Пересувні лазні й позашляховики: Як запорізькі волонтери збирають із металобрухту автівки для фронту

Волонтери з містечка Василівка, що у Запорізькій області, п’ятий рік поспіль збирають автівки для військових. Нині відправки на передову очікують два позашляховики-"УАЗи"
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Пересувні лазні й позашляховики: Як запо…

Автівки для військових збирають василівські ентузіасти на чолі з волонтером Олегом Поповим. За час війни зробили кілька "УАЗів", дві лазні на колесах, нині відправки на передову очікують ще дві машини. Опікуються волонтери, насамперед, 14-ю окремою механізованою бригадою, з хлопцями якої потоваришували на початках війни.

Олег Попов

Ініціатор відновлення автівок Попов пройшов Майдан. Із початком російської агресії проти України разом із однодумцями створив у Василівці "Самооборону", запропонувавши допомогу правоохоронцям у протидії сепаратистським проявам. Згодом почав допомагати військовим як волонтер: возити на передову найпотрібніше. Збирався на фронт добровольцем, але самі вояки його переконали, мовляв, волонтерська допомога не менш потрібна. Тож Попов залишився волонтерити. А вдома, у Василівці, разом із родиною радо зустрічав хлопців, які поверталися з фронту. Пропонував стіл, дах і лазню, яку разом із батьком справив незадовго до війни. Власне з лазні усе й почалося. "У нас, бувало, ночувало до двох десятків хлопців, водили їх в лазню, звісно, попаритися. І вони кілька разів казали: "От би нам таку". І я замислився", – згадує Олег.

Попов вирішив зробити для вояків пересувний банно-пральний комплекс на базі старенької вантажівки "ЗІЛ". До ініціативи долучилися десятки небайдужих запоріжців. Усе необхідне збирали в прямому сенсі по крупицях. Перебудова "ЗІЛу" тривала пів року. Наприкінці березня 2016-го пересувна лазня була готова.

Презентація пересувної лазні в Запоріжжі

Презентували її у центрі Запоріжжя. Старенький "ЗІЛ" було не впізнати. Відремонтований, пофарбований зовні, усередині він мав вигляд справжнісінької парної. Волонтери навіть наготували віників та банних капелюхів. Попаритися в такій лазні могли до шістьох військових одночасно, окрім того в авто встановили пральну машину. Тож це дійсно був банно-пральний комплекс. Невдовзі він вирушив на передову – на Донеччину, в район Мар’їнки, де тоді дислокувалася 14-та бригада. Служила лазня українським військовим вірою й правдою, допоки в неї не поцілили з артилерії росіяни.

Військові намагалися полагодити подаровану волонтерами лазню власними силами. "Час по часу телефонував мені командир із питаннями щодо ремонту: "А як ти це робив, а як те зробити?". Урешті я вирішив, що ми її полагодимо своїми силами", – розповідає Олег. Так військові отримали лазню №2. Василівські ж волонтери на цьому не зупинилися – продовжили збирати автівки для фронту.

Саме збирати, адже йдеться не про якийсь дрібний ремонт машин, а про створення транспортного засобу мало не з нуля – зі старих списаних авто. Головний автомеханік василівських волонтерів Олексій Закревський, в минулому водій-далекобійник, переконує: зібрати авто геть не складно, були б запчастини. "Я вам її всю з закритими очами переберу", – запевняє Закревський, який відновив для фронту "УАЗ"-мікроавтобус, від якого був один лише кузов.

Головний автомеханік василівських волонтерів Олексій Закревський за роботою

Пошук запчастин для відновлення автівок забирає у василівських волонтерів левову частку часу та сил. Попов шукає деталі для машин по всій Україні, тому відновлення однієї автівки може тривати рік і більше.

Деталі для автівок василівські волонтери шукають серед металобрухту 

Василівська ініціатива з відновлення авто – це класичний волонтерський проєкт. Без спонсорів із великими грошима, без гучного піару, як і десятки інших подібних, він триває лише тому, що у волонтерів болять серця за хлопців на фронті. "Я ось тут копирсаюся з машиною, замерз чи втомився, пішов додому перепочити. А люди там, куди ця автівка призначена, по коліна в багнюці", – каже колишній далекобійник Закревський та запевняє, що й надалі допомагатиме відновлювати авто для фронту.

Олексій Закревський

До цієї весни василівські волонтери відновили два "УАЗи". Один – Попов називає його "командирським" – був на ходу вже у лютому. Але після численних випробувань на запорізьких дорогах волонтери знайшли всілякі дрібні недоліки, тож продовжили удосконалювати машину. Ще один "УАЗ" майже готовий. Обидва передадуть військовим, щойно ті повернуться з ротації. Це має статися у травні. Попов сподівається, що до того часу пом’якшать карантинні обмеження, адже окрім автівок василівські волонтери хочуть передати до фронту чимало усілякого, що назбирали для військових місцеві жителі. "Одна жіночка дуже непокоїться, коли ми поїдемо до хлопців із її медом, вона мені для них його передала", – каже Олег. 

"Командирський" "УАЗ", доведений до ладу волонтерами

За словами волонтера, хоча нині військові не потребують такої допомоги, як 2014-2015-го, адже й вдягнені, й не голодні, відчувати підтримку з боку цивільного населення їм так само важливо, як і раніше. Тож сидіти без справ василівці не збираються. Тим більше, що нещодавно їм передали списану і геть вбиту автівку "швидкої", яка їздила запорізькими дорогами три десятки років. Її також лагодитимуть для фронту.

Читайте також:

Невичерпані стратегічні запаси: Як запоріжці консервують для фронту і тилу;

Кава та вареники-фрі: Як власна справа повертає запорізьких АТОвців до мирного життя;

В окопи - з теплотраси: Як запорізький доброволець-безхатько будує нове життя.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme