По-друге, дорослі, коли холодає, також більше часу проводять у приміщеннях, які рідко провітрюють. Спілкуються з іншими людьми та обмінюються вірусами та бактеріями.

По-третє, при зниженні температури повітря захисна реакція імунної системи уповільнюється. Відповідно, бактерії та віруси мають більше шансів на розмноження.

Ще один з факторів, який впливає на захворювання, – використання опалення. Воно робить повітря більш сухим, і слизова оболонка носа стає більш сприйнятлива до вірусів. Вологість у приміщеннях повинна бути від 40 до 60% для того, щоб добре міг працювати миготливий епітелій носа. Для контролю вологи є спеціальні прилади.

Уже другий рік суспільна увага прикута до коронавірусу. Чи почали запоріжці менше хворіти на сезонні застуди?

– Пандемія коронавірусної інфекції, дійсно, витіснила захворюваність аденовірусною та грипозною інфекціями. Тепер грипом та ГРВІ хворіють 10% пацієнтів, а коронавірусом – 90%. На фоні коронавірусної інфекції у світі практично престали реєструватися випадки сезонного грипу. Дослідження свідчать, що людина, заражена одним вірусом, з меншою вірогідністю може заразитися іншим. Це називається вірусним втручанням. Пояснюється тим, що відбувається мобілізація імунітету, коли імунітет, борячись з одним вірусом, атакує інший. Також науковці погоджуються, що спад захворюваності на грип пов’язаний із дотриманням соціальної дистанції, частішим миттям рук, носінням масок, ізоляцією тощо. Усе це посприяло тому, що передачі грипу стало менше. Якщо раніше ми боялися грипу, то зараз – коронавірусу.

Як знизити ймовірність захворіти сезонними застудами? Які є профілактичні засоби? Чи дійсно допомагає оксолінова мазь?

– Немає доказів, що оксолінова мазь дійсно допомагає. Навпаки усілякі мазі ми не рекомендуємо. Тому що вони порушують функцію транспортного епітелію у носі. Носові вії склеюються і вірус потрапляє через носоглотку у нижні дихальні шляхи, у трахею, бронхи тощо. Ця мазь не лікувальний та не профілактичний засіб. До того ж вона може викликати алергію. Зараз багато противірусних спреїв, препаратів. Для профілактики грипу ми рекомендуємо щеплення. Найкраще при перших ознаках застуди звернутися до лікаря. 

У минулі роки статистика чітко свідчила, що гострими респіраторними інфекціями в осінньо-зимовий період найбільше хворіють діти. Чи, дійсно, це так? Чи дорослі рідше звертаються до лікарів? Хто перебуває в групі ризику щодо сезонних застуд?

– Є категорії пацієнтів, які частіше та тяжче хворіють. Сюди входять діти до п’яти років, вони між собою контактують у дитячому садку, вони не так часто миють руки, граються однією іграшкою. Також в групі ризику – люди після 60 років та ті, хто має хронічні захворювання, які ослаблюють імунітет. Це – цукровий діабет, серцево-судинні захворювання, хвороби шлунково-кишкового тракту. Таким людям потрібно проводити профілактику.

Хто частіше хворіє жінки чи чоловіки?

– Найчастіше та сильніше хворіють чоловіки. Навіть невисоку температуру вони переносять дуже важко. Науковці дійшли висновку, що причина різної реакції жіночого та чоловічого організму на респіраторні захворювання криється в гормоні естрогені. Він стимулює імунну систему. Якщо у людини високий імунітет, вона рідше хворіє застудними інфекціями. У жінок цей гормон є основним, тому вони легше переносять застуди. У чоловіків основний гормон – тестостерон. Він знижує реакцію організму на віруси та блокує захисні функції.

Дослідження проводили і щодо коронавірусу. Дослідники з’ясували, що чоловіки також тяжче переносять цю інфекцію через низький імунітет. Тобто чим вищий у людини рівень тестостерону, тим нижчий імунітет. Чим вищий рівень естрогену, тим швидше та агресивніше організм реагує на віруси. До того ж чоловіки частіше за жінок ведуть не надто здоровий спосіб життя, що теж послаблює імунітет.     

Чи реально убезпечитися від сезонної інфекції родину, в якій захворів один із членів? Яким чином?

– Бажано хвору людину ізолювати в окрему кімнату, в яку здорові члени родини не зайдуть. Носити захисну маску, часто мити руки, дезінфікувати приміщення. Найголовніше – провітрювати приміщення не менше трьох-чотирьох разів на день та зволожувати повітря. Щоб не захворіти, потрібно виходити з квартири також три-чотири рази на день та гуляти на вулиці, пити багато рідини, зволожувати слизову оболонку носа, для цього є спеціальні спреї на основі морської води.

Як ви ставитесь до народних методів лікування? Чи є серед них ефективні? Які саме?

– Я рекомендую під час сплеску аденовірусних інфекцій пити чай з ромашки, липи, додавати у нього мед, журавлину, лимон. Усе це підвищує імунітет та має протизапальну дію. Також добре пити чай з коренем імбиру, він збагачений вітамінами та мікроелементами. Узвар з сухофруктів також корисний. Туди можна додати яблука, суницю, грушу, сливи, абрикос. Корисна для імунітету і настоянка з шипшини. Якщо у людини кашель або нежить, рекомендую робити інгаляцію з листя евкаліпту, м’яти. При сухому кашлі можна використовувати настоянку з листя солодки, подорожника.

Дефіцит свіжого повітря в приміщеннях, недостатня кількість фізичного навантаження – усе це призводить до того, що в організмі накопичується велика кількість вільних радикалів – оксидантів. У цей період рекомендовано вживати антиоксидантні препарати. Бажано приймати вітаміни С, E, D та інші корисні мікроелементи: бета-кератин, залізо, селен, цинк, марганець. Усі вони профілактують простудні захворювання.

Часто мене запитують, коли потрібно загартовуватися. Починати загартовуватися потрібно у літній період. Якщо його розпочати в осінньо-зимовий період, це може погіршити стан.

Як краще вживати перелічені вами вітаміни й мікроелементи: у вигляді пігулок чи у натуральних продуктах?

– Найкраще приймати як пігулки. Якщо, наприклад, аби отримати достатню кількість вітаміну D, можна поїсти риби, то є чимало вітамінів і мікроелементів, яких недостатньо в продуктах, таких як цинк, марганець, селен. Тому їх необхідно приймати у вигляді таблеток. Вони необхідні для організму, для укріплення імунітету, кісток тощо.  

Чого в жодному разі не можна робити хворим на сезоні застуди: працювати, займатися спортом, контактувати з людьми, вживати алкоголь, курити? Може щось інше?   

– Найголовніше зменшити фізичне навантаження, не контактувати зі здоровими людьми, щоб їх не заразити. Потрібно якомога більше відпочивати.  

Читайте також

Краща консервація – у морозилці, найліпші овочі – місцеві: Дієтолог про те, як обрати найкорисніше з осіннього розмаїття

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme