День кавуна: Скільки коштують баштанні на Запоріжжі та з чим їх їдять

Коли "баштанна" Херсонщина з пафосом відправляє "смугасті рейси" до столиці, Запоріжжя тихесенько годує кавунами себе та північ України

День кавуна: Скільки коштують баштанні н…

Запорізькі продавці баштанних, буває, приховують, що продають місцеві дині-кавуни. Кажуть, що то херсонські. Однак насправді запорізькі - не гірші за сусідські. Тут справа, як у анекдоті про пацюка та хом'яка, виключно в піарі.

У Всесвітній день кавуна, що відзначається 3 серпня, портал Depo.Запоріжжя вирішив замовити слівце за запорізькі "смугастики", а принагідно розповісти, з чим їх їдять.

Запорізькі кавуни

В Україні кавуни асоціюються з Херсонщиною – там їх найбільше вирощують і звідти везуть по всій країни. Але Херсонщина - не єдина вотчина баштанних. Кавуни вирощують і на Запоріжжі, аж на 4000 гектарів. Як розповіла начальник відділу організації виробництва та маркетингу продукції рослинництва агропромислового департаменту ЗОДА Ліна Субота, баштанні райони області - Василівський, Розівський, Новомиколаївський, головний - Якимівський. Тут збирають чималі врожаї кавунів та динь.

Запорізькі кавуни за смаком та розміром нічим не відрізняються від херсонських. Адже головна умова для росту баштанних – велика кількість сонця, тож на півдні області й кавуни, й дині почуваються чудово. Наукового обґрунтування, чому "кавуновою столицею" стала Херсонщина, запорізькі фахівці не бачать. Справа, скоріше, в традиції: так повелося, що на Запоріжжі баштанних вирощують менше, ніж у сусідів.

Переважна більшість великих ягідок (кавуни та дині з наукової точки зору саме ягоди), що вирощується на Запоріжжі, реалізується в області, частина їде до північних регіонів – Харкова, Чернігова тощо. Там сонця менше, клімат інший - вирощувати кавуни та дині дуже важко.

Загалом, Запорізька область виробляє приблизно у три-чотири рази менше баштанних, ніж Херсонська.

Сезон відкрито: скільки запоріжцям треба віддати за баштанні?

Баштанні - один із символів серпня, адже рясно з'являються на прилавках саме в останній місяць літа. Однак цьогоріч через спеку кавуновий сезон розпочався з "випередженням графіку" - з середини липня. Зараз ціни на баштанні добряче впали, хоча до найнижчої точки ще не дійшли.

На стихійних ринках по всьому Запоріжжю кавуни та дині пропонують приблизно по 5-7 гривень за кілограм. За словами продавців, переважну більшість товару вони привезли з Херсона. Чи так це насправді, невідомо. Також трапляються ягоди з Мелітополя та Василівки.

На офіційних ринках Запоріжжя ціни приблизно такі самі, іноді трохи вищі - 6-7 гривень за кілограм.

У запорізьких супермаркетах розбіг цін вражаючий. В одній із популярних мереж кавуни коштують до 5 гривень за кілограм.

В іншій - по 17 гривень. Але ті кавуни - жовті.

Баштанні - товар ходовий, кавуни - особливо. На деяких точках продажу ближче до вечора їх майже не залишається. Хоча, за традицією, найактивніше баштанні купують на стихійних риночках, фахівці застерігають: це дуже небезпечно.

Де ховається небезпека

По-перше, купувати баштанні на стихійних точках небезпечно через умови, в яких їх продають. Часто такі точки розташовані поблизу доріг. Кавуни та дині швидко вбирають в себе автомобільні викиди, тож стають дещо "хімічними". По-друге, на стихійних ринках ніхто не перевіряє кавуни на вміст нітратів. А вони – головна небезпека баштанних. Аби прискорити визрівання, виробники щедро "годують" поля нітратними добривами, позаяк потрапляння нітратів в організм у великий кількості може стати причиною сильного отруєння.

До магазинів баштанні мають привозитися вже перевіреними. На офіційних ринках проходить контроль кожна партія та отримує спеціальні документи. Їх можна спитати у продавця.

Як запевнила Depo.Запоріжжя завідувачка лабораторії одного з запорізьких ринків Оксана Корочка, ягоди, які тут продають, мають бути цілком безпечними – їх перевірили. Загалом, в Запоріжжі цьогоріч не знайшли жодного нітратного кавуна, а ось одну партію динь з продажу зняли – у них зафіксували підвищений рівень нітратів. Фахівці пояснюють, що дині сильніше вбирають в себе хімію. Навіть гранично допустимий вміст нітратів для баштанних різний: у кавунів - не більше за 60 міліграмів на кілограм, у дині – 90 міліграмів.

"На око" виявити хімію важко. Ознаки, які мають викликати підозру, - неприродно яскравий колір м'якоті, жовто-коричневі прожилки і дуже гладке місце зрізу. Проте повністю убезпечити себе можна тільки купуючи перевірену продукцію

Слово кулінарам: що приготувати з кавуна

Баштанні українці традиційно їдять без жодної обробки - скибками, іноді - ложками. Втім, з динь та кавунів можна приготувати чимало різних смаколиків. Ось декілька незвичних сезонних рецептів.

Кавуновий лимонад

Швидкий та простий рецепт чудового літнього напою – освіжаючого кавунового лимонаду. Для цього потрібні:

м'якоть кавуна – 1 стакан;

сік лимона -2 столових ложки;

мед – 1 чайна ложка.

З кавуна треба зрізати шкіру і видалити кісточки. Усі інгредієнти скласти у чашу блендера і збити.

У подачі лимонаду є один секрет – верх склянки для напою треба змастити лимоном зсередини та зовні і опустити в цукор – вийде дуже красиве цукрове обрамлення.

Кавун маринований

Маринований кавун – дуже смачна страва, яка холодними осінніми чи зимовими вечорами нагадає про літо. Для приготування трилітрової банки потрібні:

кавун - 3 - 4 кілограми;

цукор - 2 столові ложки;

сіль - 1 столова ложка;

оцет столовий - 1 столова ложка.

Кавун треба нарізати невеликими скибочками, зручно робити це у формі трикутників. Залишати чи зрізати скоринки – залишається на розсуд кулінара, не смак це не впливає.

Банку для маринування треба попередньо простерилізувати, потім скласти туди кавун і до верху залити окропом. Прикрити кришкою і залишити приблизно на 20 хвилин. Після цього воду злити. У банку додати сіль, цукор, оцет і знову залити окропом. Відразу закатати попередньо стерилізованою кришкою.

Готову банку перевернути догори дном, укутати та залишити, поки повністю не охолоне. Зі спеціями у рецепті можна експериментувати – додати часник, перець або гвоздику. Вони урізноманітнять смак.

Салат із кавуном

Оригінальний і новий рецепт літнього салату – чудової освіжаючої страви. Для неї потрібні:

м'якоть кавуна – 500 грамів;

огірки – 2 штуки;

бринза – 150 грамів;

цибуля ріпчаста червона – 1 штука;

листя салату - 1 пучок;

базилік свіжий - 3-4 гілочки;

оливкова олія - ​​4 столових ложки;

оцет бальзамічний - 2 столових ложки;

мед рідкий – півчайної ложки;

сіль, перець, оливки - за смаком.

Перед приготуванням всі інгредієнти варто охолодити – так буде смачніше. Потім змішати мед, оцет, масло, сіль і збити вінчиком до однорідності. В отриманий соус покласти нарізану півкільцями цибулю і залишити маринуватися на 5-7 хвилин.

М'якоть кавуна нарізати скибочками, видалити кісточки. Бринзу - кубиками, огірки - напівколами. Листя базиліка і салату відокремити від гілочок, базилік дрібно порубати.

Тепер змішати кавун, бринзу, огірки, листя крес-салату, базилік, оливки і цибулю з маринадом. Поперчити, акуратно перемішати і одразу подавати на стіл.

Гаспаччо кавуновий

Знаменитий італійський холодний суп з томатів - гаспаччо можна зробити і з кавуном. Смак виходить незвичний та справді освіжаючий. Для гаспаччо потрібні:

кавун (м'якоть) - 400 грамів;

огірки - 2 штуки;

перець солодкий червоний і жовтий - по 1 штуки;

часник - 2-3 зубки;

м'ята свіжа - 5-6 листочків;

сік 1 лимона;

оливкова олія - ​​2 столових ложки;

оцет винний - 2 столових ложки;

сіль, перець - за смаком.

Солодкий перець очистити від серцевини і разом з огірками нарізати скибочками. Додати часник, м'яту, лимонний сік та масло і перемішати суміш блендером до однорідної маси. В окремій ємкості пюрерувати м'якоть кавуна і з'єднати обидва пюре. В отриманий суп треба додати оцет, перець та сіль. Перед подачею гаспаччо треба добре охолодити та прикрасити невеликими скибочками кавуна, перцю та огірків.

Читайте також:

Невичерпані стратегічні запаси: Як запоріжці консервують для фронту і тилу;

Врятувала від цинги і подарувала всесвітню славу: Як черешня стала символом Мелітополя;

Азовський ромб: Чи посуне бердянська камбала бичка-годувальника.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme