ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Крізь сталінське сито: Як запорізькому зварювальнику влаштували потрійну фільтрацію

Мешканець Запоріжжя не горів бажанням їхати до Німеччини, навіть втік під час першої спроби вивезти його туди. Утім, для радянської влади він все одне лишався неблагонадійним

Depo.
3 грудня 2017 17:00
ФОТО: depo.ua

Портал Depo.Запоріжжя продовжує вивчати так звані "фільтраційні" справи - зібрані чекістами досьє на жителів Запорізької області, які в силу різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині або союзних до неї країнах. Наступна історія - про запорізького зварювальника Павла Єрєнкова.

Уродженець Росії Єрєнков - із тієї когороти прибулих, що на початку індустріалізації вплинула на зміну етнічного складу Донбасу та взагалі сходу України. З голодної Курської області у 1928 році родина Єренкових перебралася в місто Єнакієве, що на Донеччині, де відбувався промисловий підйом. Потім хлопець осів у селищі №10 (тепер це – територія Заводського району Запоріжжя). Маючи освіту в два класи школи, Павло працював на заводі автогенщиком.

На момент окупації Запоріжжя німецькими військами Єрєнкову було 32 роки. Евакуюватися він не зміг, тому залишився у місті після зайняття його німецькими військами. Влаштувався зварювальником у гараж заводу фірми Круппа, розташований у 14 селищі, де й пропрацював з 27 лютого 1942 року до 10 вересня 1943-го.

Як свідчив Єрєнков на допиті у контррозвідників, 10 вересня 1943 року його, як і інших робітників заводу, завантажили у вагони та повезли до Німеччини. Не дивлячись на те, що вагони були замкнені, Павлу на станції Чортомлик Дніпропетровської області якимось чином вдалося втекти. До Запоріжжя він вирішив не повертатися, залишився у брата, що мешкав у Нікополі. Проте тут таки потрапив під німецьку облаву і 30 грудня 1943 року був вивезений на роботи до Баварії.

Там у містечку Візау адміністративного округу Верхній Пфальц з 2 лютого 1944 до 20 квітня 1945 року Єрєнков працював чорноробом на заводі. Був звільнений разом з іншими остарбайтерами американськими військами.

Радянській стороні Єрєнкова передали 19 травня. Перша фільтраційна перевірка відбувалася на території Австрії з 24 по 31 травня. Потім остарбайтера перевіряли на території тогочасної Чехословаччини - з 2 по 7 липня. Нарешті 16 липня 1945 року Пвло повернувся до Запоріжжя, оселився за місцем колишнього мешкання - у селищі №10. Коли його викликали на допит запорізькі чекісти, 20 липня 1945 року, роботу собі ще не знайшов.

Результати допиту співробітнику УНКВС по Запорізькій області лейтенанту Ніколаєву чимось не сподобилися і він підготував висновок щодо третьої перевірки репатріанта.

За результатами перевірки сталінські нишпорки нічого компрометуючого не знайшли, тож справу здали в архів на загальний облік, а Єрєнкову дозволили жити спокійно, звісно, настільки, наскільки це було можливо у тій країні в той час.

Окрім протоколів допиту у фільтраційній справі репатріанта збереглися кілька посвідчень, які видавалися у Запоріжжі під час окупації. Серед них посвідчення робочого заводу фірми Круппа, перепустка тощо

Зазначимо, понад 19 тисяч запоріжців, які за різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині та союзних до неї країнах, пройшли по поверненні спеціальну перевірку – фільтрацію. Загалом же на територію Запорізької області прибули та було взяті на облік 47 132 репатрійованих громадянина СРСР.

На головному фото: Запоріжжя часів німецької окупації

Більше про життя в Запоріжжі та області читайте на Depo.Запоріжжя