"Дворянський трикутник": Як ентузіасти перетворюють запорізьке село на туристичну цікавинку

Щонайменше три цікаві комплекси "дворянської доби", серед яких навчальний зі старовинною обсерваторією, розташовані у селі Веселянка під Запоріжжям. Донедавна про них знали лише місцеві та посвячені
 

Олеся Нєдєліна

Ентузіасти заходилися врятувати від руйнації обсерваторію, що в селі Веселянка Запорізького району. Й вчинили такий галас, що у тутешніх стародавніх споруд з’явився шанс отримати офіційний статус щойно виявлених пам’яток, а у села – стати ще однією туристичною цікавинкою краю.

У XIX сторіччя село Веселянка було центральним маєтком родини Канкріних – потомствених дворян Катеринославської губернії. А саме: графа Іван Канкріна – відставного військового, предводителя дворянства Олександрівського і Маріупольського уїздів, сенатора, губернатора Бессарабії.   

На сьогодні у Веселянці збереглися три комплекси, пов’язані з родиною. По-перше, це – нинішній протитуберкульозний диспансер, який невдовзі буде закритий й, вочевидь, переданий на баланс сільської громади. Місцеві називають будівлю колишньою земською лікарнею, побудованою Канкріним, але історик Валерій Стойчев вважає, що це – власне садиба родини.

По-друге, збереглася церква. Знову ж таки, за загальною думкою, це – домовий храм родини. Однак Стойчев запевняє, що церква будувалася для села за кошт сільської громади. Канкрін же був одним із учасників будівництва, зробивши в нього фінансовий й організаційний внески.

Валерій Стойчев

Й, нарешті, найцікавіший об’єкт – колишня школа, нині навчально-виховний комплекс із вежею, в якій розташована обсерваторія. Побудовано школу було в останній чверті XIX сторіччя. Упродовж майже ста років її обсерваторія зі справжнім телескопом використовувалася за призначенням: школярі ходили сюди на уроки астрономії.

На жаль, наприкінці 1980-х обсерваторію закрили. Телескоп безслідно зник. Сама вежа була перетворена на вугільний склад і почала руйнуватися.

Першим на сполох забив місцевий краєзнавець Євген Хмелевськой, навколо якого згортувалися інші небайдужі. Торік були проведені перемовини з керівництвом школи, на балансі якої перебуває обсерваторія-склад. Цьогоріч у соцмережах зробили оголошення про потребу у фінансовій й фізичній допомозі для порятунку обсерваторії. Й справа зрушила з мертвої точки. Були закуплені необхідні матеріали. Вежу, в якій будь-якої миті могла впасти стіна, укріпили. "Ми укріпили вікна, переклали цеглу, яка падала згори, трохи підштукатурили, будівля зараз більш безпечна, ніж була", – розповідає Хмелевськой.

Євген Хмелевськой

Утім, на цьому волонтери не зупинилися. Одночасно з порятунком обсерваторії взялися довести історичну цінність спадщини Канкріна. Адже офіційного статусу пам’яток жоден із комплексів Веселянки немає, увагою істориків вони певною мірою теж обійдені.  

Хмелевськой разом із волонтеркою Анною Головко заручилися підтримкою Департаменту культури Запорізької ОДА в організації історичних досліджень у Веселянці. За їхніми результатами, комплекси, пов’язані з родиною Канкріних, можуть отримати юридичний статус щойно виявлених об’єктів культурної спадщини. Дослідницькі роботи вже розпочалися.

Історик Стойчев, який тривалий час вивчає та популяризує дворянські династії запорізького краю, вважає, що в об’єктів Веселянки є усі шанси отримати офіційний статус. Саме ж село входить в такий собі "великий трикутник" туристичних маршрутів, пов’язаних із дворянськими династіями: Садиба Попова у місті Василівка, садиба Миклашевського – у селі Біленьке, спадщина Канкріних – у Веселянці.

Особливу привабливість цим маршрутам надає, серед іншого те, що перелічені населені пункти розташовані під Запоріжжям. Дістатися кожного з обласного центру автомобільним транспортом можна в середньому за годину. Вони чудово підходять для мандрівок вихідного дня.

Тим часом волонтери у Веселянці запрошують усіх небайдужих долучитися до порятунку обсерваторії. На сторінці Анни Головко у Facebook можна дізнатися, яким чином, та ознайомитися зі звітами про зроблене. Волонтери хочуть не лише повністю реконструювати вежу обсерваторії, але й придбати для неї телескоп. Тож невдовзі мандрівка до Веселянки буде цікава не лише для поціновувачів дворянської старовини, а й для любителів зірок.

Фото: Depo.Запоріжжя, Анна Головко

Читайте також:

На гостини до батька: Як на Запоріжжі створюють перший у світі музей Махна;

Експозиція з горищ: Як на Запоріжжі започаткували сільський музейний рух;

Час збирати каміння: Звідки у фундаменті запорізького амбару десятки німецьких надгробків;

Люди Мамай-гори: Як на Запоріжжі усім світом рятують артефакти вісьмох тисячоліть.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя