Вбивство арабського професора у Запоріжжі: Чому загинув викладач та хто дискредитував оперативників

Представники правоохоронних органів чи не вперше розкрили деякі деталі резонансного злочину – вбивства викладача Запорізького національного університету Луая Файсала Муца, тіло якого зі слідами катувань було знайдене в березні цього року

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Вбивство арабського професора у Запоріжж…
Професор Луай Файсал Муц

Громадянина України – вихідця з Сирії, який тривалий час мешкав у Запоріжжі, Луая Файсала Муца було зухвало викрадено практично з робочого місця у листопаді 2020 року. За понад чотири місяці, наприкінці березня цього року, його тіло зі слідами катувань було знайдене у лісосмузі за межами міста. І після зникнення чоловіка, і після виявлення тіла правоохоронці дуже скупо коментували злочин журналістам. І ось, 11 червня, самі ініціювали брифінг, на якому оприлюднили деякі подробиці вбивства та "супутніх" злочинів. Depo.Запоріжжя розповідає, що відомо на даний час про вбивство Муца з урахуванням даних, озвучених на брифінгу, та тих, що містяться в судових ухвалах, а також про "білі плями" історії.

Правоохоронці розповідають про вбивство Муца

Спільний брифінг керівника обласної прокуратури Віктора Приходька та заступника начальника Головного управління внутрішньої безпеки Служби безпеки України Володимира Римарчука

Що відомо про вбитого Луая Файсала Муца

Професор, викладач української мови в Запорізькому національному університеті, директор Центру з надання освітніх послуг іноземним громадянам був добре відомий у Запоріжжі, насамперед в арабській діаспорі. Адже Луай Файсал Муц опікувався іноземними студентами, переважною більшістю – вихідцями з арабських країн. Сам професор був громадянином України, на Запоріжжі осів після закінчення фармацевтичного факультету Запорізького державного медичного університету. Побудував тут освітянську кар’єру, був доктором наук з державного управління.

Також Муц офіційно співпрацював з правоохоронними органами в якості перекладача під час процесуальних дій щодо іноземців, позаяк вільно володів п’ятьма мовами: окрім української та російської – англійською, арабською та курдською. Чи виходило співробітництво з правоохоронцями за межі офіційної перекладацької співпраці достеменно невідомо (хоча наявність нелегальної співпраці могла би пояснити деякі речі). Близькі професора натякали, що така співпраця могла бути. Під час брифінгу на пряме питання журналістів щодо такої співпраці з СБУ, правоохоронці не стали категорично підтверджувати чи заперечувати її.

В ухвалах суду, які стосувалися клопотань про зняття арешту з тих чи інших вилучених під час слідства у справі про вбивства професора речей, серед іншого фігурує "картонна папка з написом "Управління служби безпеки України в Запорізькій області", в якій знаходяться копії документів та рукописні записи". Вона належить особі, яка є у справі "третьою стороною".

Щонайменше одна з судових ухвал у справі "закрита" – заборонена для оприлюднення на підставі пункту чотири статті сьомої Закону України "Про доступ до судових рішень". Тобто через інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення  окремих процесуальних дій відбувалися у закритому судовому засіданні.

Професор був не бідною людиною. Принаймні, в ухвалах за клопотаннями адвокатів дружини Муца щодо зняття арешту з майна, яке професор зберігав у банківській комірці, фігурують:

  • 120 000 доларів США;

  • 250 000 гривень;

  • 21 950 євро;   

  • а також документи на земельну ділянку для подальшого будівництва в дачному кооперативі в селищі Богатирьова Запорізької області.

Клопотання про зняття арешту подавалися після зникнення професора Муца, але ще до того, як було знайдено його тіло.

У клопотаннях також йдеться про те, що у 2015 році дружина Муца офіційно звільнилася з попередньої роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю на прохання чоловіка. "Позаяк йому був необхідний помічник у роботі з іноземними студентами", – йдеться в матеріалах. Із того часу подружжя разом займалися набором та влаштуванням іноземних студентів у вищі навчальні заклади Запоріжжя. Дохід від цією діяльності був спільним.

За словами керівника Запорізької обласної прокуратури Віктора Приходька, професор був вбитий саме з корисливих мотивів, йшлося "про десятки тисяч доларів", – повідомив прокурор.

Як викрали та вбили професора Муца

Професор Луай Файсал Муц зник 10 листопада 2020 року, вийшовши з робочого місця – дев’ятого корпусу Запорізького національного університету (проспект Соборний, 226) і сівши у чиюсь "Тойоту". Відомості про його зникнення, за словами правоохоронців, були внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань наступного дня. Справу почали розслідувати за статтею про умисне вбивство. Це традиційна попередня кваліфікація у таких випадках. Але вона, на жаль, виявилася вірною. Вочевидь, на момент занесення в ЄРДР відомостей про зникнення професор був уже мертвий.

Правоохоронці розповіли, як відбувалося викрадення Муца. Професор перебував на робочому місці, коли йому зателефонував чинний співробітник правоохоронних органів. Відповідно до судових матеріалів, це був оперуповноважений сектору розкриття злочинів проти особи відділу кримінальної поліції Запорізького районного управління. Оперативник повідомив професору, що потрібні його послуги в перекладі у процесуальних діях щодо іноземного студента. За словами правоохоронців, Муца трохи збентежило те, що за ці послуги йому пропонувалися гроші, тоді як зазвичай він перекладав безкоштовно. Попри це, професор вийшов на місце зустрічі біля ЗНУ і сів в "Тойоту", на якій, як він, вочевидь, вважав, його доставлять на місце проведення процесуальних дій.

В автівці, наскільки можна судити з наявних матеріалів справи, перебували двоє учасників злочину: згаданий оперативник і водій. Професор сів в "Тойоту" о 14:30. За кілька хвилин авто зупинилося на вулиці Трегубенка, де до компанії приєднався ще один учасник злочину. Він сів поруч із професором на заднє сидіння та почав його бити, а потім душити. Учасник злочину, який був на передньому пасажирському сидінні, допомагав тримати Муца.

За кілька хвилин Муц помер, як потім встановить медична експертиза, "через механічну асфіксію внаслідок здавлення органів шиї".

Злочинці ж, вочевидь, не зрозуміли, що Муц мертвий, вважаючи, що він знепритомнів. Адже о 14:40, відповідно до злочинного плану, автівка зупинилася на вулиці Рекордній, де в неї сів четвертий учасник злочинної групи. Разом вони замотали зап’ястки професора скотчем, аби уникнути супротиву, коли той отямиться, і продовжували рухатися у бік села Володимирівське під Запоріжжям, де, вочевидь, збиралися вибивати з Муца гроші.

На якомусь етапі злочинців занепокоїло те, що професор досі непритомний, його намагалися привести до тями, аж поки не зрозуміли, що той мертвий. Тоді труп перевезли у лісосмугу поблизу сіл Володимирівське та Дніпрельстан Запорізького району, де поховали за допомогою лопат, знайдених на одній з навколишніх дачних ділянок.

Варто зазначити, що ці відомості про смерть професора містяться у судових матеріалах, на брифінгу прокурор уникнув надання інформації про час вбивства Муца.

Туніський слід: Як розслідували справу

Правоохоронці не кажуть, коли саме стало очевидно, що професор вбитий. Після його зникнення арабська діаспора Запоріжжя забила на сполох, у соцмережах її представники оприлюднювали заклики допомогти у пошуках Муца. Правоохоронці ж, за їхніми словами, розглядали усі можливі версії: від вбивства до добровільного зникнення професора з тих чи інших причин.

Згодом, за словами прокурора, були "здобуті безперечні докази щодо насильницької смерті професора". І ось тут, коли слідчі напали на слід можливих вбивць, ті почали справжню спецоперацію. "Коли слідство почало виходити на певних осіб, вони, вочевидь, відчули це. Цими особами було вжито низку заходів, аби пустити слідство хибним шляхом, а також дискредитувати правоохоронців. І перешкодити таким чином слідству", – розповів керівник обласної прокуратури.

На брифінгу був наведений лише один факт дискредитації правоохоронців, причому не поліцейських, які розслідували вбивство професора, а оперативників СБУ. Громадянин Тунісу офіційно звернувся до внутрішньої служби безпеки СБУ (відповідно до інформації, що пролунала на брифінгу) чи то до обласної прокуратури (як йдеться у судових матеріалах) у січні цього року з заявою про причетність співробітників СБУ до злочинів, пов’язаних із незаконним обігом наркотиків. В СБУ пояснюють: таким чином, хотів звести рахунки зі співробітником відомства, який заважав наркобізнесу тунісця. У матеріалах суду йдеться, що робив це, "керуючись особистою неприязню до співробітників УСБУ та правоохоронних органів в цілому".    

Для того, аби "обґрунтувати" заяву, громадянин Тунісу завербував жительку Запоріжжя, аби вона призначила зустріч співробітнику СБУ та підкинула в його авто наркотики. Жінка повідомила про це правоохоронцям. На початку лютого тунісець був затриманий із 16 грамами метамфітаміну (для цієї речовини це вважається особливо великим розміром), який він збирався передати жінці.  

Найцікавіше ж, що, за словами заступник начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Володимир Римарчука, саме після затримання тунісця, правоохоронці виявили, що він може мати безпосереднє і пряме відношення до умисного убивства професора Муца.

Затримання громадянина Тунісу

Затримання громадянина Тунісу у справі про наркотики

Решта було "справою техніки". Правоохоронці встановили усю злочинну четвірку, включаючи чинного співробітника поліції та ще двох запоріжців. Ті розповіли і продемонстрували, як вбивали та де поховали професора Муца.

Тіло Муца

Тіло Муца, поховане злочинцями під Запоріжжям

Нині усім фігурантам повідомленні підозри у справі про умисне вбивство, скоєне з корисних мотивів групою осіб, поєднане з викраденням людини. По цій справі слідство ще триває. Організатором вбивства названий громадянин Тунісу. Щодо другої справи по ньому, відкритої за статтями про завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину та обіг наркотиків, обвинувальний висновок направлений до суду.

Обласний прокурор та заступник начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ пояснили, що саме з закінченням досудового слідства по одній зі справ пов'язаний раптовий брифінг, присвячений вбивству професора Муца. Також правоохоронці пояснили, що поділилися деякими подробицями у зв’язку з різноманітними "вкиданнями" у ЗМІ і соцмережі інформації про начебто упереджене слідство у справі.

Озвучена інформація, хоча й пролила світло на деякі подробиці вбивства Луая Файсала Муца, все одне залишає питання про справжні причини злочину і припущення щодо переділу сфер впливу чи неформального ринку послуг іноземним студентам в Запоріжжі. Позаяк досі невідомо, чи вибивали з Муца реальні кошти, які він мав, чи якийсь відсоток від його послуг студентам; чи дійсно вибивали, а не мали намір одразу вбити; чи, дійсно, у професора були якісь неофіційні стосунки з СБУ тощо. Можна сподіватися, що відповіді хоча б на деякі з цих питань стануть відомі по закінченню слідства у резонансному вбивстві.   

Читайте також

Від стрілянини в райвідділі до різанини в лікарні: ТОП-5 запорізьких злочинів, від яких холоне кров       

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme