Лайно і попередники: Чому наслідки бердянської комунальної катастрофи матимуть довгий шлейф

Через глобальну аварію на каналізаційному колекторі найпопулярніший азовський курорт Бердянськ опинився без води та на межі зриву наступного курортного сезону

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Лайно і попередники: Чому наслідки бердя…

Тільки геть безвідповідальні люди кажуть про раптові катастрофи, насправді ж, кожній передують тривожні дзвоники. Винуватці смертельних ДТП переважно раніше вже провокували аварії; будинки, що руйнувалися, спочатку тріщали по швах; на розігріві у світової фінансової кризи було безглузде кредитування. От і про бердянську аварію, яка на невизначений термін залишила без води щонайменше третину мешканців курортного міста, ще за тиждень віщували "чорні лебеді".

Цієї неділі, 27 січня, в Бердянську зруйнувався магістральний каналізаційний колектор. Бетонна споруда, якою до певної відмітки самопливом текла каналізація з нижньої, прибережної, частини міста, провалилася одразу в чотирьох місцях. Аби запобігти екологічній катастрофі, зокрема потраплянню нечистот в Азовське море, мешканцям приморських та центральних вулиць – а це майже 40 тисяч людей – у понеділок, 28 січня, вимкнули воду.

Колектор зруйнувався не вперше: 22 січня вже були руйнування, причому одразу в п'яти місцях, в тому числі й там, де аварія сталася за тиждень. Тоді жителям трохи прикрутили "водний вентиль", пошкоджені ділянки відносно швидко полагодили. Однак на сполох ніхто не забив, причин аварій, принаймні в публічному просторі, не озвучували.

І ось – нова катастрофа: на тому ж колекторі, але з куди більшими наслідками. Бердянці другу добу сидять без водопостачання. Закрито 12 шкіл і сім дитячих садків. Без води лишилися дві котельні, лікарня, геріатричний пансіонат – їм технічну воду підвозять рятувальники, зокрема для підживлення тепломережі. У житлових мікрорайонах у понеділок люди ледь не билися за воду. На деяких вулицях машин із технічною водою так і не дочекалися, тож рушили з баклажками та відрами до моря. Тепер на допомогу прийшли військові з частин, що дислоковані у Бердянську, – возять воду своєю технікою.

Однак напруженості в місті це не знімає – люди обурюються в чергах за водою і соцмережах. Зокрема, згадують, що нормальне забезпеченя міста водою було однією з передвиборчих обіцянок нинішнього мера Володимира Чепурного.

Ситуація погіршується через те, що жодних строків повернення водопостачання жителям не називають, адже досі не знайшли усі зруйновані ділянки. Колектору, де сталася аварія, лише 17 років, його реконструювали 2001-2002-го. Але, схоже, легше знайти гробницю фараона, похованого до нашої ери, ніж місце, де прокладений колектор. Принаймні, директор Бердянського водоканалу Олександр Македонський пояснює: колектор мав пролягати на глибині 3-4 метри, вирили відповідну яму, але виявилося, що він лежить глибше – вдвічі. Прийшлося просити додаткову техніку. Станом на опівдня 29 січня комунальники продовжували рити промерзлий грунт у пошуках аварійної ділянки.

У водоканалі серйозність аварії за десятибальної шкалою оцінили у десять балів, тобто все дуже погано. За найсміливішими підрахунками, на ліквідацію аварії піде два-три дні. Хоча проекту ще немає, вже порахували, що попереднє усунення наслідків влетить у півтора мільйона гривень. Аби реконструювати колектор треба 8,5 млн. грн. На позачерговій сесії, що відбулася вже у вівторок, 29 січня, виділили аж 300 тисяч. Гроші збираються просити. "Ми вже звернулися до народного депутата Олександра Пономарьова і до губернатора Запорізької області Костянтина Бриля з проханням про те, щоб Бердянську виділили необхідну суму на усунення всіх наслідків цієї надзвичайної події", - цитує мера Володимира Чепурного провладний "Про Бердянськ" 29 січня зранку.

Знайшли мер із бердянськими журналістами й винуватців катастрофи, попри те, що фахівці не готові казати про її причини. Відповідальними визначені попередники, за яких реконструйовано колектор. "Це або неякісна робота, або неякісні матеріали", – заявив Чепурний. І, в принципі, це єдине, що лишається говорити меру курортного міста, яке виявилося в усіх сенсах по вуха в лайні, до того ж у розпал передвиборчої кампанії.

Десь в іншій країні комунальна аварія міського масштабу та президентські вибори ніяк не перетинаються, але тільки не у нас. І справа не лише в тому, що пересічний виборець не воліє розбиратися у владних повноваженнях та масштабах децентралізації, але й тому, що на місцях цьому його небажанню всіляко потурають. От і бердянська влада весь час натякає, що місто тримається на "трьох китах" – міцній зв'язці голови ЗОДА Костянтина Бриля, нардепа від бердянського округу Олександра Пономарьова та мера Володимира Чепурного. Тож у світлі виборчих перегонів "кити" не лише поділять репутаційні втрати між собою, а й "передадуть нагору".

Утім, соті відсотка підтримки, яких недорахується у Бердянську через аварію, наприклад, чинний президент, ніщо у порівняні з її можливими економічними та екологічними наслідками. Зрозуміло, що коли колектор, через який щодня має проходити третина стоків міста (20 тисяч кубометрів) впродовж тижня руйнується у десятку місць – це не випадковість, а серйозна проблема. Вона, зокрема, дамокловим мечем нависла над майбутнім курортним сезоном. Одні лише повідомлення про аварію на каналізації здатні відлякнути від Бердянська потенційних курортників. Якщо ж справжні причини катастрофи не будуть названі та терміново усунуті, курортний Бердянськ може очікувати сумне літо.

А поки каналізаційні стоки, обсяги яких з вимкненням води суттєво зменшилися, збирають та вивозять комунальники.

Фото: Ігор Стрельцов, Катерина Мирна, Ірина Яцун

Читайте також:

Шторми, медузи, водорості: Чому з азовських курортів тікатимуть туристи;

Надія лише на Бріжіт Бардо: На "собачій війні" у Бердянську рахують поранених.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme