Архіви КДБ: Як на Запоріжжі полювали на колаборантів

Кампанія з пошуку колаборантів та німецьких вислужників, яка розпочалася ще до остаточного звільнення області, в 1943-му, наступного року набрала обертів

Архіви КДБ: Як на Запоріжжі полювали на…

Після повернення на територію Запорізької області восени 1943 року радянської влади, її органи держбезпеки проводили тотальну зачистку від усіх небажаних елементів. Одними з перших у довгому списку тих, хто потрапив "на олівець" спецслужб, звичайно ж, були особи, які співпрацювали з нацистською адміністрацією та контррозвідувальними органами. У звіті відділу по боротьбі з бандитизмом, який було підготовлена за результатами діяльності у січні 1944 року, зазначалося, що загалом на території області було заарештовано 104 особи – "антирадянського елементу", серед яких 20 раніше працювали в окупаційній поліції.

Зокрема, у грудні 1943 року у селі Охримівка Якимівського району місцевими співробітниками НКВС "за наводкою " агента "Матвєєва", був затриманий житель села, раніше розкуркулений, Федір Гасан. Слідчі звітували, що Гасан під час окупації села був призначений старостою і сумлінно виконував усі отримувані від німців накази. Крім того, йому інкримінували складення списку радянських та партійних активістів з 80-ти осіб, 53 з яких пізніше були заарештовані німцями. Також, за даними радянської спецслужби, Гасан був причетний до вивезення молодих селян до Німеччини та реквізиції селянської худоби на потреби німців. Справою Гасана займався Якимівський райвідділ НКВС. Для посилення роботи та забезпечення ретельного розслідування від обласного управління по боротьбі з бандитизмом в Якимівку був відряджений слідчий Козаченко.

Полюючи на ворогів, "чекісти " не відпочивали навіть на такі свята як Новий рік. Зокрема, 1 січня 1944 року, на підставі даних агента "Лукіна ", обласним відділом по боротьбі з бандитизмом був заарештований колишній поручик імператорської армії Карпо Фоменко, який працював у рибтресті. Співробітники НКВС отримали данні, що під час німецької окупації Фоменко особливо активно допомагав німецьким каральним органам. Наприклад, за своєю особистою ініціативою їздив по селах довкола обласного центру й видавав німецьким каральним органам радянських активістів та євреїв. Станом на січень 1994 року слідство ретельно працювало над виявленням зв'язків Фоменка з гестапо.

У січні ж в обласному центрі за підозрою у співпраці з гестапо був затриманий Антон Лєщинський. Під час окупації останній працював на заготівлях у Харчторгу, де, як йдеться у звіті, відкрито провадив пронацистську агітацію. За даними слідства, Лєщинський підтримував тісні зв'язки із співробітниками політвідділу СД у Запоріжжі та, за даними деяких свідків, належав до націонал-соціалістичної партії.

Загалом же, за січень 1944 року на облік було взято 136 жителів запорізького краю, серед них 73 поліцейських, 12 старост, троє були визначені "чекістами " як "зрадники" та один - членом ОУН. Ще 42 мешканці області мали характеристику - "інший (загальний) антирадянський елемент".

Оперативний склад відділу по боротьбі з бандитизмом і батальйон військ НКВС ретельно прочісував населені пункти, відбувалися облави, перевірки осіб на базарах області. Завдяки цьому у січні 1944 року було затримано 227 дезертирів з Червоної армії. З них 10 було відправлено під суд, 11 - до контррозвідки СМЕРШ, а 206 - передано начальникам гарнізонів. Окрім того, було затримано 84 жителі регіону, які ухилялися від мобілізації. Вони були передані до міських та районних військкоматів. Паралельно з цим вилучалася зброя, якої після бойових дій в області було чимало. Лише за січень було вилучено майже тисячу гранат, чотири кулемети, понад 350 гвинтівок, понад 88 тисяч патронів, десяток пістолетів, 15 автоматів, близько 700 мін. Значна частина зброї, насамперед, гвинтівки та автомати, була вилучена саме у населення.

Читайте також:

Як Запорізьку область після німців "зачищали";

Як запорізьких "чекістів" за погану роботу "видрали";

Як запоріжець за "власівцями" шпигував.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme