Дванадцять тисяч за "двушку": Як Ахметов та Богуслаєв формуватимуть тарифи в Запоріжжі

У три рази більше за мінімальну зарплату, у вісім - за мінімальну пенсію. Стільки пропонують сплачувати жителям Запоріжжя за утримання їхніх будинків

Малопримітний котедж на вулиці Покровській у Запоріжжі час оголошувати місцевою пам'яткою: відтепер тут найвища в місті, а, може, в усій Україні квартплата - майже 12 тисяч гривень за двокімнатну квартиру. Це саме квартплата, тобто оплата послуг з утримання будинку без оплати води, каналізації, опалення, газу, електропостачання, інтернету тощо. Жителям котеджу на вулиці Турбінній пощастило більше (чи менше, адже не має підстав оголошувати пам'яткою їхній будинок): тут послуги з утримання для двокімнатної квартири сягають "лише" трьох тисяч. Загалом, в Запоріжжі близько трьох сотень будинків, квартплата в яких перебуває за межами розуміння і здорового глузду.

Такі тарифи запропонували мешканцям Запоріжжя три керуючі компанії: КП "Запоріжремсервіс", ТОВ "Мрія" та ТОВ "Місто для людей", що з 1 листопада мають обслуговувати майже чотири тисячі запорізьких будинків, мешканці яких не спромоглися створити ОСББ. Тариф встановлено для кожного будинку з розрахунку на один квадратний метр - від 2 грн до 190 грн у вже згаданому котеджі на Покровській. Є будинки з тарифом 12, 17, 26, 37, 45 грн за квадратний метр.

Єдина з трьох керуючих компаній, що спромоглася зустрітися з депутатами і громадськістю та пояснити, з якої стелі взялися нові тарифи, - КП "Запоріжремсервіс". Її представники кажуть, що, насамперед, виходили з технічних параметрів, стану будинків та площі прибудинкової території. Але знайомилися з ними, не виходячи з кабінетів, за паперами попередників - КП "Наше місто". З'ясовувати справжній стан речей керуюча компанія збирається тоді, коли, власне, стане такою - після підписання відповідних угод, але не пізніше 1 листопада. Важливий момент: керуючі компанії опікуються виключно поточним обслуговуванням будинків, зокрема, поточними ремонтами. Тобто, ані за 190, ані за 45 грн за квадратний метр капітально ремонтувати ці будинки компанії не будуть, це не їхні функції.

Про нові тарифи знають ще далеко не всі мешканці Запоріжжя. Вони з'явилися на сайті мерії лише 10 жовтня, причому не на головній сторінці. На сполох із приводу космічних сум забили міські депутати і журналісти. Між тим, саме з цими тарифами компанії перемогли в конкурсі, результати якого були оголошені 1 вересня на засіданні виконкому Запорізької міськради.

Депутат від БПП Микола Білий, на окрузі якого жителям пропонують сплачувати за двокімнатну квартиру до 3000 грн, каже, що коли відбувався конкурс, розібратися з тарифами можливості не було. "Кімната (кабінет в Департаменті ЖКГ, в якому відбувався конкурс, – Ред.) була наполовину заставлена коробками з папірцями (документами учасників конкурсу), можливості вивчити тарифи не було", - пояснює депутат.

Власне конкурс частина депутатів міської ради вважає не конкурсом, а призначенням мерією "своїх" компаній. Якщо подивитися на його результати, то причини такого твердження стають цілком зрозумілими. Керуючу компанію "Мрія" депутати ідентифікують як "моторсічівську": серед її співзасновників Олександр Попутько - помічник депутата від "Нової Політики" і керівника цеху "Мотор Січі" Сергія Полив'яного. "Місто для людей" пов'язують із "Запоріжсталлю": цю компанію очолив колишній економіст "ахметівського" заводу, а потім фінансовий директор КП "Наше місто" Євген Деркач. Саме ці приватні компанії "відхопили" найбільш ласі шматки житлового фонду. "Мрія" обслуговуватиме 900 будинків у Шевченківському та Комунарському районах Запоріжжя, "Місто для людей" - 1138 - у Комунарському, Олександрівському, Хортицькому і Дніпровському. Це переважно житловий фонд, що перебуває у відносно задовільному стані. А от комунальному підприємству "Запоріжремсервіс" дісталися 1 204 найпроблемніші, за невеликими виключеннями, будинки в Заводському, Вознесенівському та Дніпровському районах. Депутати вже прогнозують, що коли "запоріжсталевські" та "моторсічівські" зароблятимуть на своїх шматках житлового фонду, комунальне підприємство швидко загрузне в боргах, погашати які будуть з міського бюджету.

Частина депутатів міськради ще у вересні намагалася скасувати результати скандального конкурсу, але голосів для цього не вистачило. Утім, нині вони не виключають, що спробують оскаржити результати та умови конкурсу в суді.

"Приводів для паніки немає, це порогові тарифи", - заспокоює заступник директора Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міськради Геннадій Борисов. За словами комунальника, тарифи не можуть бути вищими за ті, що вказані, але за фактом наданих послуг та виходячи з фактичного стану будинків, можуть бути зменшені. Окрім того, жителі мають право відмовитися від тих чи інших послуг, а також взагалі від керуючої компанії. Для цього достатньо згоди 51% власників квартир.

Тим часом, депутати Запорізької міськради вже переймаються питанням, чи не завітають до запоріжців слідом за "платіжками" з шаленими сумами колектори, адже, хто завадить приватним керуючим компаніям найняти колекторські фірми для вибивання боргів.

"Я зараз переживаю, що у приватних компаній з'явиться ідея позиватися на жителів до суду і передавати борги колекторським компаніям, чого ми не маємо права допускати", - каже депутат Дмитро Сірий.

Остаточно розібратися з новими тарифами депутати збираються на комісії наступного тижня, на яку сподіваються зможуть витягнути керівництво приватних керуючих компаній, заступника міського голови з питань ЖКГ Олексія Бородая та директора Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міськради Сергій Польового, які поки на вчинений новими тарифами ажіотаж не відреагували.

Однак складається враження, що цей ажіотаж такий собі рух "вікна Овертона", і навіть на руку міській владі. Адже за тарифом у 190 гривень за квадратний метр не так помітно, що вони взагалі зросли щонайменше удвічі, а питання, в чиї кишені підуть ці гроші, схоже, відійшло на другий план.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя