Зважити тигренят, захистити Фею, вигодувати мавпочок-мізинчиків: Як у зоопарку Бердянська пораються з малюками

Зоопарк курортного Бердянська готується до нового сезону. За рік його колекція поповнилася й новоприбулими, й новонародженими тваринками

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Зважити тигренят, захистити Фею, вигодув…

У зоопарку "Сафарі" в Бердянську 14 травня екскурсією від директора Ігоря Кальченка, вікториною й дитячою дискотекою відзначили День Європи та День сім’ї. Обидва свята мають до бердянського зоопарку безпосереднє відношення: тут мешкають десятки щасливих родин – котячих, мавпячих, пташиних тощо, чимало тварин свого часу прибули до Бердянська з зоопарків Європи – Чехії, Словаччини, Польщі, інших країн.

Вікторина до Дня Європи у зоопарку Бердянська

Вікторина до Дня Європи у зоопарку Бердянська. Солодкі призи отримують ті, хто найкраще обізнаний щодо тутешніх мешканців

Ровесники мамонтів та пуми "з характером"

Цього року колекція зоопарку також поповнилася новоприбулими. Серед них чи не найцікавіші – шотландський скот. Предки цих корівок – ровесники мамонтів. Представники виду, загартованого Льодовиковим періодом, мають густу довгу шерсть та можуть спати на землі просто неба за температури сорок градусів морозу. Парочка волохатих корівок, яка прибула до Бердянська, поки зовсім юні: п’ять і шість місяців. За словами Кальченка, підростуть вони за півтора-два роки, наберуть вагу та відростять шерсть, як у мамонтів, майже до землі.

Волохаті шотланські корівкиВолохаті шотланські корівки

Гайленд – волохаті шотланські корівки

Ще одне придбання зоопарку – парочка пум. Хлопчика й дівчинку вже намагалися познайомити, але вони вчинили бійку, тож зараз спостерігають один за одним з окремих вольєрів. Близьке знайомство відкладене до шлюбного періоду.

А ось парочка гієн – ще одні новачки "Сафарі" – почувається вдвох чудово. Попри "погану репутацію", гієни, принаймні ці піврічні малюки, дуже милі. Тваринки родом з Африки полюбляють спеку, тож нині насолоджуються першими по-справжньому теплими днями у Бердянську. Це – перші гієни, які з’явилися у зоопарку. Належать до різновиду гієни смугасті.

Юні гієни

Юні смугасті гієни

Поповнилася й колекція приматів – у "Сафарі" з’явилися два маленьких потто, які вражають великими круглими очима та зовсім людськими пальчиками.

Хто "забулив" Фею

Утім, новонароджених у зоопарку Бердянська традиційно набагато більше за новоприбулих. Близько півсотні видів тварин останніми тижнями народили малюків. Бебі-бум у "Сафарі" припадає на весну й літо. У зоопарку радіють усім новонародженим. Відвідувачі ж чи не найбільше цікавляться потомством великих кішок. Вони цьогоріч не розчарували.  

Тигренята

Тигренята: смугаста – дівчинка, білий – хлопчик

У знаменитої тутешньої пари білих бенгальських тигрів, Азіри, яка колись прибула з Чехії, і парижанина Француза, 12 квітня вчетверте народилися малюки. Це – білосніжний дуже спокійний хлопчик і смугаста доволі емоційна дівчинка. Два дні тому їм зробили щеплення і вперше забрали на нетривалий час від мами на прогулянку. Вигулювали малечу у дитячому манежику. Принагідно зважили. Виявилося, що за місяць тигренята стали щонайменше вп’ятеро важчими: народилися вагою близько кілограма, нині дівчинка важить 5,1 кг, хлопчик – 6,2 кг.

Зважування тигреняти

Зважування тигреняти

У Бердянську малеча не залишиться, за півроку їх передадуть в інший зоопарк. В який, ще невідомо. Поки ж маленькі тигренята – в зоні особливої уваги персоналу.

Не менше клопоту у співробітників зоопарку з тваринами, яких у живій природі навіть не помітиш: мешкають у кронах тропічних дерев, а самі зовсім маленькі – мавпочки-мізинчики. У наймініатюрніших приматів бердянського зоопарку – ігрунок Жоффруа – також народилися два малюки: хлопчик і дівчинка.

Зазвичай в ігрунок дітьми опікуються обидва родителі, особливо, коли малюків більше за одного. Але батько-Жоффруа знехтував обов’язками з догляду за одним із малюків, а мати, подивившись на це, кинула другого. Це – надзвичайна подія, тож, почекавши добу, співробітники зоопарку забрали малих Жоффруа і тепер вигодовують їх власноруч. "Загибелі тварин ми допускаємо", – каже Кальченко.

Малюк Жоффруа

Малюк-Жоффруа

Маленькі Жоффруа розміром з людський мізинчик, трохи більший за тваринку смугастий хвіст. Малеча, звісно, підросте, але лише вдвічі.

Загалом, колекція мініатюрних приматів у Бердянському зоопарку найбільша в Україні.

Карликові примати бердянського зоопаркуКарликові примати бердянського зоопарку

Карликові примати бердянського зоопарку

Під опіку довелося взяти співробітникам зоопарку і дівчинку-павіана Фею. До батьків у цьому випадку претензій немає. Тримісячна Фея стала жертвою булінгу з боку ровесників. Десь за місяць після народження її почали тягати та штовхати, тож люди забрали її під свій захист. Чим не сподобалася Фея іншим маленьким павіанам, залишається загадкою. За словам директора "Сафарі", в Україні не проводиться достатньої дослідницької наукової роботи щодо поведінки тварин у зоопарках. Відповіді на деякі питання персонал шукає самотужки, деякі залишаються відкритими.

Зоопарк – це культура нації

Зоопарк – головний туристичний "магніт" Бердянська після моря. Хоча працює він цілий рік, справжній сезон тут починається разом із курортним, із початком літа, і закінчується, відповідно, восени. У цей період в зоопарку повно туристів і, начебто, скаржитися на брак відвідувачів йому не доводиться. Однак директор впевнений, що в Україні зоопарки не посідають належного їм місця.

Директор бердянського зоопарку Ігор Кальченко

Директор бердянського зоопарку Ігор Кальченко

Кальченко посилається на статистику десятирічної давнини, припускаючи, що ситуація не надто змінилася. У Західній Європі людина в середньому відвідує зоопарк 12-13 разів на рік, у Східній – 10-11, в Україні – раз на два роки. Зоопарків, на думку директора "Сафарі", в Україні теж бракує. "Хотілося б, аби наші люди частіше відвідували зоопарки. Нині в Україні сім міських комунальних зоопарків, а хотілося б, щоб було хоча б 27. І щоб вхід до комунальних зоопарків був безкоштовний, вони ж повністю дотуються з бюджетів. Кажуть, як би в Луганську і Донецьку були зоопарки, війни б, скоріше за все, не було", – розмірковує Кальченко.

За 12 років існування "Сафарі" його директор відвідав понад двісті зоопарків, переважно, Європи. Питав у відвідувачів, чому приходять. Сподобалася Кальченку відповідь одного: "Зоопарк – це культура нації".

Бердянський зоопарк весь час розбудовують: нові вольєри для тварин, нова інфраструктура – для відвідувачів, нові рослини. Зоологічна і паркові частини "Сафарі" доповнюють одна одну: понад 800 тварин більше, ніж ста видів, та майже півтисячі видів рослин.

Вид на зоопарк згори

Вид на зоопарк згори

У попередні роки в зоопарку сміливо будували плани, зараз, через карантин далеко вперед не заглядають. Адже навіть міжзоопарковий обмін тваринами, який тривав весь час, нині неможливий. Не говорячи вже про фінансові труднощі, з якими під час локдаунів тією чи іншою мірою стикнулися усі зоопарки.

Однак плани, все одно, є. Серед них – збільшення території і побудова галерей, де відвідувачі зможуть спостерігати за тваринами згори. А ще в зоопарку почали писати книгу про мешканців. Видати обіцяють за два роки.

Мешканці зоопаркуМешканці зоопаркуМешканці зоопаркуМешканці зоопаркуМешканці зоопаркуМешканці зоопаркуМешканці зоопарку

Мешканці зоопарку

Читайте також

З сотнями новонароджених і майже без відвідувачів: Як бердянський зоопарк виходить із карантину

Останній рік цирків із тваринами: Хто надалі опікуватиметься чотирилапими артистами

Нагодуй лева: На Запоріжжі рятують чотирилапих, які через карантин опинилися у скрутному становищі

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme