Повстання смартфона: Як запорізькі пенсіонери борсаються в цифровому світі та чим їм допомогти

"Цифрові покоління" – люди у віці до 50 років легко вливатися у стрімкий біг сучасних технологій, пенсіонерам же такі зміни завдають чимало клопоту

Повстання смартфона: Як запорізькі пенсі…

Поки умовна молодь не може дочекатися глобальної цифрової революції, пенсіонери з побоюванням поглядають на гаджети та дуже важко пристосовуються до цифрового світу. Однак й подітися від нього нема куди: послуги оцифровуються, з дітьми-онуками-правнуками простіше зв’язатися в месенджерах. Портал Depo.Запоріжжя визначив ТОП-5 проблем, з якими стикаються літні запоріжці в інтернеті, та за допомогою експертів – програміста Миколи Соколова та психолога і психотерапевта Олександра Дорокуплі розповідає, як їх розв’язувати.   

Проблема №1: Страх не впоратися з технікою та програмами

Щороку технології крокують уперед, з'являються нові гаджети, а з ними і нові можливості. Звичні послуги переходять в он-лайн, тому пенсіонерам не залишається нічого іншого, як пристосовуватися. "Я вже давно сплачую усі комунальні послуги через Інтернет, передаю дані лічильників через месенджери, отримую пенсію на картку. Але знаю, що досі багато людей ходять за пенсією на пошту, стоять у чергах, щоб оплатити комуналку. Мені цікаво розбиратися у сучасних технологіях, нічого важкого, а от бабусям, дідусям, звичайно, важко", – каже 72-річний мешканець Запоріжжя Леонід.

Леонід спілкується у месенджерах із родичами, коли подорожує, надсилає дітям фото у Viber, спостерігає за подорожами сина на мапі, одного разу навіть самостійно "перепрошив" планшет. Утім, назви сучасних гаджетів плутає, а смартфон, за зізнанням Леоніда, живе своїм особистим життям. "Буває так, що мій телефон сам вимикає звук. Чи буває, щойно зайду у повідомлення, почну набирати текст, а телефон сам бере і відправляє недописане. Гроші з рахунку зникають… Діти, звичайно, кажуть, що то я щось роблю не так, але я ж знаю, що все роблю правильно, то просто сучасні телефони геть ненадійні", – скаржиться Леонід.

Дружина ж Леоніда взагалі не ризикує поки розлучитися з кнопковим телефоном. "В мене давно смартфон, це зручно. У моєї дружини ще кнопковий телефон, вона зі смартфона не може ні телефонувати, ні відповідати на дзвінки, навіть смс не може написати", – зізнається Леонід.

Чим допомогти

Програміст Микола Соколов

Програміст Микола Соколов каже, що зараз існує безліч курсів комп'ютерної грамотності, на яких літніх людей навчають користуватися комп'ютерами. "Можна знайти уроки з освоєння планшетів і смартфонів. Кількість отриманої інформації, а також її обсяг залежить від того, платні ці курси чи ні. Також можна запастися терпінням та нервами і звернутися за допомогою до дітей чи онуків. У такий спосіб можна не лише отримати важливі і корисні знання, а ще й провести час разом", – каже Микола.

Проблема №2: Незнання про інтернет-безпеку

Зважаючи на те, що літнім людям важко розібратися у сучасних технологіях, питання безпеки в інтернеті у них стоїть далеко не на першому місці. Аби полегшити своє "спілкування" з технікою, пенсіонери створюють занадто легкі паролі. Нічого не тямлячи про віруси, довірливо переходять за посиланнями, які отримують. "Історії, де жертвами інтернет-шахраїв стають люди похилого віку, сьогодні аж ніяк не рідкість. Злочинці розуміють, що шансів отримати гроші від пенсіонера набагато більше, ніж від молодої людини, оскільки люди похилого віку, по суті, беззахисні, більш довірливі і простодушні. Я свою 60-річну матір так залякала усілякими історіями, що вона зайвий раз боїться навіть від мене посилання відкрити, всюди бачить обман і злодіїв, які зазіхають на її гроші. Але хай краще так", – розповідає запоріжанка Надія.

"Залякувати" жінка почала після того, як її матір мало не отримала "грошовий приз". "Два роки тому мама отримала повідомлення на електронну пошту про те, що вона посіла друге місце в чомусь там і виграла 20 тисяч гривень. Це ми, молодь, навіть увагу на таке не звернемо, а для неї усе виглядало доволі правдиво, тим більше, що не перше ж місце посіла. Зателефонувавши за вказаним номером, мама дізналася, що треба лише сплатите податки за виграш. На щастя, на її картці стояв ліміт на оплату в інтернеті, і вона не змогла перевести зазначену суму. Після цього випадку вона ще довго не могла повірити, що мало не стала жертвою шахраїв і звинувачувала нас у тому, що не збільшили їй ліміт на картці",  – пригадує Надія.

Чим допомогти

Аби убезпечити пенсіонерів від інтернет-шахраїв, Микола Соколов радить постійно проводити з літніми людьми профілактичні бесіди та розповідати про можливі способи обману. "Раніше, аби вкрасти гроші, злочинці йшли грабувати банк. Зараз все частіше це роблять через інтернет. Але, на мою думку, простіше захистити інформацію і дані від хакерів, аніж організувати фізичну систему захисту будівлі. Зараз важливо встановлювати надійний захист всередині, зокрема, надійні паролі, програми захисту серверів, антивірусні програми тощо. Ну, і найголовніше – не довіряти наосліп "виграшам" і привабливим цінам, пам'ятаючи, що безкоштовний сир є лише у мишоловці", – каже Микола.

Проблема №3: Беззастережна довіра до інформації в мережі

Потрапляючи у, без перебільшення, необмежений океан інформації, літні люди геть не розуміють, що значна її кількість може бути, наприклад, прихованою рекламою доволі сумнівних продуктів. "Нещодавно зателефонувала мама, в якої останнім часом суттєво стрибає тиск. Каже: "Ось прочитала в інтернеті, китайський вчений винайшов препарат, який повністю виліковує гіпертонію". Я застогнала просто, кажу: "Мамо, ну ти ж людина з вищою освітою, усім відомо, що на сьогодні немає можливостей вилікувати гіпертонію – лише підтримувати тиск у нормі. Якщо б хтось винайшов такий препарат, йому вже нобелівку дали б". Мама трохи помовчала, а потім: "Ну в інтернеті ж написано". От що з нею робити? Ще замовить щось таке і почне вживати", – розповідає запоріжанка Оксана про свою 70-річну матір.

Чим допомогти

Психолог і психотерапевт Олександр Дорокупля

Психолог і психотерапевт Олександр Дорокупля каже, що убезпечити довірливих пенсіонерів можна лише шляхом розмов та пояснень. "У психології за періодизацією розвитку людини пенсійний вік називається старістю. Людина втрачає колишній рівень залучення у соціальне, професійне життя, змінюється її мотивація, провідна діяльність, поведінка. Головними для людини стають сімейні стосунки, прагнення піклуватись про підростаюче покоління, отримувати від рідних увагу", – каже Олександр. За словами психолога, літні люди, дійсно, стають більш довірливими, тож діти чи онуки мають їм регулярно та детально роз’яснювати особливості реклами у мережі. Те, що здається очевидним для молодого покоління, для літніх людей може виглядати зовсім інакше.

Проблема №4: Особливості спілкування у соцмережах

Спілкування у соціальних мережах суттєво відрізняється від звичайного: люди приміряють ті чи інші ролі, дозволяють собі рівень агресії та лексику, яку, можливо, ніколи не використовують в реалі. Літні люди, які стикаються з цим уперше, можуть відчути себе геть неуспішними на тлі перебільшених успіхів інших, ризикують отримати порцію образ, які їх шокують. "Коли почалася війна з Росією, я намагалася врозумити росіян у соцмережах, бо вони немов зомбовані. Я писала те, що у нас відбувається насправді, але натомість отримувала на свою адресу купу образ і лайки. Я так переймалася тим, що мене ніхто не хоче слухати, що в мене підвищувався тиск. Доводилося рятуватися пігулками. А потім зрозуміла, що здоров’я важливіше і перестала навіть з родичами, які мешкають на Росії, переписуватися. Зараз включаю комп'ютер лише для того, аби почитати новини та пограти в ігри. А росіяни… Вони своє ще отримають, просто так їм нічого не минеться", – каже 69-річна запоріжанка Валентина.

Чим допомогти

Олександр Дорокупля вважає, що найкраща допомога родичам старшого віку – увага та піклування близьких. "З роками у людей погіршується більшість сенсорних функцій, що в свою чергу впливає на розвиток когнітивної сфери: увагу, пам'ять, раціональне мислення, прийняття рішень тощо. Зазвичай страждають і інтелектуальні функції. Інколи ми можемо чути, що "батьки похилого віку поводять себе, як малі діти". Тож правила користування інтернетом, соціальними мережами та особливостями спілкування там батькам треба пояснювати", – каже психолог. Зважуючи на те, що люди похилого віку відчувають себе безпечно поруч із найближчим оточенням, діти та онуки можуть стати їх вчителями у безпечному користуванні Інтернетом без шкоди здоров'ю та нервам.

Проблема №5: Інтернет-залежність

Здавалося б, що залежність від гаджетів та соцмереж торкнулася лише молодого покоління, але це далеко не так. Якщо молодь витрачає безліч часу у Facebook та Instagram, то пенсіонери нерідко "залипають", граючи у "ферми", "кульки" та гають час, гортаючи стрічку "Однокласників". За словами Олени, її 64-річний чоловік вже не може жити без інтернету. "Раніше Андрій багато часу витрачав на телевізор, а зараз він втратив до нього інтерес, відео він дивиться на планшеті. Мене це дуже дратує, бо він не сідає їсти без планшету, спати лягає пізно, тому що постійно щось дивиться в інтернеті або грає. Було б добре, якщо б він книги читав чи якусь корисну інформацію вивчав… А так лише час дарма витрачає. Один плюс у цього планшета – коли ми їздимо містом, чоловік дивиться, коли приїде автобус чи тролейбус", – обурюється Олена.

Чим допомогти

За словами психолога Дорокуплі, залежність від інтернету та віртуальних ігор формується в основному у зв’язку з ненасиченістю та невдоволенням реальним життям. "При цьому долучення до сучасних інформаційних технологій аудиторії третього віку є для них продовженням життя. Це підкріплює їхню спроможність йти у ногу з часом, спілкуватись на великій відстані, розширювати пізнання. Також це дає змогу в певному сенсі  пригальмовувати процес старіння" – каже Олександр. А щоб подолати інтернет-залежність, варто знайти в реальному житті хобі, захоплення, урізноманітнити його настільки, щоб воно було цікавіше, ніж віртуальний світ ігор і соцмереж.

Отже, "цифровому поколінню" варто розуміти: їхнім літнім родичам, дійсно,  непросто пристосовуватися до сучасних технологій. Але кожному по силам допомогти батькам, дідусям, бабусям стати більш сучасними. Трохи терпіння, часу, уваги і новітні технології стануть чинником, який об’єднує представників різних поколінь у родині.

Читайте також:          

Від друку кісток до Держави у смартфоні: ТОП-10 ознак цифрового майбутнього.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme