Де Собака заритий: Запорізькі науковці зазирнули у наступний рік

Економіст, політолог, соціолог та психолог із Запорізького національного університету пригадали свій прогноз на 2017-й рік та розповіли, що відбуватиметься у 2018-му

Де Собака заритий: Запорізькі науковці з…

Рік тому ми спитали у чотирьох запорізьких фахівців, кандидатів та докторів наук, чого чекати у 2017-му. Тепер, коли рік добіг кінця, їм самим цікаво почути й згадати, що вони передбачали тоді - де були праві, а в чому помилялися. Водночас ці ж експерти дали прогноз та 2018-й.

Зростання ВВП у 2018-му - 7-8%

Алла Череп - доктор економічних наук, професор, декан економічного факультету ЗНУ

Рік тому: "Бюджет на наступний рік прийнято з приростом 3% - можливо, цей прогноз і оптимістичний, але він цілком може бути виправданим. Резерви у нас є. Хотілося б, щоб паралельно зі збільшенням мінімальної зарплати уряд доклав зусилля по виведенню економіки з тіні".

Зараз: "Минулий прогноз вийшов, як кажуть, "не у бров, а в око". Я прогнозувала 3%, а ми маємо на сьогодні 4%. Я по життю оптиміст, тому вважаю, що позитивні зрушення в економіці України, безумовно, є. Можливо, не такі, як би нам хотілося, але ж дива не буває. Стратегія "Україна-2020" працює. Наша країна до 2020 року збільшить свій рівень конкурентоспроможності по відношенню до інших країн – це однозначно.

Поряд з цим одним із найважливіших завдань лишається створення нових робочих місць. Тут не все просто: паралельно зі створенням нових робочих місць старі підприємства закриваються, у Запоріжжі зокрема.

Я маю надію, що 2018 року приріст ВВП сягне рівня 7-8%. Це реально".

Наступного року рятуватимуть надійність, системність та "відчуття ліктя"

Юлія Паскевська, кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології ЗНУ, голова Асоціації фахівців психологічної допомоги

Рік тому: "Перед суспільством стоїть багато невирішених питань, що не додає впевненості, створює відчуття невизначеності. Кожному складно прорахувати, що буде відбуватися у наступні півроку. Піднесеності настрою немає, але все ж кожна людина завжди мріє про краще. Якщо кожен з нас буде позитивно мислити, це буде відбиватися і на загальному рівні.

На майбутнє людям потрібно виробляти в себе психологічну гнучкість, рухливість, адаптивність до будь-яких умов. Ці властивості особливо важливі в наш час змін".

Зараз: Рік для більшості людей вийшов результативним - інша справа, що деякі люди отримали не ті результати, яких бажали. На особистісному рівні до українців прийшли відчуття визначеності та переоцінка.

Водночас рік приніс більшості людей інформаційну перенасиченість, психологічну завантаженість. Як наслідок, людям властиві раптові епоційні сплески.

На перший план вийдуть важливість взаємодопомоги, підтримки, командної роботи, "відчуття ліктю". Це рік Собаки, а собака - надійний друг, тож надійність людини теж цінуватимуть особливо високо. Той, на кого можна покластися, буде "вигравати".

Новий рік вимагатиме працездатності, системності, планування заздалегідь. Українцям буде важливо налаштовуватись не на якісь ситуативні бажання, а на стратегічні цілі.

Головне - не "проспати" свій шанс

Євген Цокур - доктор політичних наук, професор, завідувач кафедри політології ЗНУ

Рік тому: "Новий рік (особливо перші кілька місяців), як на мене, буде визначальним щодо позиціонування України, можливості збереження вектору її розвитку у тій системі глобальних викликів, які зараз є у світі. І, звичайно, дуже багато буде залежати від вправності влади щодо взаємодії та порозуміння з суспільством. Зрозуміло, що в цих умовах ані влада, ані еліта, ані суспільство самочинно вижити не зможуть. Наявність державності як елементу самозбереження для влади і для суспільства все ж є ключовим завданням. Говорити, що наступний рік буде у всіх вимірах кращим, мабуть, неможливо (та й не потрібно створювати таку ілюзію), тому що світові тенденції дуже песимістичні, а Україна, як перетин економічних, географічних і інших шляхів, занадто залежна від них. Але, як на мене, головне – щоб любов до батьківщини, як патетично це не звучить, зберігалася, щоб суспільство розуміло цінність себе самого, свого вибору і тієї країни, в якій воно живе і без якої воно існувати не може. А владі бажано більше дослухатися до потреб суспільства, стати ближчою до нього у вимірі розуміння та спільних дій".

Зараз: "Так і відбулося. Державність зберегли - добре. Світовий розвиток як не демонстрував стабільності, так і в наступому році не буде демонструвати - ми поступово входимо в "петлю дестабілізації" світового рівня. Україна тут лише маячок, показник того, як може бути в світі, на жаль.

2017-й вийшов все ж кращим, ніж передбачалося. По-перше, як я же казав, завдання збереження державності і спроба реформування та модернізації набули подальшого розвитку і взаємодії. По-друге, Україна все ж трошки наблизилася до своєї мети - євроінтеграції. Безвіз реально запрацював.

Не все було добре в економіці, але тут теж треба мати на увазі світові тенденції. З одного боку, помітні зубожіння та маргіналізація якоїсь частини населення. З іншого, макроекономічні показники, особливо в сільському господарстві, демонструють велику перспективу для України.

Якщо Україна не "прогавить" цей час і умови, вона може значно посилити свої геополітичні позиції. Саме за рахунок того, що вона не тільки транзитна територія, але й держава, від якої залежить виживання великої кількості країни Європи. Я маю на увазі і демографічний фактор, і продовольство, і політичні умови, і "щит" для НАТО. 2018-й може стати дуже цікавим для на роком за умови правильного використання тих ресурсів і можливостей, які в нас є.

Стосовно проблеми відновлення територіальної цілісності - це питання більше до самого суспільства, ніж до міжнародних інституцій. Дуже важко визначити, чи готове українське суспільство до співіснування в новій системі координат, яка все одно виникає. Хотіли б ми, чи ні, ми все одно живемо в цій системі координат - минулу повернути вже не зможемо, та й вона навряд чи була вдалою, якщо призвела до таких результатів".

Найбільший позитив - пробудження громадянського суспільства

Максим Лепський - доктор філософських наук, професор, декан факультету соціології та управління ЗНУ

Рік тому: "Найголовніше завдання на наступний рік - врегулювання внутрішньополітичних процесів, перш за все пов'язаних з економічною реформою і боротьбою з корупцією, створення умов для поліпшення якості життя і зменшення розриву між класами. Якщо цього не відбувається, залишається один варіант - вибори, перезавантаження політичної системи. Важлива міжнародна подія 2017 року – вибори у Франції та Німеччині. Це вплине на ситуація з санкціями по відношенню до Росії. Багато що буде залежати від української дипломатії, її здатності врегулювати відносини з новим американським урядом.

Початок року буде складним, особливо лютий – березень. Ще одна точка напруги, котра пов'язана зі знаковими політичними подіями, – жовтень – листопад".

Зараз: Прогноз здебільшого здійснився. У Франції обрали Макрона, у Німеччині при владі залишилася Меркель, і це багато в чому визначає подальший розвиток політичної ситуації.

Однак вибори в Україні, які здавалися можливими, не відбулися, перезавантаження політичної системи теж не було. Зараз відбувається "атакування" політичної системи, яка ще не склалася в Україні, за допомогою різних сил – Саакашвілі та інших. Це спроба "захопити" хвилю невдоволення корупцією, яка все ж подолана не була.

Зараз ми входимо в ситуацію турбулентності. Буде багато факторів, які впливатимуть на ситуацію випадково. Основні опори політичної впевненості "тремтять". Є вірогідність переходу до авторитарного режиму, а якщо авторитарний режим буде, то буде спротив більшості України. Це визначає дуже погані тенденції, які можуть бути. А найкращі тенденції пов'язані з формуванням мереж громадських організацій, які будуть поступово формувати свій порядок денний.

В цілому рік буде більш-менш інерційним. Є вірогідність переходу в іншу фазу, але ця фаза поєднується з такими тенденціями, як зміна технологій, зокрема політичних, зміна освіти, що приводить до втрати більшості населення, яка виїжджає з України. Це створює ситуацію відсутності щільності населення. Але є вірогідність сценарію спротиву, який об'єднає та призведе до зміни політичних еліт.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme