Смертельна ДТП на Київщині за участі запорізького "адмірала": Як за три роки просунулася справа

Коли Андрій Авдєєнко потрапив у ДТП, преса повідомила, що він був за кермом добряче напідпитку. Сам чоловік пояснював зіткнення тим, що його намагалися вбити. Слідство з’ясувало, що сталося насправді. Попереду – суд

Смертельна ДТП на Київщині за участі зап…

Андрій Авдєєнко давно переїхав із Запоріжжя під Київ, але продовжує періодично з’являтися на сторінках запорізьких ЗМІ. Приводів вистачає, і майже всі – скандальні. 63-річного чоловіка знають як автора псевдонаукових книжок у жанрі "фольк-хісторі". Як розробника та лобіста "трешового" проекту нового герба Запоріжжя, який всерйоз обговорювали на сесії міськради. Як нестримного фантазера, що приписує собі безліч регалій – від "експерта ЮНЕСКО" до "адмірала" (останнє "причепилося" до Авдєєнка в якості іронічного прізвиська). 

У жовтні 2017 року ім’я "адмірала" знову потрапило до новин – але тепер зовсім в іншому світлі. На дорозі неподалік Вишгороду Київської області позашляховик Honda CR-V на великій швидкості вилетів на зустрічну смугу та зіткнувся з мінівеном Fiat. За кермом "Хонди" був Авдєєнко. За словами свідків, добряче напідпитку – це було помітно неозброєним оком. Водій "Фіату" Андрій Безсмертний загинув на місці, його пасажир Анатолій Слабоуз та сам Авдєєнко отримали травми.

Родичі загиблого та пасажир "Фіату" з самого початку боялися, що справу "поховають". Адже син Андрія Авдєєнка Олександр тоді очолював Київську місцеву прокуратуру № 6 (Печерський район). До того ж "адмірал" товаришував з низкою представників політичної еліти – запорізької та столичної.

Протягом трьох років, що минули з моменту трагічної ДТП, про розслідування нічого не було чути. Портал Depo.Запоріжжя вивчив матеріали цієї справи, що містяться в судовому реєстрі, а також звернувся за коментарями до Андрія Авдєєнка та Анатолія Слабоуза. 

ДТП на дамбі

Наслідки того дня досі нагадують про себе 60-річному підприємцю з Лебедівки (це неподалік Вишгороду) Анатолію Слабоузу. Він тоді отримав розрив товстої кишки, переломи рук та ніг. "Руки-ноги загоїлися, але все одно: руки як слід не зрослися, пальці не згинаються, щодо ніг – я не можу собі взуття нормально обрати, бо одна нога тепер вища, друга нижча. Судоми іноді бувають", – розповідає він.

Смертельна ДТП

Кадр із місця смертельної ДТП

11 жовтня 2017-го близько 16-ї години Анатолій та працівник його фірми Андрій Безсмертний їхали дамбою Київського водосховища у робочих справах. Швидкість була невеликою – близько 50 кілометрів на годину. Коли на їхню смугу вилетіла "Хонда", з'їхати вбік було просто неможливо: там був бетонний парапет, що відділяв дорогу від водосховища. "Не знаю, яка там була швидкість, але я був застібнутий ременем безпеки і після зіткнення лобом дістав торпеди. Я відчув, що в мене кров почала заливати обличчя. Рука не працювала – пальці були в різні боки. Я ремінь відстібнув та вивалився з машини. Думав, що може вибухнути – машина в нас на газу була", – згадує Слабоуз. 

Невдовзі на місці була "швидка", яка повезла Анатолія до Вишгородської районної лікарні. У приймальному відділені він зустрів Авдєєнка. "Він лежав на кушетці, і весь час нив: "Як хочеться жити, не хочеться помирати!". Я лежу та й думаю: "Що ж ти, падло, таке наробив, а тепер розповідаєш на все відділення, що ти хочеш жити", – згадує співрозмовник Depo.Запоріжжя.

Чоловіків по черзі прооперували – спочатку Авдєєнка, потім Слабоуза. Хірурги працювали до глибокої ночі. 

Спочатку Андрій Авдєєнко відмовився пройти тест на алкоголь, але врешті решт погодився. Результат – 1,68 проміле. Приблизно такий показник буде в чоловіка вагою 90 кілограмів, який за годину до тестування вип’є 270 мілілітрів горілки. Максимально припустимий для керування транспортом рівень – 0,2 проміле.

"Слід спецслужб" та залякування "Айдаром"

Поліція Київської області порушила справу за другою частиною статті 286-ї Кримінального кодексу України (порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило смерть потерпілого або заподіяло тяжке тілесне ушкодження). Законодавство визначає цей злочин як тяжкий. Покарання – від трьох до восьми років позбавлення волі. 

Ще перебуваючи в лікарні, Авдєєнко на сторінці у "Фейсбуці" поділився власною версією подій. Якщо вірити йому, аварію спровокувала ще одна автівка, яка їхала йому назустріч. І це начебто була не просто ДТП, а спроба вбивства самого Авдєєнка, під час якої загинула випадкова людина. За словами автора допису, слідство теж схилялося до версії про замах на нього. Організатором замаху він назвав "якусь спецслужбу". Взагалі про те, що на нього "полює" ФСБ, "адмірал" пише доволі часто. Це Авдєєнко пояснює тим, що своїми книжками "відроджує історичну спадщину України".

У лютому 2018 року Анатолій Слабоуз брав участь у очній ставці – і там Авдєєнко теж казав про третю машину, уточнюючи, що це був "Хаммер". А от про спецслужби та замах у присутності слідчого вже не заявляв.

Анатолій Слабоуз

Потерпілий Анатолій Слабоуз

Анатолій згадує, як не стримався і почав усміхатися, почувши ці свідчення Авдєєнка. Помітивши це, "адмірал", за словами Слабоуза, у присутності адвокатів та слідчого сказав: "Чого ти посміхаєшся, торгаш? Завтра прийде сюди "Айдар" – я подивлюся, як ти будеш посміхатися".

Під час дискусій в соцмережах "адмірал" теж любить обіцяти своїм критикам (журналістам, історикам, громадським діячам) проблеми з ветеранами добровольчих батальйонів. "Айдар", вірогідно, був згаданий через те, що перший командир батальйону Сергій Мельничук є другом Авдєєнка. До втілення погроз жодного разу не дійшло.

Того ж дня, коли відбулася очна ставка, Авдєєнко попросив у Анатолія Слабоуза вибачення. "Я кажу: "Ти б краще вибачився перед матір’ю тієї людини, яку ти вбив". А він відповідає: "Я вибачусь, дайте мені її телефон", – згадує Анатолій Слабоуз.

У справі, як розповів Анатолій, є свідок – водій, який їхав позаду Авдєєнка та зупинився, коли побачив ДТП. На допиті він підтвердив, що ніякої третьої автівки перед зіткненням не було.

Звання та ордени

Майже два роки після ДТП, поки тривало слідство, "адмірал" мав статус свідка, та, відповідно, не був обмежений жодним запобіжним заходом. Він видалив зі сторінки дописи про "замах" і більше ніяк не коментував те, що сталося на дамбі Київського водосховища. 

Андрій Авдєєнко

Підозрюваний Андрій Авдєєнко

При цьому складається враження, що водночас Авдєєнко активно працював над тим, щоб отримати якомога менше покарання або уникнути його. Зокрема, саме в цей час оформив собі інвалідність – за його словами, вона пов’язана з отриманою майже 40 років тому контузією. 

У червні 2018 року Андрій Авдєєнко отримав почесне звання (цього разу – цілком реальне та державне) Заслуженого працівника культури. Подейкують, це сталося виключно завдяки зусиллям його друзів у владі. Присвоєння звання людині з такою сумнівною репутацією викликало викликало скандал

У січні 2020 року Авдєєнка нагородили орденом "За заслуги перед Запорізьким краєм" ІІ ступеню. Не виключено, що звання й нагороди "збиралися" для того, аби були враховані судом під час винесення вироку як обставина, що пом’якшує покарання.

Як каже Слабоуз, через адвокатів йому передавали, що Авдєєнко готовий виплатити компенсацію – 10 тисяч доларів. Потерпілий цю пропозицію не прийняв. 

Поза зоною досяжності

У вересні 2019-го майже дворічне слідство добігло кінця. Згідно  з результатами розслідування, причиною ДТП стало те, що Авдєєнко:

  • "під час керування транспортним засобом перебував у стані алкогольного сп’яніння";

  • "проявив самовпевненість, не був уважним до дорожньої обстановки, створив своїми діями загрозу безпеці дорожнього руху";

  • "змінив напрямок руху керованого ним автомобіля, перетнув суцільну лінію дорожньою розмітки, … виїхав на смугу зустрічного руху" (цитати з обвинувального акту).

Вручити Авдєєнку повідомлення про підозру та допитати вже у статусі підозрюваного було непросто. "Адмірал" ігнорував повістки, не відповідав на дзвінки слідчого, за місцем реєстрації не жив. Викликати його через адвокатів теж не виходило. 20 вересня 2019 року слідчий виніс постанову про розшук підозрюваного. 

Знайшовся Авдєєнко наступного місяця – виявилося, що весь цей час він лікувався. 

Протягом жовтня-листопада досудове розслідування кілька разів призупиняли "у зв'язку з хворобою підозрюваного". Чи дійсно стан здоров’я не дозволяв йому з’являтися на допитах, чи це вкрай популярна серед фігурантів кримінальних справ "втеча під картату ковдру", достеменно невідомо. 

У жовтні Авдєєнко писав у "Фейсбуці", що переніс операцію на серці та публікував знімки з лікарні. А от 25 вересня (за два дні після останнього допиту, на який його намагалися викликати) він святкував ювілей свого друга, першого командувача Військово-Морських Сил України Бориса Кожина – і на знімках, які виклав у тій-таки соцмережі, аж ніяк не виглядає хворим.

допис Авдєєнка про ювілей

У грудні 2019-го Авдєєнка знову викликають на допит, але він ще раз кудись зникає. Слідчий вже клопотав про доступ до даних мобільного оператора – щоб розшукати підозрюваного. Нарешті на дев’ятий день "адмірал" знайшовся та отримав повідомлення про підозру. 

Після цього слідчий та прокурор просили суддю відправити фігуранта справи під домашній арешт. Але суд, врахувавши стан здоров’я Авдєєнка, призначив найм’якіший запобіжний захід – особисте зобов’язання. 

Приблизно в той самий час адвокат Авдєєнка Олена Фролова просила суд відвести від участі у справі прокурора Ліну Величко. У цьому епізоді був задіяний син підозрюваного. Справа в тому, що на початку 2019 року Олександра Авдєєнка звільнили з посади керівника прокуратури "у зв’язку з неналежним виконанням посадових обов’язків". Цьому передувала перевірка діяльності цієї прокуратури, яка виявила чимало недоліків у її роботі. До складу групи, що проводила перевірку, входив чоловік Ліни Величко – Дмитро Величко. Авдєєнко-молодший після звільнення почав судитися, вимагаючи поновлення на посаді. 2

"На переконання захисника Фролової О.Г., прокурор Величко Л.О., після відкриття провадження за скаргою ОСОБА_2 (Олександра Авдєєнка, – ред.), координує здійснення тиску на ОСОБА_1 (батька ОСОБА_2) (тобто Андрія Авдєєенка, - ред.), що в свою чергу породжує обґрунтовані сумніви у неупередженості останньої", – йдеться у судовій ухвалі. Суд заяву Фролової відхилив.

Судовий реєстр розповідає про ще один цікавий поворот цієї історії. У січні 2020 року було розпочате розслідування щодо ймовірно неправдивих свідчень, наданих одним зі свідків у справі про ДТП. Перша частина 384-ї статті Кримінального Кодексу ("Введення в оману суду або іншого уповноваженого органу"), за якою порушено справу, передбачає до двох років виправних робіт, або до шести місяців арешту, або до двох років обмеження волі винуватцю. Хто саме є фігурантом розслідування, реєстр не уточнює. Але на думку одразу спадають свідчення Авдєєнка про третю машину на місці ДТП, які не підтвердилися слідством (нагадаємо, до вручення підозри він мав статус свідка).

Справу про ДТП передали до Вишгородського районного суду в травні 2020 року. Потерпілими виступають Анатолій Слабоуз, а також син і мати загиблого Андрія Безсмертного.

Судові засідання призначалися вже двічі, але, як пояснює Анатолій, обидва рази не відбулися. Спочатку, в серпні, адвокат Фролова заявила, що не встигла ознайомитися з матеріалами, а потім, у жовтні, суддя пішла на лікарняний.

Тепер засідання призначене на 21 січня 2021 року. 

Портал Depo.Запоріжжя звертався до Авдєєнка, щоб почути його версію цієї історії, але той відмовився будь-що коментувати. 

Читайте також

Найдобріша дитина проти сімейного насильника: Що відомо про вбивство батька п’ятикласником на Запоріжжі

Чупакаброю виявилася сусідка: Що відомо про запорізьких дачників, які заробляли катуванням тварин

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme