Zerowaste: Як екологічні тренди допомагають запоріжцям заощаджувати

Рух за чистоту планети стає все більш популярним. І, як показує практика, заощаджує не лише природні ресурси, але й гроші

Останні роки в усьому світі набуває популярності тренд на свідоме споживання. Zerowaste (від англійського zero waste – нуль відходів) – це про мінімалізм і зменшення споживання, а значить, заощадження будь-яких ресурсів. Журналісти Depo.Запоріжжя поспілкувались з людьми, які різними способами бережуть природу та з’ясували: екологічність не просто модна тенденція, але й спосіб заощадити гроші. Ось кілька найпростіших способів.

Геть пакети

Найпростіше і найперше – поліетиленові пакети. Щодня покупці супермаркетах та магазинах складають у них покупки. Іноді використовують для пакування кілька пакетів. Вдома їх викидають або десь складають, захаращуючи власне оселі. "Так народився жарт про "пакет з пакетами", який є у кожній хаті", - розповідає учасниця ініціативи zpspace Ольга Сладкова. Урешті ці пакети здебільшого опиняються на смітнику і наступні століття повільно розкладатимуться. Так само повільно, але невпинно пакети виймають гроші з гаманців. Здається, що одна-три гривні за пакет це недорого і суттєво нічого не змінює, але варто порахувати, скільки виходить за рік.

Вихід – екоторба, тобто торбина з текстилю. Її можна носити і як звичайну сумку або звернути і покласти у повсякденну сумочку, багато місця вона не потребує. За останні роки екоторби стали надзвичайно трендовими і навіть почали з’являтися на подіумах.

"У своє"

Кава з собою – це дуже зручно. На перший погляд, скляночки, куди її наливають, паперові і жодним чином не шкодять природі, але це не так. Насправді ці ємності зсередини вкриті шаром пластику, аби не протікали.

Вихід – свій кухоль. Сучасні кав’ярні та прогресивні заклади усе частіше приєднуються до екологічних трендів. Чимало з них роблять знижку тим, хто замовляє каву або чай у свій посуд. "На одній чашці таким чином можна зекономити декілька гривень. Є навіть інтерактивна карта таких закладів (https://ecofriendlycafe.org/#organizers)", – розповідає Ольга.

Стильні чашки сьогодні можна купити у будь-якому супермаркеті – вони яскраві, красиві, не потребують багато місця, є навіть складні. Такі кухлі не лише бережуть природу і гроші, але й дуже зручні: влітку збережуть напій прохолодним, взимку – теплим. Окрім того, завдяки їх більшій герметичності менше шансів облитися з них напоями.

Своп

Своп (від англійського swap – обмін) – формат вечірок, який ще не дуже популярний у Запоріжжі, але надзвичайно популярний у світі. Фактично це великий обмін одягом, але не старим, а тим, який в ідеальному стані, але з якихось причин не носиться.

У визначений день в конкретному місці збираються усі бажаючі. З собою беруть речі, які хочуть обміняти. Організатори перевіряють, аби речі були у належному стані і обмінюють кожен елемент на якусь "валюту" (це можуть бути булавки або інші дрібнички). Всі речі вішають на вішалки. Коли обмін починається, учасники можуть обміняти свою "валюту" на будь-який предмет одягу з вішалки.

Таким чином учасники отримують нові, класні речі без жодних витрат. До речі, усе, що не було розібрано організатори свопів зазвичай передають тим, хто потребує: недостатньо забезпеченим сім’ям, дитячим будинкам. "Тож це не лише спосіб зекономити та зробити вклад у збереження планети, але й зробити добру справу для інших людей прямо зараз", - розповідає запоріжанка Ганна Гостенко, яка вже тричі брала участь у запорізьких свопах.

Багаторазова пляшка

Далеко не всі рахують, скільки раз на місяць купують звичайну питну воду у пляшках. Запоріжанка Маргарита Дудка раніше купувала щодня мінімум по одній, іноді – кілька півторалітрових пляшок. А потім стала носити з собою одну – багаторазову.

Після цього дівчина помітила, що непогано заощаджує. Тепер Маргариті не треба купувати воду. Вона наливає її у свою пляшку. На відміну від солодких газованих напоїв, звичайна чиста вода - найбільш потрібна людині рідина. "Пляшка у мене залишилася після походу в один з міських барів, де я взяла вино на розлив. Вона має доволі стильний вигляд та вміщує достатньо води, тому тепер всюди ношу її з собою. Одного літра води мені вистачає на те, щоб у спеку доїхати з дому на роботу і навпаки. Наливаю навіть трохи води безхатнім тваринам, яким зараз вода потрібна так само, як і нам", - розповідає Маргарита.

Геть зайве

Є чимало речей, до яких люди звикли і регулярно їх купують, при цьому без них можна легко обійтися. Учасниця ініціативи zpspace Ольга Сладкова називає, наприклад, вушні палички. Вони – один з видів сміття, який найчастіше зустрічається в океані. Замінити їх можна, накрутивши вату на сірник. Ще одна подібна річ - вологі серветки. Вони зовсім не з екологічних матеріалів і часто просочені всілякою "хімією", яка може викликати алергію. У якості альтернативи можна носити з собою вологий носовичок або просто частіше мити руки водою, а не серветками.

У більшості випадків, просте, мінімалістичне дорівнює корисному, здоровому, економному. Наприклад, найкорисніші продукти, овочі та фрукти не потребують зайвого пакування, на відміну від більш шкідливих чіпсів або сухариків. Тож економія води та світла, покупка екологічно чистих продуктів та товарів, використання багаторазових речей, усе, що вміщує в себе філософія Zerowasteі, – це і про заощадження, і про власне здоров’я, і про здоров’я усього живого навколо.

Читайте також:

Як запорізький зоопарк рятує від вимирання африканських левів;

Чи побачать запоріжці дані про навколишнє середовище у своїх смартфонах;

Лушпайки, мінвата та світлодіоди: Як заощаджують енергію у Запоріжжі;

Із тепловізором напоготові: Як запоріжці зменшують цифри у платіжках.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя