Краща консервація – у морозилці, найліпші овочі – місцеві: Дієтолог про те, як обрати найкорисніше з осіннього розмаїття

Нинішня осінь видалася врожайною, не доводиться скаржитися ані на брак овочів, ані на брак фруктів – як отримати від цього розмаїття і задоволення, і користь

Валерія Константинова
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Краща консервація – у морозилці, найліпш…

Навіть у тих, хто приділяє чимало уваги здоровому харчуванню час по часу виникають питання, які овочі і фрукти обрати з безлічі того, що є на прилавках, як нагодувати ними дітей, чи вартує консервування зусиль господарок і навіть чи можна наситити організм вітамінами "з запасом". Depo.Запоріжжя поцікавилося цими питаннями у сімейного дієтолога клубу "Тонус" Яни Борисенко.   

Яна Борисенко

Сімейний дієтолог клубу "Тонус" Яна Борисенко

В організмі немає місця для накопичення вітамінів

На ринках й прилавках магазинів зараз повно ягід, овочів, фруктів. Визначте, будь ласка, кілька найкорисніших. Чому саме вони найкорисніші? Які ще фрукти-овочі ви радите вживати саме зараз?

– В осінній сезон дуже багато різних овочів та фруктів. Не можна сказати, що якісь з них корисні, а якісь – ні. Кожна рослина корисна по-своєму. Найкориснішими ж є ті, які виросли у свій період, у тому регіоні, де ви проживаєте, які змогли дозріти на сонечку без добрив. Це – томати, огірки, кабачки, гарбуз, усі види капуст, морква, буряк, цибуля. З фруктів та ягід можна виділити яблука, груші, сливі, персики, виноград, а також малину, лохину, кізил, зізіфус, шипшину.

Це не означає, що інші їсти не треба, ні, але саме в цих і саме зараз найбільша концентрація корисних речовин. І це не тільки вітаміни, а ще й мінерали, мікроелементи та різні біоактивні речовини. Природа усе нам підготувала. Тому не треба виділяти якихось один-два овочі, потрібно їсти різні, щоб отримати усі види вітамінів та мінералів.

А чи є овочі-фрукти з тих, що зараз у продажу, від яких можна спокійно відмовитися?

– Зараз можна відмовитись від немісцевих фруктів: цитрусових, бананів тощо.

Існує така думка, що влітку – на початку осені треба зробити записи вітамінів в організмі. Чи можливо взагалі запастися вітамінами?

– Літо і початок осені це такі пори року, коли ми маємо нагоду відновити та укріпити наші здоров’я та імунітет. Накопичувати надовго вітаміни і мінерали ми не можемо, бо у нас немає навіть такого місця у організмі, де б вони накопичувалися. Лише жиророзчинні вітаміни можуть накопичуватись, але не на довгий термін. Тому забезпечити організм усім необхідним може лише збалансоване харчування щодня. Для цього нам потрібно їсти овочі та фрукти якомога більш тривалий час.

Шкода від оцту переважує користь маринованих овочів

Мариновані овочі

Фото: poradum.com.ua

В якому вигляді їх краще вживати? Чи вартує консервація зусиль господарок саме в сенсі вітамінізації організму взимку? Який вид консервації зберігає максимум коричних речовин в овочах і фруктах?

– Найкраще для тривалого зберігання овочів-фруктів-ягід використовувати заморожування (воно майже повністю зберігає користь), заквашування та соління. Я не рекомендую консервування с оцтом, позаяк шкода від нього переважує користь маринованих овочів. До того ж, це потребує багато часу господарок. Можливо, досить декількох баночок для різноманітності.

На сьогодні у магазинах доволі великий вибір заморожених овочів у різних комбінаціях, тож або купляйте, або робіть самі. Я раджу заморожувати кабачки, цукіні, баклажани, гарбуз, горошок, кукурудзу, стручкову квасолю, броколі, кольорову капусту, солодкий перець та томати. Із фруктів – сливи, абрикоси, персики, виноград, а також ягоди.

Аби зберігалися користь та зовнішній вигляд, заморожувати треба швидко, поклавши овочі і фрукти тонким шаром, а потім складати для подальшого зберігання, як зручно.

А от коренеплоди природно зберігають свою цінність аж до весни, це – буряк, морква, селера, ріпа, батат, картопля.

Чи є фрукти й овочі, які можуть становити небезпеку для людей похилого віку, людей з якимось хронічними захворюваннями, маленьких дітей? Тобто з якими дарами природи треба бути обережніше?

– Хочу застерегти, що не тільки консервування з оцтом, а і звичайні соління потрібно їсти у невеликій кількості людям, які мають проблеми з тиском, серцево-судинною системою. Через велику кількість солі та оцту можуть виникати набряки.

Окрім цього, є овочі, які містять багато крохмалю, їх треба обмежувати людям з високим цукром у крові, з надлишковою вагою, тим, хто хоче схуднути. Це – картопля, морква, буряк, гарбуз, горошок та кукурудза. Ці овочі треба обмежувати хоча б до 100 грамів за один прийом їжі, якщо ви їх запікаєте і відварюєте. Гарна новина: якщо їсти їх сирими, то обмежень немає.

Також є певні обмеження по фруктах і ягодах. Банани, виноград, фініки та сухофрукти теж містять дуже багато цукру та крохмалю. Тож не треба ними зловживати. Фрукти з великим вмістом клітковини можна вживати в більшій кількості.

На щастя, вибір овочів та фруктів у нашій країні доволі великий, тому залишається тільки їсти.

Усі різновиди капусти допомагають краще перетравлювати їжу

Капуста

Фото: wikiquote.org

Чимало батьків скаржаться, що важко нагодувати дітей фруктами й овочами. Що робити в цьому випадку?

– Якщо у вашій родині  на столі будуть овочі і фрукти, якщо батьки самі будуть їх їсти, то і діти теж будуть їсти корисні природні дари. Пам’ятайте, що овочів повинно бути півтарілки, а фрукти завжди треба мати під рукою, щоб перекусити чимось смачним і корисним, а не просто солодким. Раджу додавати до фруктів горіхи, так буде смачніше і ситніше. Ще краще використовувати для перекуски овочеву соломку. Її можна зробити з різних свіжих овочів: моркви, гарбуза, перцю, огірка, стебла селера. 

Які овочі та фрукти допомагають схуднути? А які навпаки – набрати вагу?

– Овочі – це не тільки джерело вітамінів та мінералів, вони очищують наш кишечник, а також дають ситість, що допомагає не переїдати, тобто не набирати зайву вагу. Вони допомагають краще перетравлювати їжу, а також потрібні для підтримки мікрофлори.

Насамперед, такі властивості мають усі види капуст (біла, кольорова, синя, броколі, савойська, пекінська), стручкова квасоля, кабачки, морква, гарбуз, цибуля.

Як кожної пори року отримувати максимум користі від їжі? 

– Влітку та восени ми можемо їсти більше наземних овочів, на пізню осінь та зиму заготувати їх та додати коренеплоди. Природно саме у коренеплодах усе літо накопичуються корисні речовини, щоб в холодну пору ми могли їх вживати.

Читайте також

Вітамінний кошик – за грошик: Які сезонні продукти поліпшать здоров’я і збережуть кошти

Потапці, тетеря, нардек: Як запорізький шеф-кухар актуалізує старовинну козацьку кухню

Невичерпані стратегічні запаси: Як запоріжці консервують для фронту і тилу

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme