Персонажі мультфільмів, різдвяний вертеп та черепи: Які унікальні ялинкові кулі створює запорізька майстриня

На полицях магазинів є безліч варіантів новорічних куль: різного кольору, форми та розміру, з візерунками чи без. Однак яскраві роботи запорізької майстрині Яни Ясунас мають багато шансів "виграти битву" за місце на новорічній ялинці

Іванка Волощук
Журналістка регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Персонажі мультфільмів, різдвяний вертеп…

Лічені дні залишились до Нового 2022 року та Різдва. Запоріжці активно готуються до свят: купують святкову новорічну атрибутику, наряджають новорічні ялинки та придумують святкові меню.

І якщо містяни почали готуватися до новорічних свят у грудні, то запорізькі майстри – ще в середині осені. Майстриня Яна Ясунас вже на повну створює унікальні кулі для новорічної ялинки. Запоріжанка вручну розписує їх, створюючи казкову зимову красу і незвичні візерунки.

Depo.Запоріжжя дізнався у Яни Ясунас, як вона створює на кулях унікальні візерунки, що надихає художницю та "закулісся" її творчого процесу.

Вперше розписувати кулі запоріжанка почала минулого року. На це її наштовхнули знімки в інстаграмі. "Рік тому в інстаграмі я потрапила на сторінку однієї жінки з Росії, вона викладала знімки розмальованих новорічних куль. І мені так це сподобалось, що закортіло теж спробувати. На той момент в мене як раз залишились вітражні фарби, якими я розмальовувала посуд, – ділиться спогадом Яна. – Першою я розмалювала велику лампочку, яка в нас лежала без діла, а викинути було шкода. Я на ній потренувалась – все вийшло з першого разу. Тоді я закупила собі заготовки зі скла, пластику і почала розмальовувати".

Майстриня зізнається, що з кульками все вийшло з першого разу. І це не дивно. Яна – відома майстриня, яка відкрита творчим експериментам. Вона пише картини на пір'ях птахів, розписує черепи тварин, створює писанки на яйцях страусів.

Минулого року Ясунас розписала вручну 35 новорічних куль. Це дуже кропітка і нелегка робота. Майстриня пригадує, що через те, що настільки сильно поринула у творчий процес, Новий 2021 рік вона зустрічала у бандажі на шийний відділ хребта.

"В мене шию так скрутило, що я не могла її повернути. Тому в цьому році я вирішила, що треба починати у жовтні, щоб потім не сидіти та не розмальовувати кулі ночами. Планую створити 20 новорічних куль, але якщо будуть замовлення, то зроблю більше", – зізнається Яна. 

Розписувати новорічні кулі вітражними фарбами – задоволення не з дешевих. Фарби доволі коштовні, а їх потрібно багато, щоб створити яскраві та різноманітні малюнки. До того ж фарба довго сохне.

"Якщо розписувати акрилом, то він за декілька хвилин вже сухий. А от щоб висохли вітражні фарби доводиться чекати годинами. До того ж куля кругла і спочатку я розписую одну половинку та чекаю поки фарби висохнуть повністю. Якщо цього не зробити, то на малюнку залишаться відбитки та куля буде зіпсована. Дуже багато часу і нервів витрачається на все це, бо довго чекати треба. Тому я одночасно розмальовую декілька кульок, щоб не втрачати час", – зізнається Ясунас.

Цьогоріч майстриня замахнулась на більший формат ялинкових куль. За словами Яни, на розпис маленької скляної кулі діаметром 10 сантиметрів вона витрачає три-чотири дні. А от на створення великої кулі, діаметр якої 12 сантиметрів, у майстрині йде п’ять-сім днів. Все залежить від того, наскільки складний малюнок і як швидко висихає фарба. Складність розпису великої кулі полягає ще й в тому, що вона достатньо велика аби її утримати у руці. Через це майстриня постійно вигадує різні способи, як утримати кулю в руці та не розмазати малюнок.

Свої авторські кулі Яна розписує у різних стилях і тематиках. Є в майстрині новорічна куля з петриківським розписом. Нерідко зображує на кулях героїв улюблених мультфільмів: "Срібне копитце", собаку з мультфільму "Жив-був пес", листоношу Пєчкіна.

Також можна зустріти на кулях різдвяний вертеп, козу-дерезу, затишний будинок у глушині, символ Нового року.

"Деякі ідеї для розпису новорічних куль я беру з голови. Деякі картинки, які побачила у Pinterest, компоную зі своїми ідеями. А взагалі, як би це дивно не звучало, я люблю радянські мультики та часто їх зображаю на кульках", – зізнається Яна.

Роботи Ясунас завжди виділяються. На одній з новорічних куль Яна поєднала Новий рік та Хелловін. Доволі незвичне поєднання. Хоча, якщо подивитися на інші роботи майстрині, то всі питання зникають.

Яна успадкувала хист до малювання від батька-художника та після шкільних років вона полишила творчість на довгі роки. Приблизно п’ять-сім років тому знову почала малювати. "Мені завжди хотілось малювати та поїздка до Мексики мене надихнула повернутися до творчості. Моя улюблена художниця і натхненниця – Фріда Кало. Я дуже хотіла побувати в неї вдома, але якось не склалось, бо програма була вистроєна незручно. І коли я побачила у Мексиці роботи інших майстрів, їхні черепи та кольори, ці всі статуетки та картини. Все це мені так сподобалось, що самій закортіло взяти пензля та малювати.

І коли я повернулась до України, то почала працювати з черепами. Розмальовувала коров’ячі черепи, потім поступово перейшла на пір'я, яйця. На чому я тільки не малювала, мабуть, тільки не на людині", – говорить Яна.

Ясунас зізнається, що коли була у Мексиці, то відчувала себе ніби вдома. Все було дуже близьке і рідне. В інших країнах, до яких вона мандрувала, вона відчувала іншу культуру і щось чуже. "У Мексиці я відчувала себе, як вдома. Не знаю, можливо в іншому житті я жила там. Починаєш вірити в такі речі", – говорить Яна.

Саме тому близьку для себе тематику Яна зображає на всьому. І хоч виглядає це, на перший погляд, похмуро, в житті новорічна куля, на якій зображені черепи, виглядає достатньо незвично і цікаво.

"Минулого року в мене питали в коментарях під фото, чи буду я створювати кулю з черепами. Я писала, що звичайно зроблю. Втім, в мене було стільки замовлень, що я не встигла такими малюнками розмалювати кульки. А в цьому році почала розмальовувати саме з черепів", – розповідає Яна.

Майстриня зазначає, що створила таку кулю тільки одну. Яна підкреслює, що людям подобається таке поєднання. Вони з цікавістю розглядають такі роботи, втім купляти та вішати на ялинку бояться.

В планах Яни Ясунас освоїти кераміку. Майстриня переконана, що коли настане час вона обов’язкове освоїть і це ремесло. "А взагалі я вже почала малювати картини, мені чоловік та інші люди говорили, щоб я почала писати власні картини, бо скільки можна рукоділлям займатися. Тому в мене нині багато ідей для написання картин. От закінчу з кулями й почну", – підсумувала Яна.

Фото з архіву героїні матеріалу

Читайте також

Нарешті засніжило: До Запоріжжя прийшла справжня зима (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Хороше вино може дозволити собі кожен: Запорізька сомельє розповіла про тонкощі благородного напою

Араукарія, самшит, розмарин: Які рослини не проти вдати з себе новорічну ялинку

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme