Вакцинація, точковий масаж, цибуля з часником: Як перемогти в боротьбі з грипом

З настанням холодної пори, істотно зростає кількість людей, які хворіють на ГРВІ та грип. Тому перед початком сезону застуд, люди часто замислюються, як захистити себе і своїх рідних

Вакцинація, точковий масаж, цибуля з час…

Початок нового епідеміологічного сезону не за горами. Вже відомо, що в Північній півкулі вируватимуть чотири штами грипу. Портал Depo.Запоріжжя вирішив дізнатися, як уберегти себе від хвороби, і які на сьогоднішній день існують способи профілактики грипу.

Яким грипом хворітимуть запоріжці?

За розрахунками Всесвітньої організації охорони здоров'я, у новому епідеміологічному сезоні циркулюватимуть віруси грипу, подібні до A/Brisbane/02/2018 (H1N1) pdm09, A/Kansas/14/2017 (H3N2), B/Colorado/06/2017, B/Phuket/3073/2013). Найнебезпечнішими вважаються віруси грипу А, тобто цього року це будуть Канзас і Брісбен, останній зараз є домінуючим вірусом грипу у всьому світі. Українцям цей тип грипу знайомий ще з 2009 року як "свинячий грип". Але десять років тому це був новий тип грипу, через що і сталася глобальна епідемія. Зараз же тип A (H1N1) щорічно циркулює, як вірус сезонного грипу.

Другим, трохи менш активним, буде, за припущеннями ВООЗ, вірус подібний A/Kansas /14/2017 (H3N2). Про це стало відомо лише нещодавно – фахівці Всесвітньої організації охорони здоров'я довго не могли спрогнозувати, який саме вид H3N2 буде циркулювати.

А от вірус типу В у минулому сезоні був малоактивний, тому його масового поширення не чекають і в цьому році.

За даними Центру громадського здоров’я, очікуються дві хвилі підйому захворюваності: у грудні та наприкінці січня – початку лютого, з можливим піком на четвертому тижні 2020 року.

Вакцинація – найефективніша профілактика грипу

Запорізькі медики наполягають на тому, що надійним засобом захисту від грипу є вакцинація. І хоча щеплення не гарантує 100% захисту від хвороби, але воно точно врятує від важких наслідків ускладнень.

Запоріжцям будуть доступні дві вакцини для профілактики грипу: "Ваксигрип Тетра" (Франція) і "Джіс Флю " (Корея). Обидва препарата характеризуються високою якістю і безпекою, не викликають ускладнень. Перший захищає від чотирьох вірусів грипу, другий – від трьох.

За словами завідуючої відділенням організації епідеміологічних досліджень Запорізького обласного лабораторного центру МОЗ України Марини Колерової, зараз вакцини перебувають на етапі державного контролю якості та безпеки. Точної дати, коли препарати з'являться у Запоріжжі, поки немає. Але зазвичай це середина жовтня. "Вакцинація – найкраща профілактика грипу. Робити щеплення краще за пару місяців до епідсезону – у вересні, жовтні. Однак можна вакцинуватися і впродовж усього сезону. Вакцина починає діяти через тиждень-два і виробить імунітет приблизно на дев'ять місяців", – каже Колерова.

За словами лікарів, особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику: люди у віці 65 років і старше, люди, що страждають від хронічних хвороб, медперсонал, вчителя, вагітні, діти до п'яти років.

Де зробити щеплення і скільки це коштує?

За словами Марини Євгенівни, вакцину проти грипу запоріжці зможуть придбати в аптеці за власні кошти. Також органи місцевої влади щороку закуповують вакцину за рахунок місцевого бюджету, щоб зробити щеплення медикам та вчителям. Пересічним же запоріжцям треба звернутися до свого сімейного лікаря. Спеціаліст проведе огляд та випише рецепт на придбання вакцини. Також лікар розповість важливі моменти з транспортування препарату, як то час доставки, температурні вимоги тощо.

Передбачається, що ціна в аптеках на вакцини проти грипу коливатиметься від 250 до 300 гривень. Окремо доведеться ще сплатити лікарю за проведення самого щеплення.

Що можна знайти в аптеках

В запорізьких аптеках противірусних та профілактичних препаратів, на щастя, вистачає. За словами фармацевтів, вже зараз можна приймати препарати для зміцнення імунітету. Наприклад, Ехінацею (від 7 гривень за настоянку та від 30 гривень за пігулки) та вітамін С (7-10 гривень за пластинку). Найпопулярніші та найефективніші серед противірусних препаратів вважаються Анаферон (60-70 гривень), Гропринозин (100 гривень за пігулки та 130 гривень за сироп), Егроферон (100-120 гривень), Амізон (70-80 гривень) і Бронхо-мунал (200-300 гривень). Ціни залежать від аптеки, дозування і кількості пігулок.

"На противірусні препарати вже є попит. Діти пішли в садки і школи, а, значить, почали і хворіти. На грип ще ніхто не хворіє, але ми вже почали розповідати людям і про грип, і про профілактику, і про зміцнення імунітету. Даємо поради, люди прислухаються, цікавляться. Краще ж підготувати організм, ніж потім лікуватися. І для гаманця легше", – каже фармацевт Борис.

Додаткова профілактика

У період, коли грип вже вирує, не буде зайвим дотримуватися і простих правил профілактики. Фахівці виділяють основні:

– Декілька разів на день провітрювати приміщення;

– Приділяти більше уваги особистій гігієні: мити руки з милом після вулиці, відвідування вбиральні, а також перед їжею;

– Не забувати підтримувати водний баланс організму. Не дивлячись на те, що восени та взимку пити хочеться менше, організм потребує води в будь-яку пору року. Оптимальна кількість – 30 мілілітрів води на кілограм ваги людини;

– 30-40 хвилин прогулянки на свіжому повітрі тонізують і одночасно розслаблюють організм;

– Уникати скупчення людей, де можуть перебувати хворі люди.

Народні методи

Народна медицина знає чимало способів профілактики грипу і застуди. Ці методи перевірені роками та використовувалися не одним поколінням. Якщо зміцнювати свій імунітет заздалегідь, то цілком можливо, що багатьох проблем у епідеміологічний період можна уникнути.

Найпопулярнішим народним методом профілактики застуд є вживання вітаміну С, на який багаті лимони, апельсини, грейпфрути та ківі. Корисним вважається чай з плодів шипшини. Далі йдуть цибуля з часником, які багаті фітонцидами. Ці біологічно активні речовини пригнічують і вбивають зростання, а також розвиток бактерій. Ефективно боротися з грипом, а також проводити профілактику простудних захворювань можна і за допомогою імбиру. У народної медицини популярні напої з імбиром, медом і лимоном. Такий напій зміцнює імунну систему, зігріває та тонізує.

До менш популярних, але не менш дієвих можна віднести інгаляцію, теплі ванночки для ніг з гірчицею, точковий масаж та регулярне промивання носа трав'яними або сольовими розчинами.

Отже, якщо заздалегідь почати зміцнювати імунітет, уважно слідкувати за своїм здоров'ям під час епідемії грипу, а також проводити профілактичні дії, то у хвороби просто не залишиться шансів.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme