Із тепловізором напоготові: Як запоріжці зменшують цифри у платіжках

Теплові пункти, заміна проводки, утеплення – класичний шлях, яким йдуть жителі запорізьких багатоповерхівок задля зменшення комунальних платежів та поліпшення якості послуг

Із тепловізором напоготові: Як запоріжці…

Індивідуальне розв'язання питань енергоефективності можливо лише в індивідуальному будинку. Для запоріжців, що мешкають у багатоповерхівках, єдиним шляхом стає колективне підвищення енергоефективності. Саме для цього в більшості випадків і створюються об'єднання власників багатоквартирних будинків (ОСББ), а також інші колективні форми керування будинками.

Класичний шлях підвищення енергоефективності, а значить, поліпшення якості життя в будинках та зменшення витрат на комунальні послуги – створення індивідуальних теплових пунктів, утеплення будівель від цоколя до даху, заміна проводки. Як ця схема реалізується на практиці, наскільки вплинула на комфорт осель та скільки дозволила заощади, портал Depo.Запоріжжя з'ясовував у запорізьких ОСББ

ОСББ "Запоріжсталь 19": Почали з заміни електропроводки

Об'єднання співвласників "Запоріжсталь 19" створено в будинку на проспекті Інженера Преображенського, 17. Це дев'ятиповерхівка з шістьома під'їздами. Побудовано її 1979 року, спочатку це був житлово-будівельний кооператив (ЖБК).

Перше, що зробили зі створенням в будинку ОСББ, – привели до ладу електромережі. Для цього скористались міською програмою співфінансування. За нею ОСББ отримало 500 тисяч гривень на повну модернізацію електромереж. Цього вистачило на повну "електромодернізацію", включаючи розводку по квартирах, освітлення у під'їздах та вуличне освітлення.

"Ми в 100 разів зменшили споживання електроенергії в будинку, просто оновивши електрику і зробивши її "розумною. Раніше у нас було 2000 КВт на місяць, а зараз – 170-200 КВт", – каже голова ревізійної комісії ОСББ Борис Розсоха.

Окрім електрики за останні роки у будинку привели до ладу ліфти та дах, а також суттєво зменшили втрати тепла. "Наше ОСББ на сьогодні взяло вже два "теплі" кредити за урядовою програмою. Перший – на встановлення індивідуального теплового пункту. Це набір пристроїв та обладнання, який дає можливість керувати обсягами тепла, яке надходить до будинку. Тепер ми можемо брати стільки, скільки треба, а не скільки подають теплові мережі. Система сучасна, повністю автоматизована і керується звичайним смартфоном", – розповідає Розсоха.

Другий кредит в ОСББ взяли на повну заміну вікон у під'їздах – вони великі і через них втрачалося чимало тепла. Одночасно, вже за власні кошти, встановили нові двері у тамбурах під'їздів.

Це лише перші два етапи утеплення, тепер на черзі третій – утеплення фасаду. Він є найбільш затратним, роботи планують почати у наступному році.

"Діємо за встановленою процедурою, за якою рекомендують утеплюватися. Спочатку навчилися регулювати кількість тепла, потім зменшили втрати тепла з вікон, дверей та виходів на горище і підвалів. Залишився останній етап, але й попередні два вже довели свою ефективність. У минулому році ми зменшили споживання тепла на 29-30%, у цьому році буде ще більше, адже тепер замінені вікна та двері. Скільки це дасть економії у цифрах, поки що не знаємо - буде видно за підсумками сезону", - зазначив голова ревізійної комісії.

За розрахунками правління ОСББ, після завершення всіх робіт і утеплення фасаду, економія сягатиме 50%.

"Запоріжсталь 19" працює самостійно, не вступає ні до яких асоціацій та об'єднань. Тариф на обслуговування у будинку набагато менше, ніж у багатоповерхівках, які обслуговують комунальні компанії. Сьогодні він складає 4,30 грн. З них 80 копійок – це виплати по кредитах, 30 копійок – за вікна і 50 – за тепловий пункт. Нині в ОСББ збираються трохи підвищити тариф – до 5,10 грн. Утім, на тлі тарифів у будинках із керуючим компаніями він залишиться дуже привабливим.

Борис зауважує, що така вартість актуальна лише для їхнього будинку. "Ми давно опікуємося будинком, у нас вже багато чого відремонтовано, будинок загалом у хорошому стані, немає додаткових витрат. Аби зберегти такий стан ми маємо чіткі правила – наприклад, не випускаємо на дах сторонніх… Ці правила дозволяють зберегти майно ОСББ у прекрасному стані й не витрачати додаткові кошти на його ремонт", – підсумовує голова ревізійної комісії.

ОСББ "Метизник-4": Почали зі зменшення втрат тепла

Ще одне ОСББ Хортицького району створено в дев'ятиповерхівці на вулиці Воронезькій, 18-а. Багато років у будинку існував ЖБК, об'єднання співвласників створили 2016 року.

Будинок на Воронезькій контрастує із "сусідами" новеньким фасадом блакитного кольору, новими вікнами, відремонтованими під'їздами та розбитими поруч квітниками.

Ще з часів ЖБК керує будинком Анна Швед, нині вона голова правління ОСББ.

Підвищувати енергоефективність будинку, розповідає Швед, співвласники вирішили зі зменшення витрат тепла. Встановлення індивідуального теплового пункту тут поки лише в планах.

Перше, що зробили для утеплення, – замінили вікна та двері у під'їздах. Наступним кроком став фасад – весь дім обшили утеплювачем. Усі ці роботи виконувались коштом "теплих кредитів", відсотки по ньому сплачуються з міського бюджету.

Мешканці будинку кажуть, що після утеплення стало відчутно тепліше – температура у квартирах піднялась на кілька градусів. Але на платіжках це майже не позначилося, адже кількість тепла, що заходить у дім, залишилася такою, як була раніше. На заощадження на теплі можна сподіватися лише зі встановленням теплового пункту.

"Коли завершимо виплачувати кредити за вікна та фасад, тоді, скоріше за все, придбаємо й індивідуальний тепловий пункт", – каже голова правління.

До літа 2018 року плата за обслуговування будинку становила 3,50 грн. Зараз її підняли до 4,20 грн, але і така сума помітно менша, ніж платять жителі будинків, якими опікуються комунальні компанії.

Для решти ОСББ, яких чимало на вулиці Воронезькій, "Метизник-4" є прикладом. У них теж збираються ретельно утеплитися.

ОСББ "Відродження 1": Обстежили з тепловізором

Створення ОСББ у старих п'ятиповерхівках – великий ризик. Через їхній стан у них доводиться забагато вкладати, а ефекту у вигляді суттєвого покращення та зменшення сум в платіжках чекати довго – не всі жителі на таке погоджуються. Однак в будинку № 78 на вулиці Незалежної України, що у Вознесенівському районі Запоріжжя, ризикнули і не пошкодували. ОСББ "Відродження 1" було один із перших в місті, його створили 2010-го. Сьогодні це об'єднання співвласників, що опікується будинком на 50 квартир, є найуспішнішим в обласному центрі.

"Якби я все життя не прожила у цьому будинку, не впевнена, що взялася б. Стан будинку був жахливий, він побудований ще у 1950-ті. Я пам'ятаю час, коли не могла включити пилосос – вибивало пробки, а з підвалу постійно смерділо. Сьогодні люди і не пам'ятають тих умов, багато років пройшло", – розповідає голова правління ОСББ Людмила Делалова.

Майже одразу після створення ОСББ потрапило у пілотний проект міськради, у рамках якого отримало 300 тисяч на будь-які потреби. Вирішили міняти електрику – у будинку вона була в жахливому стані.

Виконавців робіт шукали самотужки. "Нам пропонували за 300 тисяч лише замінити електромережу. Але інша компанія зробила все за 100 тисяч. Таким чином, цих грошей вистачило не тільки на електрику, але і на ремонт ґанків у під'їздах, і на заміну вікон на металопластикові", – розповідає голова правління.

За три роки, у 2014-му, було вирішили утеплювати фасад. Вмовити мешканців на такі витрати було важко – до сьогодні шість квартир залишаються не утепленими.

"Я вирішила показати своїм прикладом – почала утеплювати будинок зі свого стояка. Люди приходили, дивились і відчували – тепліше. Так справа пішла швидше. Робили все своїми силами – тоді ще не було "теплих кредитів" та інших програм. Нам вдалось зробити фасад за півмільйона гривень – це небагато для такого обсягу робіт, хоча ми використовували якісні матеріали, базальтову вату", – розповідає Делалова.

Наступним кроком до економії стало встановлення індивідуального теплового пункту – можливість самостійно регулювати кількість тепла, яке надходить у будинок, суттєво зменшила вартість опалення.

У цьому році ОСМД продовжило утеплювати будинок – повністю привели до ладу цокольний поверх. Це має ще суттєвіше зменшити втрати тепла. "Ми разом із представниками компанії-підрядника дивились на будинок у тепловізор (прилад, який візуалізує температуру тих чи інших поверхонь, - Ред.). На цокольному поверсі була яскрава червона смуга – це тепло, яке втрачає будинок", – пояснює голова правління.

Наступний етап утеплення у "Відродженні 1" – дах. Окрім того, мрія Далилової встановити у кожну квартиру терморегулятори на батареї, аби жителі могли на власні очі бачити, скільки споживають тепла, та рахувати.

Вартість обслуговування за один квадратний метр у ОСББ "Відродження 1" – 3,50 грн. Раніше ціна була ще нижчою – 2 гривні з копійками. Голова правління каже, що заощадити вдалося завдяки грамотному підбору підрядників. В ОСББ їх шукають виключно самотужки: консультуються у кількох компаніях, порівнюють та обирають. Послугами існуючих в Запоріжжі керуючих компаній не користаються.

Поради фахівця: Не лякатися кредитів та підходити до питань енергоефективності індивідуально

За словами президента Асоціації ОСББ "Запоріжжя" Максима Рогальского, на сьогодні є дві найпопулярніші програми, якими користуються ОСББ. Перша – це "Теплі кредити". Банки дають ОСББ кредити на дуже вигідних умовах. Використати ці гроші можна на утеплення будинку – наприклад, зробити вікна або фасад.

Є ще міська програма, за рахунок якої з міського бюджету погашаються відсотки за "теплими кредитами" в ОСББ. За рахунок цього, кредит перетворюється на розстрочку. "Є ще програма Іq-energy – програма фінансування енергомодернізації житла в багатоквартирних будинках з ОСББ. Знаю, що саме у Запоріжжі готується ще одна міська програма, але вона ще у процесі розробки, тому поки не можу її коментувати", – розповідає Рогальський.

Однак президент Асоціації ОСББ "Запоріжжя" зауважує, що "теплі кредити" стають величезною психологічною проблемою для жителів. Мешканців лякає саме слово "кредит", вони не розуміють, наскільки ця програма вигідна. Тому навіть в тих ОСББ, правління яких порушує це питання на зборах, нерідко не вдається вмовити жителів на такий крок.

Є і ще один момент, про який не часто говорять, але який, за словами Рогальського, дуже важливий. Є загальноприйнятий план, за яким рекомендують утеплювати будинок: встановлення індивідуального теплового пункту, заміна вікон і дверей, утеплення фасаду. Але не всім будинкам варто діяти за цією схемою. "Кожен будинок має індивідуальні особливості. Який більш теплий, якийсь навпаки – холодний. Є будинки з електрикою в чудовому стані, а є такі, де в першу чергу треба міняти проводку. Тож правління ОСББ має дивитись на ці індивідуальні особливості та на основі цього робити власний план вдосконалення будинку. Тоді це буде справді ефективно", – радить президент Асоціації ОСББ.

Загалом у Запорізькій області за весь час існування теплих кредитів ними скористалися трохи більше півтори сотні ОСББ, при тому, що в одному лише Запоріжжі кількість об'єднань співвласників сягає тисячі.

Читайте також:

Лушпайки, мінвата та світлодіоди: Як заощаджують енергію у Запоріжжі.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme