UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

У запорізьких підприємців урвався терпець: Чи спалахне "коронавірусний Майдан"

Протести підприємців на Запоріжжі можуть стати першими ластівками "коронавірусного Майдану"
 

У запорізьких підприємців урвався терпец…

Масові "коронавірусні" акції представників малого бізнесу відбулися в двох найбільших містах Запорізької області, Запоріжжі та Мелітополі, 22 квітня – під подовження карантину, що його того ж дня затвердив Уряд. Ці акції не перші, тим більше, не останні, адже у них чимало й щирих послідовників – підприємців, які потерпають від обмежень, й політичних бенефіціарів, які переслідують геть різні цілі.

Перша хвиля протестів підприємців прокотилася запорізьким регіоном із початком запровадження обмежень, ще у березні. Зокрема, під будівлю запорізької мерії вийшли місцеві риночники, вимагаючи не закривати базари.  Акція була відверта спрямована саме проти місцевої влади, хоча та, як могла, (може, й не так зухвало як, наприклад, харківська) опиралася запровадженню обмежень. Подібна ж акція відбулася у місті Дніпрорудне. Варто зазначити, що обидва міста – запорізькі "вотчини" Ріната Ахметова.

Квітневі акції стали куди більш масовими й, певною мірою, більш обґрунтованими, оскільки понад місяць обмежень, дійсно, боляче вдарив по підприємцях. Утім, це жодним чином не виключає зацікавленості певних сил у підбурюванні протестних настроїв.

У Запоріжжі "коронавірусну" акцію організував Союзу підприємців "Ніка". Вона відбувалася з дотриманням карантинних обмежень – у форматі автопробігу.

Дві колони підприємців вирушили з різних точок міста, зустрілися у центрі, аби передати свої вимоги в облдержадміністрацію та мерію. З автівок люди не виходили – вимоги протестувальників чиновникам вручила голова Союзу Лідія Кривенко.

Вимоги ці цілком адекватні. Зокрема, йшлося про прозорі і зрозумілі правила, якими підтримувався б баланс інтересів усіх членів територіальної громади, а не окремих її представників. Насамперед, мається на увазі заборона торгівлі продуктами на ринках при роботі супермаркетів. Також запоріжці вимагали відшкодування малому бізнесу збитків, завданих обмеженнями, та встановлення на час карантину нульової ставки єдиного податку для першої та другої груп платників, які нині не працюють.

Окрім того, підприємці пригрозили звезти та звалити продукцію, яка за час карантину була прострочена, під будівлю Запорізької ОДА.

Однак, адресатом усіх вимог і звинувачень стала виключно місцева влада, яка в рамках запроваджених Урядом обмежень має небагато простору для маневрів. Тож  організаторів акції можна запідозрити у певній заангажованості.

Запорізька мерія на акцію поки публічно не відповіла, проте на пов’язаних із нею медіаресурсах організаторів акції звинуватили у порушенні карантинних заборон на масові зібрання та у паралізації руху в центрі міста через влаштований підприємцями автопробіг. На голову Союзу підприємців Лілію Кривенко як організатора акції, за її словами, поліцією складений адмінпротокол.

Покарають, скоріше за все, й учасників протесту у Мелітополі. Тут складені адміністративні протоколи за порушення карантину (а це тягне за собою штраф у 17 тисяч гривень) проти організаторки акції Ольги Гайсумової, а також ще одного протестувальника.

Утім, природа протесту у Мелітополі була дещо іншою, ніж у Запоріжжі. По-перше, протестували тут переважно риночники. Мелітополь став останнім містом на Запоріжжі, де були закриті ринки – це сталося минулого тижня, на місяць пізніше, ніж, наприклад, у Запоріжжі. Закриття ринків вдарило не лише по торговцях, а й по дрібних аграріях, які продавали тут свою продукцію. Тож реакція не забарилися. По-друге, вимоги й звинувачення лунали тут на адресу не стільки місцевої влади, скільки центральної. До головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка навіть було записано відеозвернення.

Мелітопольська ж влада вимоги протестувальників підтримала та направила до Кабміну звернення з пропозицією пом’якшити карантинні обмеження щодо ринків. "Ми просимо переглянути можливість роботи ринків. Чекаємо рішення Кабміну і сподіваємося, що воно буде на користь підприємців", – заявила перша заступниця міського голови Мелітополя Ірина Рудакова.

Попри дещо різну природу протестів вони продемонстрували, що соціальна напруга в регіоні зростає, а телевізійні поради президента України Володимира Зеленського щодо покращення демографії і прибирання балконів, не розряджають й не вгамовують її.   

Акції в Запорізькій області можуть стати  першими ластівками "коронавірусного Майдану". Адже за останні роки запорізький бізнес неодноразово демонстрував згуртованість перед викликами та був в області рушійною силою багатьох соціально-політичних процесів. Зокрема, за часів Януковича повстав проти "смотрящого" Євгена Анісімова, якого нині судять у Запоріжжі, був активним учасником "Податкового майдану" 2010 року, ядром Євромайдану 2013-2014 років.

Зважаючи ж на те, що злидні, які маячать у дрібних підприємців попереду, – погані попутники поміркованості, є велика небезпека, що невдоволення бізнесу активно використовуватимуть різні політичні сили, зокрема деструктивні та проросійські.   

Фото: mzd.com.ua; Євгенія Капля

Читайте також:

Зашквар "Батьківщини" та бентега Буряка: Як коронавірус псує рейтинги запорізьким політикам;

Передвиборче Запоріжжя: З якої психозброї "слуги" гатитимуть по Буряку;

Коломойський розпочинає війну з Ахметовим на Запоріжжі.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme