Перенапруга в мережі та обурення жителів: Як Бердянськ виживає без газу

Стотисячне запорізьке місто у моря разом із навколишніми селами четвертий день живе без газу: він централізовано перекритий. Бердянці сподіваються на його повернення до травневих свят
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Перенапруга в мережі та обурення жителів…

У Бердянську 12 квітня централізовано вимкнули газопостачання. Причина – необхідність масштабного ремонту на магістральному газогоні. Depo.Запоріжжя розповідає, як місто у моря виживає без газу, чого бояться у цьому зв’язку жителі, що роблять ремонтники, а головне – коли ж в домівки щонайменше 50 тисяч родин повернуть блакитне паливо.

Біля однієї з бердянських багатоповерхівок на лавочках влаштувалися літні жінки, життя без газу – тепер одна з головних тем в їхніх сусідських теревеньках. "Погана рибка – погана юшка", – побивається Ольга. Пенсіонерка заощадила на придбанні електроплитки, купила найдешевшу – за 180 гривень. На те, або просто закип’ятити на ній воду, йде близько години.

Життя без газу стало однією з головних тем у балачках біля під"їздів

Життя без газу – тепер одна з головних тем у балачках біля під'їздів

Ці бердянські бабусі ще не вдавалися до жодних кулінарних експериментів в умовах відсутності газу. Їжі наготували заздалегідь – тепер розігрівають у мікрохвильовках (в кого є) та на нещодавно куплених електроплитках. "Зараз ще рано говорити, як ми виживаємо, три дні лише (без газу, – ред). Проблеми попереду", – каже ще одна з жінок на лавочці Вікторія.

Здебільшого пенсіонерок, як і інших жителів Бердянська, непокоїть, чи витримають старі електромережі напругу, коли усі кинуться користуватися електроприладами. "Уже не один раз обговорювали, чому нас спеціалісти не проінструктували, коли краще включати електроприлади, які саме, якщо вже проводка може не витримати", – каже Вікторія.

Із електромережами в місті справи не набагато кращі, ніж з газовими. Найближчим часом на Бердянськ чекає ремонт електромереж – його, за словами міського голови Валерія Баранова, відклали до того часу, коли закінчаться роботи на газогоні. "Районні електромережі мають цьогоріч інвестиційні кошти для ремонту і реконструкції, що нас дуже тішить. Але ми ухвалили рішення цих робіт поки не проводити, до закінчення робіт на газопроводі й подачі газу", – розповів Баранов. 

У Бердянську модернізують старий газопровід

У Бердянську модернізують старий газопровід 

Тим часом до старих електромереж бердянці підключають усе нові й нові електроприлади. За словами місцевого підприємця Олександра, ще до настання часу "Ч" в місті злетіли продажі електроплиток й електробойлерів, ціни на те й інше також підскочили – в середньому на 10-15%. Як підприємця Олександра це тішить, як жителя міста – не дуже.

Електроплитки у Бердянську стали ходовим товаром

Електроплитки у Бердянську стали ходовим товаром, ціни на них підскочили

Окрім проблем із приготуванням їжі, чимало бердянців залишилися й без гарячої води – її тепер гріють кип’ятильниками. "У місті всі поставилися до цього (відключення газу, – ред.) вкрай негативно. Наскільки мені відомо, в одному з районів міста, Колонії, світ вже зникав. І, я так думаю, що у зв’язку з великим навантаженням на електромережі. Це вкрай незручна ситуація: я думаю, можливо, можна було зробити це (ремонт газової мережі, – ред.) якимись іншими методами. Але, вочевидь, комусь це потрібно. Можливо, міськгазу треба перевірити відповідність усього обладнання (в квартирах і будинках бердянців, – ред.)", – переповідає Олександр доволі популярну у місті теорію щодо відключення газу.  

У міськгазі, як можуть, "конспірологічні" бердянські теорії спростовують, наполягаючи, що тягнути з модернізацією далі було небезпечно. "Обладнання експлуатується з 1974 року. Більшість засувок (вентилів, які дають можливість перекривати газ на певних ділянках, – ред.) перебувають в аварійному стані, мали чисельні витоки газу та потребують заміни", – розповідає головний інженер бердянського відділення підприємства "Запоріжгаз" Олексій Моряхін.

Газове обладнання експлуатується з 1974 рокуГазове обладнання експлуатується з 1974 року

Газове обладнання експлуатується з 1974 року, його стан критичний

За словами Бердянського міського голови, на квітень роботи призначили, аби втиснутися між опалювальним та курортними сезонами. "Пізніше це робити було б запізно, а раніше не могли тому, що тривав опалювальний сезон", – пояснює Баранов.

На самі ремонті роботи, за словами газовиків, відведено два тижні. Зараз ремонтники працюють із певним випередженням графіку і вже наступного тижня сподіваються повернути газ на критично важливі об’єкти: хлібозавод та інші підприємства міста. Щодо повернення блакитного палива жителям Бердянська та навколишніх сіл, які також були підключені до бердянського газопроводу, прогнози різні. Має відбутися випробування мереж (так зване опресовування), потім – побудинкове підключення, у цей час бердянці мають бути вдома. Відповідно, процес може дуже загальмувати. Жителі вважають, реальним терміном остаточного повернення газопостачання 12 травня. Міський голова також каже про місяць без газу, але додає, що вживатимуться заходи щодо прискорення процесу.

Тим часом бердянці купують для осель не лише додаткові електроприлади, на які геть не розраховані мережі, а й газові балони. Як їх підключають та використовують, чи дотримуються при цьому правил безпеки, чи не призведе використання такого обладнання до витоків – питання відкриті. А ще жителів, переважно жінок, дуже непокоїть, як пекти великодні паски, якщо газ до травневих все ж таки не повернуть. "На електроплитці точно не вийде", – кажуть бабусі біля бердянської багатоповерхівки.

Балони з газом та електроплитки тепер ходовий товар у Бердянську

Балони з газом та електроплитки тепер ходовий товар у Бердянську. Оскільки через карантин магазини промислових товарів та відповідні відділи на ринках закриті, продають балони і плитки з автівок       

Читайте також

Комунальна катастрофа: Чому в курортному Бердянську час оголошувати надзвичайну ситуацію

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme