"Канзас" накинеться на пенсіонерів, "Брісбен" – на дітей: Який грип насувається та як вберегтися

Україну атакують одразу чотири різновиди грипу типів А і В, перший – найбільш небезпечний. Активізується грип у грудні, а потім – наприкінці січня

Марія Іовова
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
"Канзас" накинеться на пенсіонерів, "Брі…

Українці від початку холодів масово хворіють на сезонні застуди. У Запорізькій області щотижня до лікарів звертаються до дев’яти тисяч людей. Хтось намагається вилікуватися самотужки, тож, насправді, хворих набагато більше. На скільки, фахівці сказати не беруться.

Не збирався звертатися до лікарів, наприклад, співробітник запорізького вишу Костянтин Федосєєв, але врешті довелося. Лікарі чоловіка насварили, що тягнув зі зверненням за фаховою медичною допомогою. "Я хворів на початку жовтня. Була звичайна застуда через те, що багато був на холоді. Поки була велика температура, я лікувався сам вдома, потім було багато роботи, тому ані піти до лікаря, ані лишитись вдома я не міг. У мене почало боліти горло, повністю зник голос, почався сильний кашель. Це тривало тиждень. Лікувався порошечками різними, пігулками від горла, краплями для носа та пігулками від кашлю. Потім пішов до лікаря. Мене оглянули, поміряли температуру, тиск, рівень насиченості крові киснем та пульс. Лікар порадила пити пігулки від кашлю, які я вже вживав, а замість драже від болю в горлі порадила інше, яке краще взаємодіє з пігулками від кашлю. Наприкінці лікар сказала більше не робити так, а одразу приходити, коли з'явились перші симптоми захворювання", – розповів Костянтин.

Запорізька студентка Ангеліна Радецька на застуди цієї осені перехворіла вже двічі. До лікарів зверталася, але, на думку дівчини, це їй не надто допомогло: за два тижні після лікування почалося ускладнення – фарингіт (запалення слизової горлянки). Усе це супроводжувалося головним болем, загальною втомою і підвищенням температури до 37,2.

Утім, це ще не грип, який набагато більш небезпечний за гострі респіраторні захворювання. Лікарі з Мелітополя – другого за кількістю населення міста в Запорізькій області – повідомляли про два перші випадки грипу у місцевих школярів. Однак у Запорізькому обласному лабораторному центрі МОЗ України кажуть, що у них немає підтверджених даних щодо реєстрації випадків грипу. Тож офіційно вважається: грип області ще не дістався. В лабораторному центрі пророкують піки захворюваності у грудні та наприкінці січня, приблизно у цей час грип накриє й інші регіони України.

Хто у зоні ризику

Цього року в Україні вируватимуть чотири штами вірусів грипу: нові – "Канзас" (А/H3N2) та "Брісбен" (А/Н1N1) і "старі" – "Колорадо" (належить до гілки B/Victoria) і "Пхукет" (гілка B/Yamagata). Перша літера "А", "В" або "С" у "формулі" грипу означає його тип, решта – структуру вірусу.   

Як повідомляють в Центрі громадського здоров’я МОЗ, найбільш небезпечними є віруси грипу типу А, оскільки вони можуть призвести до ускладнень: енцефаліту, пневмонії, отиту і низки інших запалювальних процесів, до того ж, цей тип грипу найбільш контагіозний, тобто заразний. Мелітопольські школярі захворіли саме грипом типу А.

За словами завідувачки відділенням респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних захворювань ім. Л.В. Громашевського Алли Мироненко, вірус "Канзас" найнебезпечніший для людей пенсійного віку, які не зробили щеплень. Основна група ризику, тобто на яку найчастіше припадають летальні випадки, австралійського "Брісбена" – діти, вагітні жінки, а також люди працездатного віку, які мають хронічні захворювання, наприклад, діабет, бронхіальну астму, ожиріння тощо.

Як відрізнити грип від ГРВІ

Згідно з інформацією Громадського центру здоров'я, грип має симптоми, подібні до симптомів ГРВІ. Основні з них:

- раптовий початок хвороби;

- головний біль;

- ломота у м’язах і суглобах;

- біль у горлі;

- підвищення температури тіла до 38 °С і більше;

- кашель;

- в окремих випадках – блювота і пронос.

Утім, ставити діагнози самотужки не варто. Запоріжець Іван Лавринець "діагностував" у себе "кашель курця", але добре, що врешті пішов до лікаря. "Звернувся до лікаря, зробили флюорографію, визначили, що бронхіт. А потім отит (запалення вуха) і фронтит (запалення слизових оболонок лобових пазух), усе це "косило" поступово. Останні дві хвороби вилікував за тиждень приблизно. Кашель досі залишився і не проходить. Не знаю, де міг підчепити це все. Хворів три тижні, увесь час трималася температура 37 (максимум 37,2) і падала тільки перед сном", – каже Іван.

Попередження та профілактика грипу

Вірус грипу передається повітряно-краплинним, повітряно-пиловим шляхом, коли вірусні частки переносяться повітрям від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання, внаслідок тісного контакту з хворим – на відстані до 2 метрів.

Аби запобігати зараженню грипом, лікарі рекомендують дотримуватися наступних правил:

- уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції, триматися від такої людини на відстані більше двох метрів;

- обмежити відвідування місць великого скупчення людей;

- часто провітрювати приміщення;

- часто мити руки з милом;

- не торкатися очей, носа, рота немитими руками;

- уникати обіймів, поцілунків і рукостискань;

- прикривати ніс і рот під час чхання або кашлю одноразовою серветкою, яку зразу ж після використання викидати;

Найкраща ж профілактика грипу – щорічна вакцинація.

Як вакцинуються запоріжці

Вакцинація зменшує кількість важких протікань і ускладнень: у щепленої людини грип пройде в більш легкій формі і з меншим ризиком ускладнень. Зробити щеплення лікарі зазвичай радять до початку грипозного сезону (у вересні), але якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна впродовж усього сезону.

У Запорізькій області щеплення цього епідсезону вже зробили понад 17 тисяч людей. За аналогічний період минулого року було на п’ять тисяч менше. Тож популярність протигрипозної вакцинації збільшується.  

Лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій обласного лабораторного центру Світлана Черненко розповіла, що насамперед вакцинуватися треба військовослужбовцям, медпрацівникам, будівельникам, дітям з шестимісячного віку, людям старше 60 років, жінкам, які планують вагітність під час епідемії грипу, людям з хронічними серцево-судинними захворюваннями, діабетикам, людям з ожирінням, а також всім, хто працює в сфері обслуговування: від продавців до водіїв.

Серед запорізьких "активістів руху за вакцинацію" – чимало журналістів: професія зобов’язує. По-перше, журналісти багато контактують з людьми, часто бувають на масових заходах, тож перебувають у зоні ризику. По-друге, виступають таким чином проти "антівакс-мракобісся", як визначає опір щепленням ведуча програми "Ранок з TV5" Анна Редько. Дівчина цьогоріч вперше робила щеплення від грипу, вакцинувалася у приватній клініці за 500 гривень. Жодних побічних ефектів не було, лише після уколу злегка боліло плече, дівчина каже, як від крепатури. "Я рішуче не схвалюю антівакс-мракобісся, тому публікувала фото своєї вакцинації в соціальних мережах і радила всім наслідувати моєму прикладу", – розповіла Анна.

Ведуча ще одного запорізького телеканалу – "Алекс" – Маргарита Доценко каже, що робить щеплення кілька років поспіль, причому сама, вдома. "Я купую вакцину, ціна в цьому році склала 310 гривень. Вакцина продається зі шприцом, тобто це зручна ін'єкція для кожної людини і, в принципі, її може зробити будь-хто. Вона робиться в плече, в інтернеті є навіть інструкція, як це можна зробити. Також щеплення може зробити будь-який лікар-терапевт на прийомі", – розповідає дівчина.

Маргарита радить вакцинуватися усім, хто має не надто потужний імунітет та часто контактує з людьми. "Я б радила вакцинуватися. Особливо, якщо ти знаєш, що часто хворієш, або ти працюєш з людьми, постійно переміщаєшся в громадському транспорті, тобто можеш підчепити інфекцію. Ще не всі мають можливості, на жаль, відсиджуватися вдома. У нас така культура у людей, що коли хворієш, все одно потрібно йти на роботу або вести дітей в садок/школу, тому що немає можливості залишитися вдома. І люди самі переносять цю заразу і провокують зростання епідемії, замість того, щоб залишитися вдома і пролікуватися і не заражати інших. От якби кожен вакцинувався і потім, в разі хвороби, залишався вдома, то ситуація була б набагато краща. Але потрібно, звісно, розуміти, що вакцина – це не панацея. Вакцинуватися – це не значить не захворіти, це про "не отримати ускладнення після хвороби", – підкреслила Маргарита.

Цього року запорожцям доступні дві вакцини: "ДжісФлю" (Південна Корея) і "ВаксигрипТетра" (Франція). Для того, щоб зробити щеплення, необхідно звернутися до сімейного лікаря, з яким підписана декларація. Саму вакцину необхідно купувати самостійно в аптеці, її вартість варіюється від 300 до 400 гривень. Також зробити щеплення від грипу можна в приватних клініках, проте це буде коштувати трохи дорожче.

Масові "грипозні" канікули оголошувати зарано

Торік уже наприкінці листопаду запорізькі школи та окремі класи почали закривати на "грипозний" карантин. Цьогоріч ситуація майже не змінилася. Як повідомили в обласному лабораторному центрі, станом на 2 грудня у восьми школах Запоріжжя закрили на карантин 16 окремих класів, в п'яти дитячих садах – по одній групі. Також на карантин закрито один клас в школі Мелітополя і один клас – в школі у Запорізькому районі. Проте грипу там немає – школярі хворіють на ГРВІ.

Заступник директора департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Олексій Фурса розповів, що, згідно з нормативами, карантин рекомендовано вводити в разі, коли на ГРВІ та грип захворіли 20% від загальної кількості учнів. Якщо такий відсоток дітей хворіє лише в одному класі, закривають клас, якщо в усій школі – школу.

Осінньо-зимові епідемії грипу та гострих респіраторних захворювань, насамперед, пов’язані з похолоданням та його впливом на організм людини. Тож допоки кліматичні зміни не набули того розмаху, який їм приписують, масові сезонні застуди очікувані і, певною мірою, неминучі.

Читайте також:

Чудова сімка вітамінів і домашня консервація: Як допомогти організму пережити зиму;

Вакцинація, точковий масаж, цибуля з часником: Як перемогти в боротьбі з грипом;

Вітамінний кошик – за грошик: Які осінні дари поліпшать здоров’я і збережуть кошти.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme