Як на Запоріжжі Ахметову доводили, хто тут головний

Протиріччя, що довго накопичувалися між обласною владою та афільованими з ахметівською "Запоріжсталю" політсилами, дісталися свого апогею під позачергову сесію облради 27 липня

Позачергова сесія Запорізької облради була скликана на прохання облдержадміністрації через нагальну потребу вирішити низку важливих бюджетних питань, а саме перерозподілити кошти, що з'явилися в результаті перевиконання обласного бюджету у першому півріччі. Депутатам пропонувалося внести відповідні зміни до 15 обласних програм - екологічних, освітніх, інфраструктурних тощо. Нічого надто скандального, однак саме ця сесія винесла на широкий загал давно тліючий конфлікт між частиною облради та державною адміністрацією та остаточно (для тих, хто ще не зрозумів) розставила крапки над "ї" в питанні політичних розкладів в області.

Під приводом того, що проекти винесені з порушенням регламенту, зокрема, строків публікації на сайті облради, сесію проігнорували депутати "Опоблоку" (в повному складі), майже вся "Самопоміч" та Радикальна партія. Голова облради Григорій Самардак вів пленарне засідання без заступників - Владислава Марченка ("Самопоміч") та Єгора Семенкова ("Опоблок"). До початку сесії навіть не було зрозуміло, чи відбудеться вона. Адже перші дві електронні реєстрації продемонстрували, що в залі є лише 40 з 84 депутатів, тобто кворум відсутній. Лише на третій спробі табло висвітило жадані 43 голоси (половина плюс один депутат), що дозволило розпочати сесію.

Натомість представники провладних сил в особах лідера фракції "Солідарності" в облраді Едуарда Гугніна, нардепа від тієї ж сили Ігоря Артюшенка та очільника області Костянтина Бриля чи не вперше гучно заявили про непримиренні протиріччя з "тітушками", якими керують з "прохідної одного з промислових підприємств області". Аби сумнівів, про яке саме підприємство йдеться, не виникло, кілька разів згадали Ростислава Шурму - директора "ахметівської" "Запоріжсталі" та, за сумісництвом, очільника обласної організації "Опоблоку". Окрім того, оратори чи не прямим текстом заявили: хто не з нами, тобто не голосує за пропозиції ОДА, той і є "тітушка". Далі всіх пішов губернатор Бриль, який у властивому йому стилі прямо в сесійній залі заявив про підготовку до антидержавного заколоту, що має на меті повалення конституційного ладу та зміни державного кордону. Враховуючи те, що спіч, який вже обговорює вся Україна, він читав з папірця і, до того ж, оголосив офіційною заявою до правоохоронних органів, це було сказано аж ніяк не в стані афекту. Хоча виглядало саме так.

Жодної конкретики в заяві Бриля не пролунало, однак з оглядому на те, що від "підготовки до перевороту" губернатор перейшов до деструктивної діяльності "Опоблоку" і "Самопомочі", можна було припустити, що вони відіграють певну роль у "підготовці до проведення на території Запоріжжя та Запорізької області масштабних активних дій, спрямованих на підтримку насильницької зміни чи повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України, а також фінансуванні зазначених дій".

Враховуючи, що правоохоронці досі зберігають мовчання з приводу викритої губернатором антидержавної змови, можна припустити, що гучна заява робилася для того, аби, як заявив Бриль наприкінці сесії, "ставити на місця тих людей, які за допомогою своїх мандатів намагаються шантажувати владу". Наскільки виправдана така "важка артилерія" у прифронтовій області, залишимо на совісті пана губернатора.

Тон і зміст цих заяв сподобався не всім присутнім в залі депутатам. Дехто з обранців заявив, що коли вони не підтримують ті чи інші рішення, то виходять з інтересів своїх виборців, а дехто нагадав "Солідарності" загравання і спільні голосування з "Опоблоком" на початку каденції.

Так чи інакше, однак без "Опоблока", "Самопомочі" та "радикалів" сесія пройшла, як по маслу. Два кадрові та всі 15 бюджетних рішень були ухваленні, майже 200 мільйонів бюджетних "залишків" – розподілені.

Утім, втішатися нема чим. Адже, по-перше, якщо законність ухвалених рішень сумнівів не викликає, їхня легітимність при наявності в сесійній залі лише половини депутатів, які, відповідно, представляють, далеко не всіх виборців, під дуже великим питанням. Хоча це питання, напевне, треба ставити перед тими депутатами, які фактично не вийшли на роботу – відстоювати інтереси тих самих виборців. По-друге, непримиренні протиріччя нікуди не поділися, а значить, ефективної роботи від обласної ради годі й чекати.

І хоча не виникає особливих сумнівів у деструктивній діяльності запорізьких "ахметівських", які не вперше блокують ухвалення радою важливих рішень, "пошуки конструктиву" у тому виді, в якому вони відбувалися на сесії, наврядчи додадуть провладним силам симпатиків. Адже ухвалення важливих для громад області рішень відбулося б сьогодні і без гучних заяв губернатора.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя