Крізь сталінське сито: Як доньку страченого запорізького комуніста "фільтрували"

Поки дівчина працювала в Німеччині, її батька-комуніста у Запоріжжі стратили німці. Утім, від "фільтрації" органами НКВС запоріжанку це не врятувало 

Крізь сталінське сито: Як доньку страчен…

Портал Depo.Запоріжжя продовжує вивчати так звані "фільтраційні" справи - зібрані чекістами досьє на жителів Запорізької області, які в силу різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині або союзних до неї країнах. Чергові документи проливають світло на трагічну долю родини Резніченків, які не мали можливості виїхати із Запоріжжя напередодні його захоплення німцями, тож залишилися в окупації.

По закінченню радянсько-німецької війни у сталінське сито, тобто під "фільтрацію" органів НКВД потрапила наймолодша в родині - Зінаїда Резніченко, яку мобілізували до роботи в Німеччині.

Цікавий факт. Фільтраційну справу Резніченко розглядав співробітник УНКДБ по Запорізькій області старший лейтенант державної безпеки Мєндєлєв, який паралельно був одним з основних слідчих у справах членів підпілля ОУН у Запорізькій області.

Тож, що нарив про юну Зінаїду "спеціаліст" по націоналістичному підпіллю? Не багато. Адже на момент окупації Зіні було лише 16 років. Перші три місяці по приходу німців дівчина навчалася у залізничній школі у Південному селищі. Після того, ніде не працюючи, мала щотижня відмічатися на біржі праці.

Уже 3 травня 1942 року Зінаїді повідомили, що вона мобілізована і за два дні має виїхати до Німеччини. Отримавши зобов'язання на руки, 5 травня вона прибула на станцію "Запоріжжя-1", звідки вирушила до німецького Кельна. За два тижні дівчина прибула на місце і була направлена на роботу на фабрику Йогана Фішера у містечку Логмар. Тут і працювала майже три роки, аж до звільнення союзницькими військами 20 квітня 1945 року. Радянським військам остарбайтерів передали 14 червня на Ельбі у місті Торгау, що під Лейпцигом.

Невідомо, коли Зінаїда дізналася про страшну долю, що спіткала її батька. У будь-якому разі, на момент фільтраційної перевірки, в УНКДБ знали, що Олександр Резніченко, який лишався у Запоріжжі, був страчений. За даними німецької спецслужби СД, чоловіка розстріляли за належність до комуністичної партії.

Це жодним чином не вплинуло на перевірку Зінаїди. Утім, лейтенант Мєндєлєв, "зради" за нею не побачив. Принаймні, особливих питань до репатріантки у слідчого не виникло. У справі, окрім особистих документів періоду перебування у Німеччині, міститься лише один протокол допиту.

Відповідно, уже 14 липня 1945 року Мєндєлєв відпустив Зіну на всі чотири боки. "Чекіст" підписав висновок перевірки Резніченко з рішенням здати її справу в архів для взяття на загальний облік. Це рішення було підтримане вищим керівництвом Запорізького УНКДБ.

Зазначимо, понад 19 тисяч запоріжців, які за різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині та союзних до неї країнах, пройшли по поверненні спеціальну перевірку – фільтрацію. Загалом же на територію Запорізької області прибули та було взяті на облік 47 132 репатрійованих громадянина СРСР.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme