Останній рік цирків із тваринами: Хто надалі опікуватиметься чотирилапими артистами

Дресирувальники, які донедавна виступали або досі продовжують виступати зі своїми тваринами на циркових підмостках, нині шукають, куди прилаштувати чотирилапих артистів
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Останній рік цирків із тваринами: Хто на…

Під завісу 2019 року міністр культури Володимир Бородянський повідомив, що 2020-й – останній рік цирків із тваринами. Більше цього ганебного явища в Україні не буде. "Усі державні цирки протягом року припинять використовувати тварин в циркових виставах", – зазначив міністр. Точної статистики, скільки чотирилапих артистів залишаться без роботи, немає: тварини, що виступають у цирках, переважною більшістю є власністю дресирувальників. Саме останні тепер і шукають, куди подіти цих циркачів. За словами харківського дресирувальника з 15-річним стажем Олексія Пінка, йдеться про десятки великих тварин.

Донедавна в трупі Олексія було 11 левів. Усі народилися в зоопарках України і були виховані дресирувальником із малечку – приблизно з двомісячного віку. Виступали у десятках різних атракціонів, так на цирковій мові називаються номери: від танго з дресирувальником до стрибків через вогняне кільце. Із левом на ім’я Геркулес, з яким, за словами Олексія, у них склалися найдовірливіші стосунки, дресирувальник навіть робив один із найризикованіших трюків: вкладав голову йому у пащу.

Тепер Пінко прилаштовує своїх левів, куди може. Каже, деякі цирки уже відмовляються від вистав із його хижаками. А на лічені циркові майданчики, які ще залишилися, кілька разів поспіль не поїдеш: ніхто не дивитиметься одні й ті самі вистави. Живуть же циркові тварини з того, що заробляють. Тут усе, як у людей: нема роботи – нема, чого їсти.

П’ятьох левів дресирувальник прилаштував у зоопарки. Каже, він не один такий, і зоопарки вже переповнені. Ще шістьох привіз у Запорізьку область –  реабілітаційний центр у місті Василівка.

У Василівці мешкають нині понад 60 великих хижаків: тигри, ведмеді, 15 левів. Цей притулок для тварин починався як приватний зоопарк, але перетворився саме на реабілітаційний центр. Тут неодноразово знаходили прихисток звірі, які опинилися у складному становищі: циркові "пенсіонери", тварини, яких власники кинули напризволяще, з якими погано поводилися. Тепер власник центру Олександр Пилишенко погодився прийняти шестірку безробітних левів, а заразом в якості доглядача та психолога працевлаштувати і їхнього дресирувальника, адже той також залишається без роботи. "Забезпечимо левам щасливу старість", – каже Пилишенко.  

У запорізьку Василівку леви приїхали з Дніпра – у тамтешньому цирку давали прощальну гастроль. Усі – самці. Один – ще у розквіті сил, шестирічний. Інші артисти літні – їм від 12 до 15 років. Для таких не підшукаєш притулку в інших країнах: вони можуть не перенести транспортування. При цьому, за словами Пилишенка, леви, які до нього приїхали, гарно доглянуті, перебувають у доброму стані і більш-менш доброму гуморі.

Поки на вулиці холодно, хижаків оселили у теплому павільйоні. До весни облаштують для них спеціальний вольєр. Василівський реабілітаційний центр розширюється. Міська влада погодила виділення для нього додаткової землі, адже разом із місцевою архітектурною пам’яткою, садибою Попова, він – головна туристична цікавинка Василівки. Пилишенко, у свою чергу, поспішає з розбудовою, оскільки впевнений, що леви Пінка – не останні, хто потребуватиме допомоги, і хоче бути готовим до цього. Збирається зводити на території центру ветеринарну клініку, готовий забезпечувати роботою та житлом доглядачів за тваринами. При цьому розуміє, що допомогти усім не зможе.

За словами міністра Бородянського, Мінкульт відпрацьовує питання, куди дівати безробітних циркових тварин. "Ми працюємо над робочими рішеннями шляхів реабілітації цих тварин. Усі вони без винятку будуть передані реабілітаційним центрам", – повідомив Бородянський 30 грудня минулого року.

Однак чотирилапі артисти фактично уже стали безробітними, а державної програми щодо їхнього прилаштування немає. "Потрібно було спочатку створити реабілітаційні центри, а потім забороняти виступи таких тварин в цирках. На сьогодні ж ми маємо таке: роботи у тварин немає, коштів для існування у них немає, і держава абсолютно не готова надати жодного реабілітаційного центру", – каже Пилишенко.

Левам із трупи Олексія Пінка, можна сказати, пощастило. Хоча для них прощання з цирковою ареною й переїзд, звісно, стали випробуванням. "Нервують. Вони звикли відчувати себе єдиними та неповторними, а тепер відчувають тут інших звірів. Але вони в принципі спокійні, дружелюбні, звикли до мандрівок, тож пристосуються", – каже Пінко.  

Проте подальшу долю інших циркових звірів і колишній дресирувальник, і власник василівського реабілітаційного центру уявляють собі доволі туманно.

Фото: Depo.Запоріжжя, Наш Київ

Читайте також:

Як жирують на Запоріжжі тварини з приватного зоопарку міністра Януковича;        

І коня з палаючого Донбасу вивезуть: Як запоріжанки евакуюють табун із зони бойових дій;

Великодні левенята та боязкі капуцини: Які сюрпризи підніс весняний бебі-бум у бердянському зоопарку;

Місто, дружнє до тварин: Куди в Запоріжжі можна завітати з домашньою кішкою.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme