Крізь сталінське сито: Як "совєти" фільтрували засуджену німцями запоріжанку

Мешканка Запоріжжя Олена Дегтярьова на примусових роботах у Німеччині допомагала радянськими військовополоненим, але для батьківщини все одно лишилася підозрілою особою

Крізь сталінське сито: Як "совєти" фільт…

Портал Depo.Запоріжжя продовжує вивчати так звані "фільтраційні" справи - зібрані чекістами досьє на жителів Запорізької області, які в силу різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині або союзних до неї країнах.

Усе, що відомо про запоріжанку Олену Дегтярьову збереглося в її "фільтраційній" справі. Крапку в ній поставив помічник оперативного уповноваженого відділу по боротьбі з бандитизмом запорізького управління НКВД молодший лейтенант державної безпеки Гришенко, який допитував репатріантку у липні 1945 року.

Олена на відміну від багатьох попередніх героїнь - зовсім молодих дівчат, іноді підлітків, яких у першу чергу мобілізовували до Німеччини, - була під час окупації вже дорослою жінкою. Вона народилася у Білорусі 1909-го, тож на початок радянсько-німецької війни їй вже виповнилося 32 роки. Ще до війни Олена встигла розлучитися з першим чоловіком Пилипом. Він був мобілізований у 1941-му до Червоної армії і жодних звісток про нього Олена не мала, принаймні станом на літо 1945-го. Ймовірно, його сліди загубилися на фронтах. Від цього шлюбу в жінки була дочка Валентина, їй у 1941-му виповнилася 11 років. Олена до того часу вийшла заміж вдруге.

Дегтярьова - прізвище по другому чоловіку. Запоріжець Григорій Дегтярьов під час окупації лишався у Запоріжжі, працював на станції "Запоріжжя-2" помічником машиніста. Олена не працювала.

Шлях жінки до Німеччини розпочався незадовго до звільнення Запоріжжя - 4 жовтня 1943 року Олена потрапила під облаву і уже за п'ять днів була відправлена на територію тогочасної Німеччини (з окупованими землями). У своїх свідченнях вона називає місто, в якому перебувала, - Ауссіг. Таку застарілу назву використовували для позначення чеської Усті-над-Лабою (Усті-над-Лабем), де був розташований стратегічний залізничний вузол. У цьому місті Дегтярьова працювала чорноробкою на залізниці від 21 січня 1944-го до 10 травня 1945 року.

Під час остарбайтерства жінка намагалася допомагати військовополоненим червоноармійцям. Підгодовувала та допомагала тікати тим, кого приводили на роботи на залізницю. Її діяльність не залишилася непоміченою німцями: жінку засудили до трьох років - щоправда, умовного - ув'язнення та штрафу в 30 марок.

Рішення про умовний термін покарання. До квітня 1948 року

Умовний строк закінчився раніше, ніж планували німці: на початку травня 1945-го Усті-над-Лабою була звільнена Червоною армією. Але митарства жінки аж ніяк не скінчилися. Олену відправили на першу "фільтрацію" до міста Жагань (Польща). Після допиту їй надали документи та дозволили повернутися до Запоріжжя.

Тут на неї чекав новий допит у вже згаданого співробітника місцевого НКВД Гришенка. Той не зміг знайти проти Олени компрометуючих матеріалів і поставив крапку у фільтраційній справі. Матеріали перевірки Дегтярьової відправлялися в архів.

Варто зазначити, що не уникнув вивезення до Німеччини і чоловік Олени - Григорій. Повернулися до Запоріжжя вони майже одночасно. Чи "фільтрували" Григорія, на даний час невідомо.

Нагадаємо, понад 19 тисяч запоріжців, які за різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині та союзних до неї країнах, пройшли по поверненні спеціальну перевірку – фільтрацію. Загалом же на територію Запорізької області прибули та було взяті на облік 47 132 репатрійовані громадянина СРСР.

На головному фото: Усті-над-Лабем після бомбардування в квітні 1945 року

Читайте також:

Як запорізькому зварювальнику влаштували потрійну фільтрацію;

Як Запорізьку область після німців "зачищали";

Як доньку страченого запорізького комуніста "фільтрували".

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme