Екотренд та ялинки від "зеленгоспу": Які новорічні дерева можуть обрати запоріжці

Один з головних атрибутів новорічних та різдвяних свят – прикрашена ялинка. Вибір великий – можна обрати штучне дерево, зрізане, або ще краще – ялинку в горщику

Іванка Волощук
Журналістка регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Екотренд та ялинки від "зеленгоспу": Які…
Фото: Запоріжзеленгосп

Напередодні різдвяно-новорічних свят хвойні дерева – найпопулярніший товар серед рослин. Запоріжці все активніше готуються до свят та купують один з головних атрибутів свята – ялинку.

Depo.Запоріжжя побував на запорізькому комунальному сільськогосподарському підприємстві "Запоріжзеленгосп", яке опікується вирощуванням рослин для міських парків, скверів, а також на продаж. Співробітники КСП розповіли, як вирощують ялинки, чи існує таке поняття як "брак" дерева, скільки зрублених ялинок готують на продаж до Нового року та як пересаджувати ялинку з горщика в ґрунт.

Нині на території підприємства площею у 280 гектарів вирощують до двох з половиною мільйонів різних рослин, також й хвойні. Як розповідає співробітник КСП "Запоріжзеленгосп" Олександр Губницький, вони саджають різні підвиди ялівцю — горизонтальні та вертикальні. В асортименті також є 7-8 видів туй.

"Вирощуємо сосну кримську, робимо її на штамбі (дерево у вигляді шапки-кулі або каскаду гілок на рівному стовбурі без гілок, – ред.). Ми зрізаємо верхівку і формуємо її для того, щоб вона була більш "набита". Також вирощуємо ялинку колючу. В нас вона різних розмірів: від одного метра і до семи. І остання з хвойних — псевдотсуга Мензіса. Це ялинка з більш м'якою голкою та із запахом хвої з лимоном", — розповідає Олександр Губницький.

Всі хвойні рослини акліматизовані під кліматичні умови регіону. На підприємстві вони проходять повний цикл — від паростків до кінцевої продукції.

"Що стосується великих хвойних рослин, ялинки колючої, сосни кримської і псевдотсуги, то за технологією простіше купити готовий посадковий матеріал — сіянці — і вирощувати їх. Так, це довгий цикл. Якби ми ще збирали насіння та висівали, то це було б занадто довго. Але ми пробуємо також і насінням висівати. Та переважно ми закуповуємо саджанці", — додає Губницький.

В середньому, аби виростити ялинку півтора-два метри заввишки, потрібно вісім років. Як зазначають на підприємстві, на сьогодні в них існує невелика нестача сосен такого розміру: молоді хвойні дерева ще потрібно дорощувати.

"Ми закладаємо нові плантації, але дерева до розміру в півтора-два метри доростуть за вісім років, — говорить Олександр. — Сосна не стала рости повільніше. Просто багато рослин почали "відпадати". Останніми роками спостерігається сильна зміна клімату, і терміни посадки зсуваються дедалі ближче до зими. Виходить, що нам постійно потрібно висаджувати їх узимку. Крім того, на рослини впливає погода влітку. Цьогоріч було гарне літо, приріст всі рослини дали шикарний. Деякі виросли до 30 см. Але кожне літо не може бути таким. При посадці потрібна волога. А поля в нас у 280 гектар – полити їх фізично неможливо. Тобто вони ростуть у відкритому ґрунті й все, що їх поливає з неба — вони й отримують".

Як зазначає Губницький, за майже рік його роботи на підприємстві він помітив тенденцію на купівлю хвойних дерев із закритою кореневою системою. Такі дерева багато хто купує як у квартири, так і в приватні будинки. Причому купують й великі дерева — три-чотири метри.

Перед Новим роком "Запоріжзеленгосп" планує виставити невелику кількість зрублених хвойних дерев на продаж. Втім, новорічні дерева не вирощуються спеціально, аби продати до різдвяно-новорічних свят. 

"У нас є процедура проріджування, щоб звільнити місце для іншої ялинки. Ми видаляємо дерева там, де вони заважають одне одному. Нам економічно вигідніше продавати дерево із закритою кореневою системою, в нас воно коштує 1500 гривень, а зрублена кримська сосна – приблизно за 400 гривень. Або ми з коренем продамо двометрове деревце за 3000 гривень або за 400 гривень зрубане. Економічно не вигідно вирощувати дерево під новорічну ялинку", — пояснює Губницький.

Естетичний брак

Підприємство "Запоріжзеленгосп" обслуговує паркові зони, сквери, й зрозуміло, що там мають бути естетично красиві дерева. Існує таке поняття як "естетичний брак дерева". І для того, аби ялинки були пишними та гарно росли, на плантаціях підприємства роблять прорідження дерев. Адже їх висаджують масово і вони з роками починають рости надто щільно і пригнічувати одне одного. Саме тому і робляться технологічні зрізи. Співробітники прибирають не надто красиві дерева, аби вони не заважали іншим формуватися.

Екотренд — ялинка у горщику

Останніми роками стало популярно купувати невелику ялинку у горщику та прикрашати "лісову красуню" вдома, а по завершенню свят висаджувати деревце біля будинку. Екотренд стає все більш популярним серед містян. Втім, деякі люди зазначають, що після свят хвойне деревце висаджують у ґрунт, але ялинка не приживається.

Як розповів Губницький, у зимовий період, згідно з біологічним процесом, усі рослини перебувають у стадії сплячки. До весни спокійно можна протримати ялинку в горщику в кімнаті й нічого страшного з нею не буде. Час від часу ялинку можна струшувати й потроху додавати вологи. Все, як в природі. Але перед висадкою ялинку необхідно поступово переміщувати в більш прохолодне приміщення. 

"При пересаджуванні деревця температура на вулиці має бути такою ж, як і в приміщенні, де воно було. Допустимий перепад — п’ять градусів. Якщо в кімнаті +23, а на вулиці -8 градусів, рослина не приживеться", — пояснює Олександр.

Новорічні деревця від лісгоспу — ціна та кількість

До різдвяно-новорічних свят лісгосп традиційно готує на продаж тисячі новорічних дерев. Цього року тільки у Запоріжжі планують реалізувати 11 250 "лісових красунь". Вартість за один погонний метр деревця складає 112 гривень. Цього року ціна на новорічне деревце зросла: минулого вартість складала 95 гривень.

Кожна ялинка промаркована. Це означає, що вона продається легально. За індивідуальним номером можна визначити, де виростили та зрубали вічнозелене дерево.

Цьогоріч найдешевші ялинки від Мелітопольского лісгоспу — 85 гривень за погонний метр. Там планують реалізувати 1200 дерев. Трохи вища ціна у Бердянському лісгоспу — 107 гривень. Загалом він виставить на продаж 2000 ялинок. Найдорожчі новорічні дерева в регіоні продає Пологівський лісгосп — 144,94 гривні за погонний метр. Тут планують продати 8050 вічнозелених дерев.

Кожен бажаючий прямо на ялинковому базарі може перевірити походження деревця. Для цього на сайті open.ukrforest потрібно ввести номер з бірки, яка прикріплена до ялинки. У випадку, якщо в електронному обліку інформація за введеним номером відсутня, це може свідчити про сумнівне походження дерева.

Що відбувається зі зрубленими ялинками після свят

Усі ялинкові базари працюють до кінця грудня. Потім нерозпродані деревця вивозять на переробку. Однак бувають випадки, коли торгівці лишають ялинки просто на місці продажу.

Останні п’ять років є така тенденція, що всі новорічні ялинки переробляють на тріску чи брикети, в тому числі для котячих туалетів. Сама хвоя є клейким матеріалом для всього брикету. Крім того, багато міських котелень беруть частину тріски.

Фото: Depo.Запоріжжя

Читайте також

Нарешті засніжило: До Запоріжжя прийшла справжня зима (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Хороше вино може дозволити собі кожен: Запорізька сомельє розповіла про тонкощі благородного напою

Араукарія, самшит, розмарин: Які рослини не проти вдати з себе новорічну ялинку

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme