Гіпнозом не володіють, отруту бережуть, стрибають на два метри: Які змії живуть на Запоріжжі

Чим спекотніше, тим активніші змії. Станом на кінець червня 30 українців звернулися до медиків через укуси цих плазунів, найбільша кількість постраждалих – у Запорізькій області

Валерія Константинова
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Гіпнозом не володіють, отруту бережуть,…

Із 30 випадків ураження зміїною отрутою, що були зафіксовані в Україні за перше півріччя 2021 року, 14 припадають на Запорізьку область. Серед постраждалих є діти. Плазуни, яких на Запоріжжі налічується сім видів, активізувалися з настанням теплої погоди. Поки спека не спаде зіштовхнутися з ними можна будь-де: на пляжі, в лісі, парку, сільській вулиці, полі, городі тощо. Про те, які змії мешкають у Запорізькому регіону, наскільки вони небезпечні та як убезпечитися, читачам Depo.Запоріжжя розповів завідувач зоологічного музею біофаку Запорізького національного університету Олександр Коротя.

Олександр Коротя

Олександре Миколайовичу, розкажіть, які змії мешкають в Запорізькій області?

– Розпочнемо з отруйних змій, яких у нас в регіоні налічується лише два види. Це – гадюки. Звичайна гадюка має здебільшого сірий колір, але буває і темна. Це невелика за розміром змія, найбільший розмір –  метр завдовжки. Звичайні гадюки мають слабку отруту. Я ніколи не чув, щоб від укусу цієї змії хтось помирав. Інший вид отруйних змій нашого регіону – степова гадюка, яка ще менша за розмірами – 35-40 сантиметрів. Вона на межі зникнення та занесена до Червоної книги України. Обидві гадюки харчуються мишоподібними гризунами, жабами, ящірками. Іноді ловлять комах та маленьких пташенят.

Також в області живуть два види вужів. Усім відомий з дитинства з жовтими плямами – вуж звичайний. Він невеликий, темно-сірого кольору, нешкідливий та не кусається. Другий вид вужів – водяний. Він також нешкідливий та не кусається, його навіть можна потримати в руках. Проте, такі вужі мають отруту – виділяють смердючу рідину, яка відлякує ворогів. Водяні вужі не мають жовтих плям, як звичайні. Можуть бути сірими, темнішого кольору або з червоним відливом, є багато варіантів кольору. Харчуються рибою.

Є серед вужів й отруйні види, але в нашому регіоні не живуть. 

Крім цього, у Запорізькій області мешкає три види полозів. Усі вони не отруйні. Перший вид – лісовий або ескулапів полоз. Він чудово лазить по деревах, залізає до гнізд птахів. Саме ця змія обвиває медичну чашу – символ медицини. Лісовий полоз завжди тікає від людей.

Полоз

Другий вид – жовтобрюхий полоз. Він виростає до двох метрів. Сильно кусається та може накинутися. Було зафіксовано чимало випадків, коли жовтобрюх не спровоковано кидався. Людина в цей час не бачила змію, проходила повз, а він з кущів вистрибував та нападав. Цей полоз може стрибати заввишки до двох метрів. Занесений до Червоної книги України.

Ще у нас розповсюджений чотирисмугий (чотирилінійний) полоз. Ця рептилія має таку назву через чотири смужки на верхній частині тіла. Деякі особини цих полозів досягають 260 сантиметрів у довжину. Попри значні розміри, це дуже обережний плазун. Він рідко проявляє агресію та переходить до активної оборони, відчувши небезпеку, тікає до найближчого укриття. Вони полюють на гризунів, птахів, дрібних ящірок. Часто харчуються пташенятами, які щойно вилупилися, і пташиними яйцями.

Полоз

Коли настає пік активності змій?

– Активність змій залежить від температури навколишнього середовища. Чим спекотніше, тим вони активніші. Коли температура падає до 15 градусів тепла і нижче, у змій уповільнюється обмін речовин, вони стають в’ялі, лежать десь під коріннями дерев. З осені змії сім’ями збираються у різних місцях в ямах, під коріннями та впадають у сплячку.

Де найбільша вірогідність зустріти змій?

– Водяний вуж буде стовідсотково біля води. Варто вийти на скелі біля водоймища, як можна побачити багато вужів, котрі гріються на сонці. У каменях на Каховському водосховищі, на Хортиці їх багато.

Вуж звичайний

Гадюки зазвичай живуть на лісових ділянках, у хвойних насадженнях. Степова гадюка мешкає у степовій зоні. Варто тільки заїхати за місто, щоб зустріти гадюку.

Звичайний вуж зазвичай живе в сухих місцях, у хащах, лісах, степах.

Полози мешкають на Хортиці, у Приазовському національному парку, на Великому Лузі. Усі змії, коли відчувають кроки, то тікають. Ці плазуни не чують, але реагують на вібрацію ґрунту. 

Гадюка звичайна

Що робити, якщо змія вкусила?

– Отруйна змія ніколи сама на людину не нападе. Тільки якщо її цілеспрямовано ловити, то вона буде захищатися. Якщо якась із перелічених змій все ж таки вкусила, то ніхто не помре. Є певна небезпека, якщо змія вкусить за шию, шия може розпухнути і людина почне задихатися.  

При укусі змії, у першу чергу, потрібно відсмоктувати отруту. Якщо такої можливості немає, то просто лягти і мало рухатися, щоб уповільнити кровотік. Звісно, треба багато пити, тільки не алкоголь. Тоді кров розріджується, дія отрути слабшає. Місце укусу трохи поболить, а за два дні все пройде. Можу сказати, що шершень набагато болючіше кусає.

У змій, які мешкають у нашому регіоні, дуже мало отрути, вони її "бережуть" для того, щоб добути собі здобич. Вони цією отрутою вбивають собі їжу. Тобто для гризунів, жаб, птахів отрути достатньо. Змія заковтнула здобич і потім тиждень не харчується.

Як уникнути укусу змії?

– Ніколи не чіпайте змій, нехай собі повзуть. Якщо її загнати у кут, вона просто скрутиться від страху калачиком.

Деякі селяни розповідають, що бачили таку картину у своєму дворі: сидить на паркані змія, до неї йде кішка, яка ніяк не реагую на те, що їй кричать. Наче тварину загіпнотизувала змія. Це міф чи правда?

– Про гіпноз – це все міф. Деякі люди дійсно розповідають, що, наче, змія загіпнотизувала тварину. Це цілковита дурниця. У змії просто такий спосіб життя затаїтися та вичікувати. Вона відчуває тепло від інших теплокровних істот, проте ніколи не нападе на тварину, яку не зможе з’їсти. Якщо кішка буде її хватати, тоді змія відбиватиметься.

Що робити, якщо змія заповзла до приватного будинку?

– Я не уявлю, як це може бути. Якщо раптом така ситуація сталося, то потрібно взяти віник та обережно вигнати ним змію.

Читайте також

Малярійний комар полює вночі: Як впізнати та захистися від найнебезпечніших кровожерів

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme