Тисячі деталей і тонни металу: Як запоріжці створюють унікальних роботів

Хлопці з Запоріжжя створюють унікальні металеві скульптури – роботів з всесвітньовідомих кінострічок. Деякі вміють рухатися, а у деяких із часом з’явиться штучний інтелект

Валерія Константинова
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Тисячі деталей і тонни металу: Як запорі…

Зореліт "Тисячолітній сокіл" важить півтонни. До металевого каркасу приварені різноманітні деталі, деякі намальовані за допомогою аерографів. Спеціально зроблені потертості – зореліт чимало мандрував всесвітом. Три місяці кропіткої роботи дозволили зробити його дуже подібним до оригіналу – космічного корабля з "Зоряних війн". "Тисячолітній сокіл" – одна із 60 робіт, зроблених руками запоріжців Дмитра Міцика та Сергія Єременка.

Тисячолітній сокіл

"Тисячолітній сокіл"

Так виглядає "сокіл" збоку

Такий вигляд має "Сокіл" збоку

Радар на зореліті 

Радар на зореліті 

Додаткові антени

Додаткові антени

Турбіна зроблена майстрами

Турбіна зореліта, зроблена майстрами

Першим був ВАЛЛ-І: Як запоріжці почали створювати роботів

Усе почалося чотири роки тому, коли друзі працювали інструкторами на дитячих атракціонах і вирішили зробити для малечі роботів-героїв американської анімаційної фантастичної стрічки WALL·E: власне ВАЛЛ-І та Єву. Спочатку працювали з картоном, потім – з пластиком, але врешті перейшли на метал. "З металом працювати найпростіше. Він більш-менш гнучкий, його можна вирівняти молотком. Не ламається, як картон або пластик", – пояснює Дмитро.   

Колекція роботів постійно поповнювалася, і кілька років тому Дмитро та Сергій відкрили першу виставку – із 15 експонатів. Згодом друзі зі своїми роботами потрапили до Книги рекордів України, виставивши на одному майданчику найбільшу кількість роботів – 23.

Сергій Єременко та Дмитро Міцик встановили рекорд України

З того часу колекція роботів зросла майже втричі. Нині хлопці відкрили другу виставку "Зоряні війни", де представили 30 об’єктів, на виготовлення яких загалом пішло понад п’ять тонн металу.

Роботовиробництво у гаражах: Де і як "народжуються" фантастичні машини

Працюють хлопці у гаражах, в яких розмістили все необхідне обладнання. Спочатку у друзів з Харкова замовляють 3D мініатюри експонатів, на принтері роздруковують багато зображень кожної деталі, розвішують їх навколо, роблять креслення. Ретельно вивчивши кожну деталь, вирізають її з металу.

3Д модель майбутнього експоната

3D модель майбутнього експоната

Моделька та вже готовий експонат

Моделька та вже готовий експонат 

Починають із каркасу, який потім обшивають металевими частинами. Якщо робот рухомий, то в окремих частинах встановлюють шестерні. Здебільшого потрібні деталі знаходять у брухті, авторозборках або ж купують нові.  

Коли каркас обшитий металом, скульптуру везуть на обробку піском. Уже після цього розфарбовують порошковою фарбою. Окремі деталі малюють аерографом. Готову фігуру покривають лаком.

Так виглядають роботи до під час виготовлення

Такий вигляд має експонтат під час роботи над ним

Запчастини для роботів

Запчастини для роботів

Утім, запоріжці не просто роблять велику копію того чи іншого персонажу, вони намагаються його "зрозуміти". "Наприклад, особливість цього Генерала Грівуса (головнокомандувача Армії дроїдів із "Зоряних війн", – ред.) у тому, що він був людиною, яку модифікували і зробили роботом. Нам художник підказав, що потрібно це пережити та продумати, як усе повинно бути. Його було складно відтворити, оскільки потрібно було показати, що обличчя – це череп людини. Також складно робити кігті, адже вони складаються з окремих маленьких деталей. Він зроблений з металу та важить 80 кг. Загалом використано близько семисот елементів", – розповів Дмитро.

Генерал Грівус

Генерал Грівус

Усі роботи, зроблені Сергієм та Дмитром, розбірні, щоб зручніше було перевозити експозицію. Для того, аби для неї підійшла будь-яка виставкова зала, роботів роблять не більше трьох метрів заввишки. 

Перспективні дроїди: Коли "порозумнішають" запорізькі роботи

Окрім статичних персонажів в колекції хлопців є рухомі дроїди R2D2, які керуються за допомогою телефонного додатка. Їх робили разом із фахівцями робошколи, які розробляли програмне забезпечення. Каркас був зроблений за два тижні, на розробку софту пішло півроку. У R2D2 найскладніший механізм з усіх роботів, зроблених Сергієм та Дмитром. Акумулятори у роботів від мопеда, деякі механізми – з ВАЗу-"дев’ятки". Собівартість такого експоната близько тисячі гривень. Дмитро каже, що модернізація дроїдів триває, їм планують зробити штучний інтелект, аби вони діяли самостійно.

R2D2

Дроїд R2D2

Потертості роблять спеціально

Потертості роблять спеціально 

Робот подібний до оригіналу з фільма

Робот, подібний до оригіналу з фільма

Роботи їздять по залу та розмовляють з глядачами

Роботи їздять виставковою залою та розмовляють з відвідувачами

Дмитро та Сергій зізнаються, що в майбутньому хочуть відкрити власний музей металевих скульптур, коли назбирається понад сотня експонатів.

Виставка "Зоряні війни" нині працює в ТЦ "Україна" у Запоріжжі. Відвідати її можна до 28 березня щодня з 10:00 до 20:00. Вхідний квиток: дорослий – 60 грн, дитячий – 50 грн.

Робот, в якого можна стріляти м’ячами

Робот,  в якого можна стріляти м’ячами 

Шоломи героїв з фільму

Шоломи героїв з фільму

Читайте також

Пам'ять глини та полум'я: Як у Запоріжжі за найдавнішими технологіями народжується кераміка

Потапці, тетеря, нардек: Як запорізький шеф-кухар актуалізує старовинну козацьку кухню

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme