Лікарі застерігають, майбутні мами бояться: Що треба знати про вагітність під час пандемії та чим лякає вакцинація від COVID-19

Нині життя людей поділилось на "докарантинне" і "карантине". Щодня люди стикаються з тими чи іншими обмеженнями, які вводять під час спалахів коронавірусної хвороби. І якщо для багатьох це викликає незручності у звичному стилі життя, то для жінок, які планують вагітність або ось-ось стануть мамами, постає важливе питання — як під час пандемії вберегти себе і малюка від хвороби, та як коронавірус може вплинути на дитину

Іванка Волощук
Журналістка регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Лікарі застерігають, майбутні мами боять…
Фото: Pixabay

Вже промайнули майже два роки від початку пандемії COVID-19. Втім, незважаючи на чимало новин про це захворювання і лякаючу статистику, буденне життя триває. Люди спілкуються, зустрічаються, працюють, мандрують, відпочивають,  відвідують заклади, одружуються. За час пандемії зародилось не одне нове життя. І майбутні мами переймаються не тільки клопотами для забезпечення всім необхідним нового члена сім’ї, але й пристосовуються до тих чи інших карантинних реалій.

COVID-19 – нове захворювання, дослідження якого тривають. Аби розвіяти певні страхи і дізнатися, як ця хвороба може вплинути на вагітну жінку і її малюка, та чим вона небезпечна саме для жінок при надії, Depo.Запоріжжя поспілкувалося з практикуючою акушеркою-гінекологинею Анастасією Доценко.

Акушер гінеколог Анастасія Доценко

Анастасія Доценко

Наскільки небезпечний коронавірус для вагітних і як це може вплинути на дитину?

– Як хвороба може позначитись на дитині – ще вивчають. Але є ризик передчасних пологів і ускладнень при пологах, внутрішньоутробні інфекції. Дитина може народитись недоношеною з усіма ускладнюючими наслідками. І для матері, звісно, ​​ризики великі. Страшно бачити вагітну жінку на штучній вентиляції легень. Жінки при надії більш підтверджені важкому перебігу COVID-19, тому що вагітна матка збільшує об‘єм циркулюючої крові та навантаження на обидва кола кровообігу, а це велике навантаження на серце і судини. Вагітна матка піднімає діафрагму, тисне на неї та легені, і всі ці фактори впливають на схильність до більш серйозного перебігу коронавірусу у вагітних.

Ви сказали, що коронавірус може спричинити передчасні пологи. А чи може ця хвороба спричинити викидень?

– На ранньому терміні може бути викидень чи завмерла вагітність. Все це можливо.

У якому триместрі вагітні складніше переносять COVID-19?

– Вагітні жінки на останніх термінах важче переносять інфекцію, ніж ті, що захворіли на ранніх. Це теж пов‘язано в деякій мірі з навантаженням на легені через перерозподіл об’єму циркулюючої крові.

Чи відповідає дійсності інформація, що вагітні жінки більше, ніж усі інші схильні захворіти на коронавірус?

— Вагітні взагалі схильні до всіх інфекцій. Це і часті кандидози, загострюються герпеси і, звичайно ж, вагітна схильна і до інших вірусів, у тому числі і коронавірусу. Під час вагітності у жінок фізіологічно знижується імунітет. Плід – наполовину чужорідний орган, якщо все розглядати з погляду трансплантології. Зниження імунітету жінки відбувається, аби організм не відторгнув чужорідний плід і не було переривання вагітності, оскільки дитина наполовину містить генетичний матеріал батька.

Якщо порівнювати COVID-19 із грипом: коронавірусна хвороба складніше переноситься?

– Коронавірус "косить" переважно людей похилого віку і людей, які мають певні проблеми зі здоров’ям. Грип не шкодує й дітей. Тут не можна сказати, що краще. Все погано. Але COVID-19 – це далеко не грип. Так, вагітні цю інфекцію гірше переносять, ніж грип, і з ускладненнями, і тяжкість перебігу хвороби важча.

Чи може мати передати дитині вірус?

– Є дослідження, які говорять про те, що новонароджена дитина більш уразлива, якщо мама хвора на коронавірус. До того ж, нові штами COVID-19 більш агресивні і вражають дітей.

Якщо вагітна підозрює у себе коронавірус, куди їй слід звернутись насамперед?

– Жінці необхідно відразу звернутися до сімейного лікаря та здати ПЛР-тест. Лікар розповість, що пацієнтці потрібно робити далі.

А чи зможе жінка, яка перехворіла на COVID-19, годувати малюка груддю?

– Так, зможе. Це не є небезпечним для дитини. Але з молоком імунітет до коронавірусу, на жаль, не передається. Молоко передає тільки неспецифічні імуноглобуліни класу А. Антитіла до коронавірусу не передає, тому вакцинуватися можна і потрібно під час вагітності та під час грудного вигодовування, щоб максимально захистити дитину, яку ще не можна вакцинувати.

Що говорять у МОЗ

У Міністерстві охорони здоров’я зазначають, що вагітність та грудне вигодовування не є протипоказаннями до вакцинації. В Україні жінкам при надії та тим, хто годує дитину, дозволена вакцина Pfizer. На якому терміні вагітності жінці краще робити вакцину — відповідь на це питання ліпше отримати у лікаря, який веде вагітність і добре знає загальний стан майбутньої мами і весь анамнез. 

При надії під час пандемії

Запоріжанка Юлія Тарасова невдовзі стане мамою. Вона з чоловіком Ігорем очікують первістка. Звичайно, подружжя нині переймається приємними клопотами: обирає ім’я для малюка, облаштовує дитячу кімнату і купує речі для нового члена сім’ї на перший час. За словами майбутньої мами, за весь час вагітності, з лютого й до вересня, карантин і коронавірус ніяк не впливав на їх життя.

"Я не хворіла, нормально ходила до жіночої консультації, їздила у транспорті, навіть з’їздила на відпочинок на море", — розповіла Юлія.

У вересні чоловік Юлії захворів на COVID-19. Ігор переніс захворювання в легкій формі і був на амбулаторному лікуванні. Сама майбутня мама весь час була на самоізоляції вдома з чоловіком. Вона не відвідувала навіть лікаря у жіночій консультації. Юлія розповідає, що на декілька діб втратила смак і запах. Жодних інших симптомів захворювання (температура, слабкість, ломота в тілі, кашель, нежить) в неї не було.

Після одужання чоловіка і виходу з самоізоляції подружжя повернулось до буденного життя.

Запоріжанка Юлія Тарасова

Юлія Тарасова

"Коли Запорізька область опинилась у "червоній зоні" і ввели додаткові обмеження, то це, звичайно, вплинуло на моє життя. Нині я не можу користуватися громадським транспортом і  відвідувати непродовольчі магазини. Всі необхідні покупки, в тому числі й для малюка, роблю в інтернет-магазинах", — зазначила дівчина.

Також Юлія розповіла, що близько 80% її близьких та друзів вже вакцинувались від коронавірусу. Та всі вони зробили це, аби уникнути карантинних обмежень. Сама дівчина відзначає, що під час вагітності не ризикнула вакцинуватися.

"Я не проти вакцинації загалом. Нормально ставлюся до щеплень дітей за віком, щеплень дорослих, в тому числі й від грипу. Але мені відверто не подобається, що вакцинацію від коронавірусу нині примусово нав'язують через ті чи інші обмеження. Я не планую вакцинуватися. Так, я боюсь за себе і за свою дитину. Це достатньо нова вакцина і як вона може вплинути на мене і малюка — не знаю. Я не планую вакцинуватися до того часу, поки не завершу грудне вигодовування. А далі вже буду приймати рішення", — розповіла Юлія. — "Особисто мені, ані в поліклініці, ані в жіночій консультації, ані в пологовому будинку ніхто не сказав йти та вакцинуватися від COVID-19. Я вже скоро буду народжувати. В пологовому мені сказали, що після прибуття до них моєму чоловіку і батькам, аби бути поруч зі мною, обов’язково треба мати флюорографію. Враховуючи, що я не вакцинована, можливо мені будуть на місці робити ПЛР-тест".  

Читайте також

Узвар, вологий ніс і вітаміни в пігулках: Лікарка розповіла, як вберегтися від сезонних застуд

Краща консервація – у морозилці, найліпші овочі – місцеві: Дієтолог про те, як обрати найкорисніше з осіннього розмаїття

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme