Передвиборче Запоріжжя: З якої психозброї "слуги" гатитимуть по Буряку

Політичне життя Запоріжжя в останні тижні пожвавилося настільки, що не залишилося жодних сумнівів: потенційні учасники місцевих виборів – уже на "низькому старті"
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Передвиборче Запоріжжя: З якої психозбро…

Основні учасники прийдешніх виборчих перегонів у Запорізькій області вже визначені. Портал Depo.Запоріжжя проаналізував персоналії та перспективи гравців за півроку до офіційного старту кампанії.

"Слуги народу": Екстрасенси на службі Вітчизни

За півроку до офіційного старту виборчої кампанії у Зеленського призначили "смотрящих" за виборами в регіонах. З огляду на те, що принаймні в Запорізькій області у "слуг" не існує вибудованої партійної структури як власне й внутрішнього консенсусу, на старт вони виходять із легковажною затримкою. Щодо власне "смотрящого" – його кандидатура одночасно й доволі символічна, й дуже симптоматична.

Наглядати за запорізькими виборами у "слуг" буде колишній запоріжець, нині киянин, виходець із "Кварталу" Олександр Кабанов. Цьому геть невідомому широкому загалу "кварталівцю", як і десяткам йому подібних, торік вручило мандат нардепа "втомлене війною і баригами" суспільство. В біографії Кабанова привертає увагу одна деталь: він кілька років поспіль підробляв тренінгами з нейролінгвістичного програмування. Ця псевдонаукова "психопрактика" прийшла на пострадянські терени на зміну Чумаку з Кашпировським і є одним із "400 способів чесного відбирання грошей у довірливих громадян". Коли NLP заробляють на життя "психологи", випущені нікому не відомими приватними коледжами, то ще пів біди. Але Кабанов – людина з вищою медичною освітою. Тож одне з двох: або освіта підкачала, або з лікарською етикою не склалося.

Попри те, що новою владою всіляко толеруються і відсутність професіоналізму, і екстрасенси на службі Вітчизни, навряд чи Кабанова обрали наглядати за виборами через володіння "сучасними психотехнологіями". І тут постає питання, які вплив та зв’язки може мати у запорізькому регіоні маловідомий "кварталівець"-психотерапевт Кабанов.

Щодо впливу, то він починається й закінчується "мандатом смотрящого". Зв’язки Кабанова з Запоріжжям більш цікаві. Теоретично, як колишній працівник телеканалу "Алекс", що належить В’ячеславу Богуслаєву, Кабанов може бути пов’язаним із цим патріархом запорізького політикуму. Але практично, як повідомляють джерела, має тісні стосунки з іншим запорізьким політичним важковаговиком – нардепом від "Опозиційної платформи – За життя" Володимиром Кальцевим. Якщо так, то "слуги" отримають у своє розпорядження давно вибудовану братами Кальцевими виборчу "сітку", що дозволить завести в місцеві ради свої багнети. Це однак не знімає з порядку денного питання про кандидатуру міського голови Запоріжжя. Представник старої "політтусовки" у цій ролі остаточно зведе нанівець усі заяви "слуг" про оновлення влади. З "новими" ж поки усе геть погано. У публічному просторі нині лунають два прізвища: Євген Шевченко та Руслан Ханумак. Є усі підстави вважати, що це – "білий шум". Нардеп Шевченко, скоріше за все, сам докладає руки до подібних чуток заради посилення впливу. Ханумаком, вочевидь, "тролять" чинну місцеву владу. За таких не надто оптимістичних для слуг розкладів зі стартом виборчої кампанії вони, дійсно, затрималися.  

Чинний мер: Політичне переродження

На відміну від "слуг" чинний міський голова Запоріжжя Володимир Буряк часу не гаяв. Після звільнення з ланцюга "Запоріжсталі", запорізький мер пережив політичне переродження, навіть народження, позиціонувавши себе не як очільника "заводомерії", а цілком самостійну фігуру. Наскільки це відповідає дійсності, поки сказати важко. З одного боку, Буряк і не був повною мірою "ахметівським", адже є представником старої, доахметівської, "запоріжсталівської гвардії". З іншого, – публічна політична самостійність мера цілком може бути піар-ходом, оскільки підтримка "Опоблоком" (Запоріжсталлю) на парламентських виборах 2019 року зіграла проти "команди Буряка". При цьому згідно усіляких опитувань, які з’являються у публічному просторі і про які пліткують у різних таборах, власний рейтинг чинного мера дозволяє йому вдруге сподіватися на перемогу на мерських виборах.

Нині чинний голова заявив про формування своєї команди, а також, між рядків, про пошук ресурсів для проведення кампанії.

Майже одночасно з цією заявою в Україні з’явилася нова політсила – Партія Володимира Буряка "Єднання". Імовірно, саме під цим політичним брендом Буряк спробує сформувати у міській раді власну більшість. Якщо за цією командою не стоятиме "Запоріжсталь", то більшість буде сформована з представників різних центрів політичного й фінансового впливу.

"Батьківщина": У пошуках консенсусу

Найбільш централізована і, відповідно, дисциплінована партія в Україні, що цілком стосується й запорізького осередку. Має в активі перемогу на мерських виборах в Запоріжжі на тлі тотальної "регіоналізації": на виборах 2010 року голова міського осередку партії Олександр Сін тріумфально переміг висуванця Партії регіонів Володимира Кальцева. І хоча новообраному меру тоді прийшлося швидко перевдягатися у "білоблакить", нині у "Батьківщини" є й шанси, й амбіції повторити успіх.

"Батьківщина" помітно активізувалася на обласному рівні. На міському – у кричуще непримиренній опозиції одночасно й до чинного мера, й до опоблоківської більшості перебуває депутат від "Батьківщини" Віталій Рябцев. Тим часом із його оточення долітають чутки щодо бажання Рябцева очолити міський осередок партії. Вочевидь, у депутата є амбіція повторити колишній успіх Сіна. Однак, ситуація для Рябцева ускладнена тим, що консенсусу в партії стосовно його кандидатури немає. Імовірно, його можуть використати як такий собі таран проти Буряка. Утім, усі розклади стануть очевидні невдовзі – буквально днями в міському й обласному осередках "Батьківщині" відбудуться звітно-виборчі конференції. На них мають бути обрані чи переобрані голови осередків.

"Опозиційна платформа – За життя": У братніх обіймах

ОПЗЖ ще один серйозний гравець на політичній шахівниці запорізького регіону. Немає сумнівів, що "Опоплатформа" сподівається отримати кілька своїх мерів, представництво в обласній та міських радах. Навіть якщо слуги у Запоріжжі чи Бердянську скористуються "сітками" ОПЗЖ, це геть не означає відмову цієї політичної сили від власних багнетів. Оскільки запорізька організація перебуває у "міцних обіймах" братів Кальцевих, можна припустити, що старший з них Сергій Кальцев може бути висунутий на мера. Або ж таким висуванцем стане погоджена між "слугами" та ОПЗЖ кандидатура.

Інші: У маргінес і звідти  

Щодо решти політичних сил, які нині представлені в запорізьких обласній та міській радах, то багатьох із них запоріжці після виборів на політичному олімпі можуть й не побачити. Наприклад, "Солідарність". Її представники у міській раді не квапляться відгукатися на заклики Буряка об’єднуватися, утім, не факт, що зможуть сформувати у новій міськраді скільки-небудь значущу фракцію. Натомість в обласній раді "Солідарність" цілком може надихнутися буряківським "Єднанням".

Імовірно, на заклики Буряка відгукнуться представники фракцій "Самопоміч" та "Укроп", які політичну суб’єктність на Запоріжжі втратили, що називається, не набувши.              

У Богуслаєва нині важкі часи, але він гравець із досвідом, і якщо вступить у кампанію, то зіграє одразу на кількох дошках: не відмовиться від своєї "Нової політики", підтримає, щонайменше, і "слуг", і Буряка.

Перспективи "Опозиційного блоку" поки залишаються не до кінця зрозумілими. Очевидно, що частина депутатів, які пройшли до місцевих рад під цим політичним брендом, уже дрейфували у бік ОПЗЖ, ще частина буде орієнтуватися на Буряка. Зважуючи на те, що бенефіціар "Опоблоку" Ринат Ахметов, схоже, зумів продемонструвати свою унікальну користь черговій українській владі, не виключено, що партійні ресурси працюватимуть на інтереси Зеленського. 

Готуються до місцевих виборів й у запорізькому осередку Партії Шарія, за яку в області на парламентських виборах проголосували майже 4% виборців. Поки проголосили, що етап об’єднання під червоними кульками закінчився і партійці переходять до реальних справ. Зокрема, збираються допомагати запоріжцям не сплачувати за відсутні послуги керуючих компаній. Тема для піару геть не нова, але доволі ефективна. Як будь-яка комунальна, в агітаційному сенсі спрямована проти чинного мера. Утім, поки казати про якісь перспективи партії в Запоріжжі, тим більше, про висування нею свого мера, не серйозно. Єдине, на що нині можуть сподіватися "шарії" – на гучну групу підтримки ОПЗЖ і, відповідно, якісь політичні бонуси з цього.

Читайте також:

Нова "команда Буряка": Запорізький мер почав пошук ресурсів на виборчий проект;

Коломойський розпочинає війну з Ахметовим на Запоріжжі;

Примирення Зеленського, тріумф котів і війна з ярмарками: 12 подій, що зробили рік на Запоріжжі.

Читайте також про вибори:

Місцеві вибори у Львові: Хитрий план Садового, кандидат від Зеленського і шанси Кошулинського

Місцеві вибори: Чому Закарпаття може стати найбільшим розчаруванням "Слуги народу"

Місцеві вибори: Як готуються політики і партії в Києві

Вибори на Харківщині: Чому прибрали Кучера і хто "ліпитиме" нових "слуг"

Смотрящі від Зеленського: Як "Слуга народу" готується до місцевих виборів

"Квартал", Коломойський та "соросята": Хто ті смотрящі від "Слуги народу", які їдуть в регіони

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme