Кузня мільйонерів: ТОП-10 товстосумів із запорізькими корінням та бізнесом

Запорізька область – кузня багатіїв: звідси походять із десяток українських товстосумів
 

Чимало найбагатших українських бізнесменів заробляють у Запорізькій області, є серед них й ті, що походять із регіону. За даними НВ, запорізьке коріння мають десять найбагатших людей країни. Портал Depo.Запоріжжя склав власний рейтинг запорізьких товстосумів – тих, що пов’язані з Запорізькою областю одночасно і життям, і бізнесом. Деякі з них найбагатші навіть у масштабах країни, деякі – у масштабах регіону.

Костянтин Жеваго, 46 років

Костянтин Жеваго, фото: УНІАН

Гривневий мільярдер та доларовий мультимільйонер. Був нардепом шістьох скликань. Жеваго народився на Росії, але виріс у місті Дніпрорудне Запорізької області. Його пов’язують, насамперед, із однією з найбільших фінансово-промислових груп України "Фінанси й кредит", що контролює кілька десятків підприємств і комерційних структур. Серед них, зокрема, холдингова компанія "АвтоКрАЗ", підрозділом якої є розташований в Запорізькій області Токмацький ковальсько-штампувальний завод. Тут виробляють штамповані заготовки для автомобіле- і вагонобудування, підприємства гірничошахтного комплексу, сільськогосподарського машинобудування тощо.

Минулий рік був для Жеваги не надто вдалим: акції гірничорудної компанії Ferrexpo, яка стовідсотково контролює полтавський залізорудний бізнес Жевага, впали. Сам мільйонер за власної ініціативи тимчасово залишив посаду генерального директора групи. Восени двом топ-менеджерам банку "Фінанси і кредит", що перебуває у процесі ліквідації, оголосили підозру. За попередньою версією слідства, вони, перебуваючи у змові з іншими посадовими особами банку, розтратили 2,5 млрд грн. Самого Жевагу перевіряють на причетність до цієї схеми.

Попри це, вартість активів Жеваги дозволила йому посісти 9-ту сходинку в рейтингу найбагатших українців за версією НВ. Активи Жеваги, як мажоритарного акціонера Ferrexpo, оцінені в $744 млн. Журнал Кореспондент у той же час оцінив усі активи бізнесмена в $1,452 млрд (там він посів п’яту сходинку рейтингу).

Костянтин Григоришин, 54 роки

Костянтин Григоришин, фото: Ліга

Російський бізнесмен запорізького походження із бізнес-інтересами в енергетичної сфері України. За деякими даними, у Григоришина – три громадянства: російське, кіпрське та українське, останнє отримане 2016 року. Контролює фінансово-промислову групу "Енергетичний стандарт", основними напрямками діяльності якої є енергетичне машинобудування, нафтогазове машинобудування, електроенергетика, річкові й морські перевезення, судноремонт.

У Запорізькій області головним активом Григоришина є завод "Запоріжтрансформатор" – донедавна одне з провідних у галузі. З осені 2019 року підприємство перебуває у процесі банкрутства, як і ще один актив Григоришина – Луганське енергетичне об’єднання.    

Минулий рік, загалом, був для бізнесмена не надто вдалим. Григоришин втратив контроль над двома ключовими активами – Сумським НВО ім. Фрунзе і "Харківобленерго". За даними Економічної правди, невдовзі "Енергостандарт" можуть покинути ще кілька великих проєктів.

Попри це, за вартістю активів у 2019 році Григоришин посів 15-ту сходинку рейтингу найбагатших українців. Його активи оцінені $462 млн.    

Євген Черняк, 50 років

Євген Черняк, фото Ліга

Запоріжець Черняк – доларовий мільйонер, майже незмінний фігурант рейтингів найбагатших українців. Голова спостережної ради компанії Global Spirits, яка об’єднала лікеро-горілчані активи Черняка. Зокрема, до її складу входить завод "Хортиця" у Запоріжжі. Бренд "Хортиця" продається у десятках країн світу.

Із 2018 року Черняк веде YouTube-канал Big Money, який позиціонується як канал для бізнесу.

В останні роки освоює американський ринок, переважну більшість часу проводить у США.

У 2019 році активи Global Spirits Черняка були оцінені НВ $234 млн. У порівняні з попереднім роком їхня вартість зросла на 13%.

В’ячеслав Богуслаєв, 81 рік

В’ячеслав Богуслаєв, фото: Ліга

Патріарх запорізької бізнес-політичної "тусовки". Народний депутат чотирьох скликань, завжди потрапляв у число найбагатших парламентарів. Народився у Казахстані, але живе у Запоріжжі вже майже 60 років. Основний актив Богуслаєва – група компаній "Мотор Січ", що включає моторобудівний і машинобудівний бізнеси, авіакомпанію, телебачення тощо. Головне підприємство групи – завод "Мотор Січ" розташований у Запоріжжі. 

Компанія Богуслаєва тривалий час була орієнтована на російський ринок, постачаючи туди продукцію військового та подвійного призначення. Окрім того, один із підрозділів компанії – Сніжнянський машинобудівний завод розташований на нині окупованій російськими військово-терористичними підрозділами території Донеччини.

Через заборону експорту продукції військового і подвійного призначення до Росії бізнес Богуслаєва зазнав збитків, криза стала більш, ніж очевидною саме у 2019 році. Спроби ж обійти ці заборони призвели до питань із боку СБУ.

Для порятунку бізнесу, за словами Богуслаєва, він вирішив продати контрольний пакет акцій "Мотор Січі" китайським компаніям. Попри те, що інвестори начебто вже сплатили 100 млн доларів (із 250-ти мільйонів), угода нині перебуває у "підвішеному" стані. Не в останню чергу, через обурення з боку США.

Так чи інакше, у минулому році Богуслаєв втратив і в політичному впливі, програвши вибори до парламенту весільному фотографу, і в бізнесі – активи "Мотор Січі" здешевіли на 28 %. Нині бізнес Богуслаєва коштує $218 млн. І це дозволило літньому бізнесмену зачепитися за 24 сходинку ТОПу найбагатших людей України.   

Борис Шестопалов, 52 роки та Сергій Чекальський, 45 років

Борис Шестопалов та Сергій Чекальський, фото: HD-group

Уродженці Запоріжжя, співвласники торгівельної марки "Хлібодар", Сергій Чекальський та Борис Шестопалов не з’являються в рейтингах найбагатших українців. Хоча у 2011 року Шестопалов вперше й, здається, на сьогодні востаннє, потрапив у відповідний ТОП журналу "Фокус" – на 130 сходинку.

Торік "Хлібодар" було трансформовано у групу компаній HD-group, до складу якої увійшли зернопереробні підприємства, заводи з виробництва хлібобулочних і борошняних кондитерських виробів, завод із виробництва джемів, варення, бакалії, компанії з організації закупівель та логістики. Частина потужностей розташовані у запорізькому регіоні.

Днями HD-group оголосила про створення інвестиційного фонду "Фондовий капітал" для консолідації ресурсів групи, управління профільними придбаннями в 2020-2021 та реалізації прямих і портфельних інвестицій в сегмент переробки. Розмір активів "Фондового капіталу" анонсувався у сумі $20млн.  

Ігор Дворецький, 56 років та Микола Солдатенко, 73 роки

Микола Солдатенко, фото: UBR та Ігор Дворецький, фото: fttc.com.ua

Представники "старого" запорізького бізнесу, чий вплив у регіоні майже зійшов нанівець, хоча бізнес подекуди й залишився.

Дворецький – уродженець Росії, який кілька років поспіль вважався тіньовим господарем Запоріжжя як лідер так званого клану "індусів" – від назви профільного бізнес-активу "Індустріалбанк". У запорізьку бізнес-тусовку увійшов наприкінці 1990-х, коли став членом спостережної ради "Запоріжсталі".

Окрім "Індустріалбанку", контролював також "Експрес-банк", які об’єдналися 2017 року.

Попри те, що низка "індусів" ще залишаються гравцями у запорізьких політиці й бізнесі, сам Дворецький, вочевидь, втратив цікавість до Запоріжжя. За деякими даними, нині живе у Швейцарії.

На початку цього року з’явилася інформація, що Дворецький збирається зайнятися в Україні бізнесом на кроликах.  

У рейтингу 100 найбагатших українців, складеному наприкінці 2019 року журналом "Кореспондент", Дворецький посів 97-му сходинку. Активи "Індустріалбанку" були оцінені у $62 млн.

Колишній запорізький міліціонер Солдатенко – один із головних членів клану "індусів", співвласник "Індустріалбанку", який разом із Дворецьким контролював низку активів. За деякими даними, Солдатенку також належала частка у банку "Хрещатик", який із 2016 року перебуває у процесі ліквідації. Також припинена або перебуває в процесі припинення діяльність пов’язаних із Солдатенком компаній: адвокатського об'єднання "Солдатенко, Ситнюк та партнери", ТОВ "Фармсервіс", ТОВ "Маркет Інвест Груп". Натомість продовжує діяльність розташоване у Запоріжжі ТОВ "Агро-Консалтинг-Груп", співвласником якого разом із Солдатенком є родина Дворецьких.

Солдатенко, окрім українського, має громадянство Австрії, там нині, начебто, й мешкає.    

Євген Куценко, 51 рік

Євген Куценко, фото: Молочно-жировий комбінат "Південний"

Екс-представник впливового у Мелітополі клану покійного Олега Олексенка – нардепа, засновника групи компаній "Олком" (скорочено від "олійна компанія"). Основні активи "Олкому" були зосереджені в харчовій промисловості. Після смерті засновника клану їх отримали у спадщину сестра Олексенка – Ольга Куценко та її чоловік Євген Куценко. Бізнес розвивався доволі успішно. Подружжя час від часу потрапляло у різноманітні рейтинги українських багатіїв. У різні роки різні видання оцінювали активи Куценків у $39 млн – $151 млн.

Умовна бізнес-ідилія тривала десь до 2013 року, коли подружжя почало процес розлучення й поділу активів. Скоріше за все, на тлі цього поділу, що відбувався не на користь Євгена Куценка, бізнесмен у квітні 2014 року стріляв у себе з вогнепальної зброї. Сам Куценко заперечував спробу самогубства, наполягаючи, що поцілив собі у голову випадково. Життя йому ледве врятували. Було розпочато справу за статтею про доведення до самогубства. Утім, її невдовзі закрили.  

Поділ же активів тривав ще довго. Урешті "Олком" припинив свою діяльність, всі його працівники і активи були переоформлені на "Молочно-жировий комбінат "Південний", створений в грудні 2017 року. Підприємство продовжує випускати продукцію під ТМ "Молочна ріка". Власником "Південного" є Євген Куценко. Тож можна вважати, що попри усі втрати, справи мелітопольського мільйонера йдуть непогано.

Євген Балицький, 50 років

Євген Балиций, фото: телеканал "Наш"

Представник ще одного мелітопольського бізнес-клану, екс-нардеп двох скликань. Під контролем сім'ї Балицьких перебуває низка мелітопольських підприємств та магазинів побутових і електротоварів. Також родина має бізнес-нерухомість в анексованому Росією Криму. Серед рухомого майна родини, окрім автівок на кшталт Mersede CL 550 й Porsche Cayenne, є шість літаків. Лише за даними декларації, поданої після складання мандату, Євген Балицький "коштує" близько $2 млн.

Читайте також:

Ключові підприємства зупиняються: Яка соціальна катастрофа чекає на Запоріжжя;

Мандрівник з бізнесом на Волині Віталій Туринок: Що відомо про майбутнього очільника Запорізької ОДА;

Коломойський розпочинає війну з Ахметовим на Запоріжжі.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя