Від друку кісток до Держави у смартфоні: ТОП-10 ознак цифрового майбутнього з International IT Forum

У цифрове майбутнє України мали змогу зазирнути відвідувачі International IT Forum 2019, що відбувся у Запоріжжі 27 вересня

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Від друку кісток до Держави у смартфоні:…

Цифрове майбутнє вже наступило, причому у різних сферах: від освіти та мистецтва до оборони та комунального господарства. У цьому могли переконатися учасники та гості IT Forum 2019. Портал Depo.Запоріжжя зібрав ТОП-10 яскравих прикладів цифрового майбутнього, що були презентовані на заході.    

"Дія" – Держава у смартфоні

Що це. Єдина платформа, на якій можна скористатися усіма державними послугами, та відповідний мобільний додаток. У глобальному сенсі – цифрова Україна, яка надає сервіс громадянам максимально зручним для них способом: одна онлайн-форма для заповнення, щоб отримати пакет послуг до будь-якої життєвої ситуації. Усі державні послуги в Україні збираються оцифрувати до 2022 року, причому 20% із них надаватимуться автоматично, без будь-якого втручання чиновників. "Послуга, яка не оцифрована, не існуватиме", – пообіцяв на презентації Держави у смартфоні віце-прем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Які можливості надає. Ставить державу на службу людині, надає можливість швидко й зручно отримувати державні послуги, запобігає корупції.

Де вже застосовується. Концепція і бренд "Дія" були презентовані на International IT Forum у Запоріжжі. Майбутній глобальний портал "Дія" уже створено, але на ньому поки можна лише ознайомитися з концепцію, а також долучитися до її поліпшення.

Муніціпальні чат-боти

Що це. Цифрові комунікатори між споживачем муніципальних послуг та різними міськими службами. На форумі їхні можливості були презентовані на прикладі сервісу CityBot Назар. "Сервіс поєднує дані від усіх комунальних служб міста: тепломережа, водоканал, міськгаз, зеленбуд, керуючі компанії тощо. Користувач вказує адресу, за якою мешкає, та зручним для себе способом: у Телеграмі, Вайбері чи Фейсбуці отримує важливу інформацію про причини планових чи аварійних відключень міських комунікацій та терміни відновлення послуг саме за своєю адресою. Окрім того, може за допомогою цього сервісу, не телефонуючи у контакт-центр, повідомити про будь-які комунальні проблеми. Причому як в будинку, так і поруч із ним. Наприклад, про відкритий люк ", – розповів співзасновник та керівник компанії-розробника Дмитро Сергєєв.

Які можливості надає. Робить муніципальні сервіси зручнішими для споживача, знижує навантаження на їхніх працівників.

Де вже застосовується: Майже рік – у Маріуполі. Нині сіті-бота тестує Дрогобич, а до кінця 2019 року цей смарт-сервіс має з’явитись ще у декількох містах України, зокрема, і в Запоріжжі.

Портативні комплекси оборони

Що це. Портативні система для захисту будинків, офісів, промислових об’єктів від проникнення зловмисників. Система сигналізації в них поєднана з оборонними елементами. Комплекс не лише передасть сигнал про спробу проникнення, але й застосує проти зловмисника сльозогінний газ, якщо в приміщенні нема тварин, або розпорошить надгустий туман, який тваринам не нашкодить. Окрім того, осліпить злодія спалахом світла та оглушить надпотужною сиреною. 

Які можливості надає. В ідеалі – змушує зловмисника відмовитися від намірів і тікати, щонайменше – надає можливість охороні прибути на об’єкт до того, як крадій втече. "Звичайні системи сигналізації викликають службу безпеки, яка має приїхати на об’єкт за якийсь прописаний в угоді час. Зазвичай за цей час крадіжка вже скоєна. Наша система здатна цьому запобігти", – розповідає представник компанії-розробника G-MAK Володимир Ровінський.      

Де вже застосовується. У режимі бета-тестування на кількох об’єктах, що належать партнерам розробників.

Стем-лабораторія

Що це. Нестандартний освітній простір, що одночасно формує компетентності з низки шкільних дисциплін. Насамперед, фізики, хімії, біології ,математики, інформатики, трудового навчання. Але може ефективно застосовуватися на уроках з літератури, мови, історії тощо. Лабораторія складається з обладнання та методичних матеріалів для 3D-моделювання, електроніки, фрезувального верстата, фотовідеостудії з голографічним екраном. На уроці ботаніки за допомогою цієї лабораторії можна змоделювати, наприклад, листок дуба та роздрукувати його. На уроці Всесвітньої історії, написавши відео-сценарій та залучивши до співпраці викладача мов, – послухати розповідь героя минулого про історичні події. "Наприклад, голографічний Джордж Вашингтон розповість англійською про Декларацію Незалежності", – каже представник компанії IT Integrator, яка презентує на форумі стем-лабораторії, Антон Дзюба.

Які можливості надає. Насамперед, розмовляє з сучасними школярами з покоління Z про те, що їм цікаво. А цікавляться сучасні діти знаннями, що перебувають на перетині звичних старшому поколінню наук. Розвиває компетентності учнів через діяльнісний метод навчання.

Де вже застосовується. Компанія-розробник AccordGroup представила стем-лабораторії лише два роки тому. Нині їх можна побачити у школах Миколаївської, Дніпропетровської, Рівненської областей, Львова, Києва. У Запоріжжі елементи стем-лабораторії використовують у Січовому колегіумі.

Наземні безпілотні військові комплекси

Що це. Керовані з відстані та озброєні "броньовички", які, насамперед, застосовуються до патрулювання периметру. Наземний безпілотник може автоматично розпізнавати транспортні засоби, людей, тварин та передавати відповідні дані оператору. Зважуючи на те, що безпілотники призначені для використання у воєнних умовах, зараз розробники, компанія "Інфоком", разом із партнерами, розв’язують питання покращення зв’язку машини з оператором. "Однак є повністю автономний режим, коли зв'язок взагалі не потрібний. На базі роботу визначають параметри: якої точки він має дістатися, за якій час, які дії виконати тощо. Наприклад, визначити об’єкти. Він рушить у цю точку, потім повертається з інформацією", – розповідає інженер-програміст компанії Дмитро Єрмолаєв.

Які можливості надає. Насамперед, зберігає життя військових.

Де вже застосовується. Випробовується українськими військовими.

Сервіс 3D-друку керамічних виробів

Що це. Грубо кажучи, принтер, що друкує вироби з глини на замовлення клієнтів. Принтер здатен надрукувати будь-який об’єкт, який не перевищує розмір 40Х40Х25. Поки сервіс спеціалізується на друці дизайнерських виробів, але розробники почали освоювати випуск імплантів людських кісток, які на 99% ідентичні тим, що є в тілі людини. Нині вони вже тестуються. У перспективі буде зроблений повний кістковий атлас людського тіла.  

Які можливості надає. "Сервіс 3D-друку скорочує термін видачі продукту ринок з місяців до тижнів, таким чином, надаючи можливість дизайнерам швидко протестувати свою ідею. Щодо друку імплантів – це також швидкість, а ще повна індивідуалізація, тобто друк під конкретну людину", – розповів представник компанії Олександр Старовіт.          

Де вже застосовується. Замовники компанії – дизайнери зі світовими іменами, які живуть у Нью-Йорку, Лондоні, Нідерландах, інших країнах Європи, останнім часом з’явилися замовники з Азії та Африки.  

Студія доповненої реальності

Що це. Розробка цифрової анімації для мистецтва та бізнесу, коли реальні об’єкти за допомогою відповідного програмного забезпечення доповнюються цифровими. Побачити додаткову реальність можна за допомогою смартфонів або ж спеціальних гаджетів. На думку представника студії "Зір" Василя Григоровича, уже за п’ять років людство існуватиме у трьох світах. "Перший – наш реальний, другий – світ зі змішаною реальністю, де звичні об’єкти будуть мати додаткові цифрові шари, і третій – абсолютно віртуальний світ", – каже Григорович.

Які можливості надає. У мистецтві додаткова реальність надає митцю додаткові засоби, аби донести ідею до аудиторії, а аудиторії – зрозуміти митця. "Надає можливості стати більш релевантними до теперішнього часу, зацікавити сучасного глядача, якому вже не достатньо просто подивитися, а хочеться взаємодіяти", – пояснює Василь.

Де вже застосовується. Побачити, як цифрова реальність доповнює твори мистецтва, можна було прямо на форумі, представлені картини перетворювалися на екрані смартфону.     

Розумні вулики

Що це. Вулики, зроблені з пластику. В одній стіні розміщені датчики, що спостерігають за умовами життя бджолиної родини та передають дані на смартфон пасічника. На іншій стіні – сонячна панель. Саме енергія сонця забезпечує роботу розумного вулика. Бджоляр отримує дані про температуру та вологість у вулику та ззовні, його вагу, поведінку бджіл.

Які можливості надає. "Розумні вулики заощаджують час та гроші, адже бджоляру не треба їхати за десятки кілометрів, аби перевірити стан бджіл на пасіці. Не менш важлива розробка для самих комах: їх зайвий раз не турбують", – розповідає засновник компанії-розробника Amohive  Ігор Курдін.

Де вже застосовується. Розумні вулики української компанії Amohive успішно працюють в Канаді, Польщі, Україні.

Комерційні дрони

Що це. Безпілотні літальні апарати для використання у різних галузях. На форумі презентували безпілотники для енергетики, нафтогазової, гірничодобувної галузей, сільського та лісового господарств. Дрони здатні здійснювати візуальний контроль на великій території чи у важко доступних для людини місцях та передавати візуальну інформацію оператору. "Безпілотник зробить фото з 30-кратним збільшенням, виставить геомітки та передасть в офіс", – розповідає представник компанії SmartDrones, що інтегрує дрони під конкретні завдання, Сервер Акімов.

Які можливості надає. Дозволяє не лише оптимізувати роботу, але й уникнути ризиків для людей.

Де вже застосовується. У різних галузях народного господарства України.

Розумні лічильники

Що це: Різноманітні лічильники довготривалої роботи з передачею даних у бездротову мережу. "Ось, наприклад, у мене в руках лічильник води, такі встановлені у наших квартирах, ми дивимося оком, скільки ми використовуємо. Цей пристрій уже дозволяє бездротовим способом упродовж багатьох років отримувати дані з цього лічильника компанії-постачальнику енергоресурсів", – розповідає комерційний директор компанії-розробника "Новітек" Андрій Ковалінський.

Які можливості надає. Забезпечує онлайн-контроль спожитих енергоресурсів, розуміння компаніями обсягів спожитих ресурсів, запобігає розкраданням та іншим втратам, дозволяє оптимізувати витрати.   

Де вже застосовується. На низці промислових підприємств України. У житлово-комунальному господарстві в Одесі – там за ініціативою облгазу близько тисячі розумних газових лічильниках були встановлені в кількох будинках.

Читайте також:

Із тепловізором напоготові: Як запоріжці зменшують цифри у платіжках;

Zerowaste: Як екологічні тренди допомагають запоріжцям заощаджувати;   

Лушпайки, мінвата та світлодіоди: Як заощаджують енергію у Запоріжжі.

 

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme