"Анісім" за ґратами: Кому вигідне затримання "авторитета"

"Смотрящий" за Запоріжжям часів Януковича Євген Анісімов ("Анісім"), який майже шість років перебував у бігах, повертається на малу Батьківщину в кайданках
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
"Анісім" за ґратами: Кому вигідне затрим…

Звістка про затримання в Києві, в одному з ТРЦ на Столичному шосе, "смотрящого" за Запоріжжям часів Януковича Євгена Анісімова сколихнула медіа і, можна прогнозувати, запорізький політикум. Хоча представники останнього воліють поки не ділитися в публічному просторі думками щодо події.

Нині в переліку розшукуваних Україною представників старої системи чимало гучних прізвищ. Проте затримань небагато. Саме тому, перша паралель, яка спадає на думку, – затримання у липні 2009 року найрозшукуванішого тоді злочинця – генерала Олексія Пукача, нині засудженого за вбивство журналіста Георгія Гонгадзе до довічного ув’язнення та позбавленого звання.

Пукач, так само як "Анісім", перебував у бігах близько шести років – з 2003-го по 2009-й. Про нього так само подейкували: переховується за кордоном. І його так само затримали в Україні, з якої, виявилося, генерал нікуди не тікав. "Пов’язали" колишнього високопоставленого міліціонера за сім місяців до президентських виборів 2010 року. "Анісім" – "птах" не того польоту: його затримання відбулося за вісім місяців до виборів місцевих.

Щодо Пукача було чимало підстав вважати: "блискуча" операція СБУ не стала для затриманого дивом, він, із великою долею вірогідності, був обізнаний , що перебуває під наглядом і стане таким собі козирем, який потрібної миті дістануть із рукава українські спецслужби. Не виключено, що роль такого козиря тепер дісталася авторитету "місцевого розливу" Анісімову.

Де вештався "Анісім" останні шість років, поки невідомо. Чимало пліткували про те, що він переховується на Росії, однак допоки жодних підтверджень цьому не було. За словами заступника голови МВС Антона Геращенка, останньою схованкою Анісімова був орендований будинок в елітній Конча-Заспі.

У той же час заклятий ворог авторитета – бізнесмен, голова наглядової ради алкогольного холдингу Global Spirits Євген Черняк, що колись зазнав утисків із боку "Анісіма" у Запоріжжі, натякає, що ховався той саме за кордоном, виманили його начебто можливістю розв’язати якісь власні питання. "Він на відео з паперами. Зверніть увагу", – коментує Черняк кадри затримання "Анісіма" в ТРЦ.      

Проти Анісімова у Запоріжжі порушено цілу низку кримінальних справ – створення злочинної організації, заволодіння майном, вимагання, переробка зброї тощо, за якими закінчено досудове розслідування. Однак найбільш цікавими для суспільства є роль "Анісіма" саме як "смотрящого" та його зв’язки з впливовими особами, насамперед, у Запоріжжі.

Трансформація бізнесмена середньої руки і такої ж середньої руки кримінальника (до певного часу йшлося не більше, ніж про майже узаконений рекет) Анісімова у "смотрящого" прийшлася на часи Януковича. Не те, щоб раніше не існувало практики "кримінального догляду" за регіонами, але саме за президентства Януковича вона певною мірою легітимізувалася. У запорізькому регіоні легітимізувався у цій ролі Анісімов,  прізвище якого приблизно до 2011 року взагалі не лунало у публічному просторі. Після цього про нього заговорили, як про праву руку Юрія Іванющенка ("Юри Єнакіївського"). За деякими оцінками, в період з 2010 по 2013 рік "Анісім" мав майже необмежений вплив на економічні та політичні процеси в Запорізькій області.

Таке становище не влаштовувало не лише місцевий бізнес, який виступав проти "Анісіма", а й певною мірою правоохоронців, яким у переважній більшості ніколи особливо не подобалося "офіційно" ділити владу з криміналом.   

Не виключено, що двосторонній рух тих й інших зрештою призвів до того, що почалося кримінальне переслідування Анісімова за статтею про вимагання. Після чого у жовтні 2013 року того було затримано в аеропорту "Бориспіль". 

Утім, під вартою "Анісім" перебував недовго – раптово вийшов під заставу у січні 2014 року, в розпал Майдану. Тоді як мав перебувати в СІЗО до 13 лютого.

Найцікавіша версія, чому "Анісіма" відпустили, пов’язана саме з подіями Революції Гідності. За цією версією, Анісімов мав розганяти запорізький Майдан. Начебто, для цього за особистим проханням тодішнього губернатора Олександра Пеклушенка до Януковича, "Анісіма" й випустили з СІЗО, спритно змінивши запобіжний захід. "Звільнений Анісімов мав прилетіти швиденько в Запоріжжя і ближче до вечора очолити розгін майданівців. Так, щоб за зразково проведену операцію отримати собі плюсик в карму і повне відпущення гріхів", - розповів запорізький журналіст Сергій Сидоров.

Утім, план не влаштовував тодішнього очільника обласної міліції з єнакіївським корінням Володимира Сербу, який вже перебував у конфронтації з "Анісімом". "І тому, щоб не пустити Анісімова до "білого коня", Серба вирішив форсувати події і сам віддав відмашку на розгін Майдану – раніше, ніж планував Пеклушенко ", – коментував Сидоров.

Запорізький Майдан розігнали 26 січня, саме в цей день начебто і вийшов з-під варти Анісімов. І, не здобувши лаври рятівника влади, зник із "радарів".  

І ось, після "офіційної" (в ЗМІ раніше з’являлася інформація про появу "Анісіма" в Запоріжжі, але підтвердження не знайшла), шестирічної відсутності колишній "смотрящий" повертається до Запоріжжя в кайданках. Саме тут судитимуть Анісімова і саме тут громадськість найбільше чекає його одкровень: з ким, коли, як він керував економічними й політичними процесами.

Ці одкровення можуть болячі вдарити по місцевій старій "регіоналівській" гвардії – від Бердянська до Запоріжжя, принаймні втримати її "в узді" напередодні місцевих виборів. От і витрусили з рукава "козирного валета" Анісіма. Хоча негарний резонанс навколо справи Шеремета таким козирем не переб’єш. 

Фото: Євгена Черняка

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme