Комунальна катастрофа: Чому в курортному Бердянську час оголошувати надзвичайну ситуацію

Екологічна катастрофа, зрив курортного сезону, тривале зневоднення – ось, що найближчим часом чекає мешканців запорізького Бердянська

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Комунальна катастрофа: Чому в курортному…

У Бердянську не вдалося подолати наслідки комунальної катастрофи, яка стала очевидною проти ночі 28 січня, коли обвалився магістральний каналізаційний колектор. Руйнація каналізації триває – частина міста знову, з вечора 3 лютого, зневоднена.

Що сталося

В ніч із 27 на 28 січня одразу в кількох місцях зруйнувався магістральний каналізаційний колектор – бетонна труба діаметром 1 метр, по якій самопливом течуть каналізаційні стоки. Колектор обслуговує більшу частину міста – близько 70 тисяч людей (загалом у Бердянську мешкають близько 115 тисяч, – ред).

Які заходи були вжиті

Аби запобігти потраплянню фекальних стоків у навколишнє середовище, зокрема в Азовське море, та підтопленню каналізацією підвалів, 70 тисячами мешканців 28 січня було відключено водопостачання, закриті школи і частково дитячі садки.

Спочатку комунальники хотіли полагодити зруйновані ділянки колектору, але це виявилося неможливим через постійні зсуви грунту. Тоді було вирішено зробити обвідну каналізацію, тобто прокласти труби в обхід аварійної ділянки, виключивши її таким чином з системи. Одночасно йшла відкачка каналізаційних стоків, адже з вимкненням води бердянці не припинили користуватися каналізацією. Окрім використання привозної технічної води, жителі купували питну воду, набирали воду в морі, навіть зливали з систем опалення. Останнє поставило під загрозу стале проходження опалювального сезону в місті.

Станом на п'ятницю, 1 лютого, був закінчений монтаж обвідної каналізації, хоча правильніше назвати її тимчасовим вузлом перекачки стоків – протяжністю 350 метрів із насосами, що їх надав у тимчасове користування місту водоканал Києва.

Тим часом руйнація колектора триває далі, на інших ділянках. У зв'язку з цим керівництво міста попередило, що воду включать, але сталого водопостачання не гарантують: воду можуть вимкнути будь-якої миті, якщо аварії на каналізації продовжаться.

Зважаючи на те, що вже було відомо про подальшу руйнацію, включення води подекуди мало вигляд тимчасового заходу: аби бердянці змогли поповнити запаси та зробити якісь хатні справи. Так і сталося. Вода почала з'являтися в оселях жителів з вечора 1 лютого, наступного дня її отримали майже всі та мали змогу користуватися до вечора 3 лютого, тобто десь півтори доби. Потім воду знову вимкнули – у близько десяти тисяч мешканців. Разом з тим, сталося чергове руйнування – там, де самопливна каналізація приєднується до напірного колектору. І каналізація потекла вулицею.

Хто винний

З'ясувати причини аварії та відшукати її винуватців мають правоохоронці. Бердянською поліцією під процесуальним керівництвом прокуратури відкрито кримінальне провадження за статтею про службову недбалість. Нинішня місцева влада непрямо звинувачує попередників, за часів яких, у 2001-2002 роках, було прокладено колектор, що нині і руйнується внаслідок газової корозії. Міський голова Бердянська Володимир Чепурний заявив, що є підстави припускати, що під час капітального ремонту цієї ділянки колектору були допущені значні технологічні порушення. Провладні ЗМІ прямо звинувачують в аварії колишнього мера Бердянська Валерія Баранова та його підлеглих, які тоді з помпою відкривали новий колектор, мовляв, колектор мав слугувати 30 років, а зруйнувався за 17.

Екс-голова Бердянська в інтерв'ю бердянському виданню "Місто онлайн" звинувачення на свою адресу відкинув. Він зазначив, що магістральний колектор руйнується не вперше: крупна аварія була 1988-го, труби замінили, за 12 років вони знову зруйнувалися. Тоді й було проведено чергову реконструкцію, вона протрималася 18 років. Екс-мер каже, що це – завдяки особливій технології, що її тоді розробив для Бердянська Донецький інститут хімії: бетонна труба було просочена спеціальною речовиною. Щодо 30-річного "паспортного" терміну експлуатації, Баранов наполягає, що він прописаний для "ідеальних умов", зокрема, для повної наповненості труби, а якщо вона заповнена частково, строк експлуатацію зменшується. Гроші на тодішню реконструкцію – близько 700 тисяч гривень – були виділені з обласного екологічного фонду, область же й контролювала хід і якість робіт.

Чому у Бердянську треба оголошувати надзвичайну ситуацію

Зараз у Бердянську знову прокладають тимчасову обвідну каналізацію – біля місця чергового провалу колектору. На відміну від стаціонарної, діаметр труб тут втричі менший, відповідно, знизиться і її пропускна спроможність. Фахівці вже кажуть, що тимчасові заходи ситуацію не врятують, бо потрібна заміна усією аварійної ділянки колектору – загалом понад кілометр труби. Вартість робіт навіть без насосних станцій – 22 млн грн. Гроші просять із резервного фонду області. Втім, проекту ще немає, і скільки триватимуть роботи при отриманні необхідного фінансування, невідомо.

Фактично магістральний каналізаційний колектор, через який проходять 80% стоків міста, перетворився на міну уповільненої дії, адже може провалитися у будь-якому місці будь-якої миті. У бердянському Водоканалі кажуть, що передбачити це не можна. До яких подальших руйнацій це призведе, якщо, наприклад, з'ясувалося, що місцевий храм побудовано ледь не на колекторі, – питання відкрите. Очевидно, щонайменше стануться, якщо вже не сталися, суттєві забруднення навколишнього середовища фекальними водами. Разом із зневодненням це наражає на небезпеку життя та здоров'я людей. Також важко передбачити, як поведе себе тимчасово прокладена каналізація під час прийдешніх морозів, що їх за тиждень пророкують українцям синоптики.

Із заяв чиновників випливає, що самотужки впоратися з аварією місто не в змозі. Хоча це й дивно з фінансової точки зору, зважаючи на те, що Бердянськ – дуже популярний в українців і навіть в іноземців курорт, тобто якісь гроші в нього мали б бути. Утім, питання щодо "сірих" та "чорних" курортних прибутків зараз не на часі, тим більше, що прийдешній сезон взагалі під загрозою.

Оголошення надзвичайної ситуації могло б прискорити розв'язання бердянських проблем, хоча б вивести їх у публічний простір не лише силами журналістів. Адже навіть обласна влада за тиждень з початку комунальної катастрофи не зробила з цього приводу жодної публічної заяви.

Нині у Бердянську поновили підвіз води мешканцям зневоднених мікрорайонів, до кінця дня має бути ухвалене рішення щодо роботи шкіл (нині вони на карантині) та дитсадків (зараз вони працюють). Бердянці ж, за новітньою традицією, рушили за водою до моря.

Фото: Про Бердянськ

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme