Інфоцентр широкої дії: Коли туристам в Запоріжжі пропонуватимуть секс-послуги

Запорізькі депутати з певним скрипом проголосували за створення в місті  "Туристичного інформаційного центру". Втім, перелік послуг, які надаватиме центр, виявився дещо дивним

Одразу після "наведення ладу" у комунальному господарстві та пасажироперевезеннях запорізька міська влада взялася за упорядкування туристичної сфери. Навіть дивно, що руки заводомерії (а саме так з недавнього часу іменують виконавчі органи Запорізької міськради пересічні запоріжці через щільну укомплектованість їх кадрами ахметівської "Запоріжсталі") лише зараз дотягнулися до туристичної сфери, яка в цивілізованому світі є справжньою "золотою жилою". Таке запізнення можна пояснити лише тим, що виконком, в надрах якого визрів проект рішення про створення туристичного інформаційного центру з широкими функціями, вочевидь, по-старому вважає більш прибутковими інші сфери, як то комунальне господарство, благоустрій чи пасажироперевезення.

Так чи інакше, а у міського голови Володимира Буряка більш ніж зрозуміло заявили, що туризм - наступний. Перший крок в напрямку упорядкування туристичних потоків був зроблений на минулій сесії міськради, коли депутати з певним скрипом ухвалили, за їхніми ж зізнаннями, доволі "сирий" проект рішення про створення комунальної установи "Туристичний інформаційний центр".

Спробуємо розібратися, що це.

У багатьох містах України та світу, зазвичай у центрі або біля найвідоміших принад, можна знайти приміщення, позначені табличками з латинською літерою "i". Це і є інформаційні центри, створені для того, аби жоден гість не лишився із містом "сам на сам". Тут йому підкажуть, що саме подивитися, допоможуть забронювати готель чи квиток, нададуть карту міста або буклет із календарем цікавих подій, продадуть магніт чи інший сувенір. Навіть у наш час, коли всі потрібні "відомості" можна за лічені хвилини "загуглити", у інфоцентрах популярних міст часто буває "не проштовхнутися".

Центр туристичної інформації у Львові

В Україні подібні установи вже давно у тій чи іншій формі мають не тільки такі "акули туризму" як Одеса або Львів, а й "периферійні" містечка на кшталт Канева, Самбора та Бережан. Саме такий центр вирішила створити і запорізька влада. Проект створення комунальної установи "Туристичний інформаційний центр" був винесений на сесію міськради, що відбулася 25 жовтня.

Прага

Автори документу не стали, як кажуть, "винаходити велосипед": передбачається, що інфоцентр буде підпорядковуватися міському департаменту культури і туризму та виконувати ті ж функції, що й колеги в інших містах. При установі має діяти бек-офіс, на якого покладено "чітке планування, управління і підрахунок статистичних даних, а також ведення туристичного порталу міста, розробка нових туристичних продуктів, розробка гідів, карт та сувенірної продукції згідно з брендінгом міста". Також на базі інфоцентру діятиме "міський хаб" для проведення тематичних заходів.

Під установу хочуть віддати приміщення на проспекті Соборному, 151 – колишню книгарню в районі площі Маяковського.

З тим, що сама ідея доречна і такий заклад місту потрібен, ніхто з депутатів на сесії не сперечався. Нарікання виникли щодо окремих нюансів запропонованого проекту рішення. Особливо багато питань було щодо статуту "Туристичного інформаційного центру" - документ багатьом здавався недопрацьованим. На думку кількох депутатів, які виступили з цього приводу, дуже дивним є ще й перелік напрямків діяльності центру. Окрім, власне, допомоги туристам тут звідкись взялись такі пункти, як надання послуг з користування атракціонами та ігровими автоматами, здача в оренду приміщень та місць для стоянки автомобілів, проведення столярних та будівельних робіт, концертів та циркових вистав тощо.

Список як для інформаційного центру вражаючий. Приміщення знайдеться, парковку забезпечать, розваги на будь-який смак є – для "повного щастя" не вистачає хіба що екскорт-послуг.

Депутати непрозоро натякали, що цей перелік відкриває простір для корупційних схем, в той час як заступник мера Анатолій Пустоваров, який доповідав про проект, наполягав, що ці "зайві" пункти нікому не нашкодять.

Частина тих самих "підозрілих" положень

Врешті решт після тривалих суперечок проект був ухвалений. Причому депутати, які критикували статут, частково змінили свою думку. "Я виступив категорично проти одного пункту проекту рішення, де було написано: "делегувати право внесення правок у статут Запорізькому міськвиконкому". Я кажу: "Зачекайте, статут ми приймаємо, а правки вносить виконком?". Інші депутати мене підтримали, і цей пункт прибрали", - розповідає депутат Геннадій Васильчук.

Також він вирішив, що "погарячкував" і з критикою щодо тих самих "непрофільних" напрямків діяльності центру: це, мовляв, цілком прийнятна практика – "з запасом" прописати якомога більше пунктів у статуті, аби потім, якщо виникне потреба реально розширити коло повноважень, із цим не було проблем.

Потсдам

В "інші часи", якихось два місяці тому, у частини запорізьких депутатів було б набагато більше сумнівів щодо проекту. Утім, нині між умовно "демократичними" та "заводськими" силами встановилося хитке "перемир'я", тож, певно, тому зайвих питань вирішили не ставити.

Тим більше, що важко не погодитися з депутатом В'ячеславом Зайцевим, науковим співробітником Національного заповідника Хортиця, який вважає, що взагалі подібна установа місту конче потрібна. "Створення такого центру може стати реальним проривом у розвитку туризму в Запоріжжі. Треба розрізняти екскурсантів та туристів: перших у нас вистачає, але вони не лишають у місті грошей, на відміну від туристів, яких Запоріжжю поки бракує. Привабити їх і допоможе інформаційний центр", - поділився своїми міркуваннями депутат.

Зайцев теж вважає, що у наданні додаткових повноважень інфоцентру немає нічого поганого. "Якщо ми хочемо, що місто дійсно заробляло на туристах – тут не треба заощаджувати та в чомусь обмежуватись", - заявив Зайцев.

Луцьк

Утім, хто і як зароблятиме на туристах і чи дійсно виграють від цього пересічні запоріжці, а не окремі афілійовані з "заводомерією" структури, питання відкрите. У проекті, за який проголосували депутати, надто мало конкретики: ані термінів створення центру, ані розрахунку витрат. Власне створення нової установи з відповідним фінансуванням, скоріше за все, з'явиться в бюджеті наступного року. Тож лишається сподіватися, що умовно демократичні сили в міськраді, не віддадуть цю "золоту", хоча й досі належним чином не розроблену, сферу Запоріжжя на відкуп ахметівським чи богуславським.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя