Малярійний комар полює вночі: Як впізнати та захистися від найнебезпечніших кровожерів

Волога погода посприяла тому, аби різноманітний гнус почувався пречудово. Як би він лише дзижчав над вухом – це було б ще півбіди. На жаль, комахи є переносниками дуже небезпечних хвороб

Валерія Константинова
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Малярійний комар полює вночі: Як впізнат…
Боротьба з комарами в курортному Бердянську

У Запорізькій області налічується сім видів малярійних комарів, майже три десятки видів немалярійних (також дуже небезпечних), два види мошок, які вкусять так, що мало не здасться, та інші кровожери. Потерпають від них зараз й місцеві мешканці, й туристи на приморських територіях. Про те, чим небезпечні ці комахи, як вберегтися від них, яким засобом краще скористатися після укусу, Depo.Запоріжжя розмовляє з ентомологом Інною Комарицею.

Інна Комариця

Ентомолог Інна Комариця

Розкажіть, будь ласка, про кровосисних комах, які полюють на жителів і гостей Запорізької області.

– Кровосисні двокрилі комахи мають влучну збірну назву "гнус". Це – малярійні і немалярійні комарі, мошки, мокреці, ґедзі, москіти. Нападають на людей і тварин самиці, переважно при теплій вологій безвітряній погоді.

У Запорізькій області налічується сім видів малярійних комарів. Часто дуже великого комара – довгоніжку помилково приймають за малярійного та побоюються його укусів. Насправді, це інший вид і зовсім не кровосос – він задовольняється вегетаріанським столом і ніколи не нападає на людину. Це ж стосується й багатьох інших некровосисних комарів, що масово скупчуються ввечері біля джерел світла. Кровосисні комарі, як правило, зустрічаються в природі та активно нападають у сутінках або у ранковий час, можуть залітати в приміщення. Велика їх концентрація спостерігається в лісах і біля водоймищ.

Безобідна довгоніжка

Безобідна довгоніжка

Біля ліхтаря в місті наврядчи зібралися небезпечні комахи

Біля ліхтаря в місті, навряд чи, зібралися небезпечні комахи

Чим вони небезпечні?

– Слина гнусу має подразнюючу дію, викликаючи свербіж, печіння, подразнення шкіри. Крім того, ці комахи можуть переносити збудників багатьох заразних хвороб людини і тварин. Наприклад, малярійні комарі є переносниками збудників малярії, дирофіляріозу. За своїм способом життя це цілком нічні тварини. Удень вони ховаються в темних місцях, забираються в хліви, вбиральні, де сидять нерухомо на стінах або стелях. Малярійні комарі дуже рідко нападають на людину вдень, а найчастіше кусають сплячих.

Нічого особливо лячного у вигляді малярійного комаря немає

Нічого особливо лячного у вигляді малярійного комаря немає, навряд чи людина без спеціального фаху здогадається, хто перед нею 

Немалярійні комарі також можуть бути переносниками дирофіляріозу, туляремії, японського енцефаліту Б, вірусу Західного Нілу, лихоманок – Західного Нілу, Тягиня, Батаі, Синдбіс, Укунієми та інших. В Запорізькій області виявлено 29 видів таких комарів.

Мошки можуть передавати сибірку, туляремію та інші інфекції. В Запорізькій області мешкають два види мошок. Їхня слина – токсична, сліди від укусів можуть довго лишатися на шкірі та турбувати людину. Мокриці також переносять збудників різних хвороб (туляремії, японського енцефаліту, філяріатозів та інших інфекцій). Виявлено вісім видів цих комах. В регіоні вони дуже поширені.

Як уникнути укусів?

– Насправді, дуже просто. У вечірній час бажано носити одяг, що закриває більшу частину тіла. На відкриті ділянки тіла рекомендується наносити препарати, що відлякують комах: репеленти промислового виробництва у вигляді аерозолів, кремів та емульсій, не більше 2-3 разів на день.

 Природними репелентами – маслами гвоздики, анісу, евкаліпту, кедру, валеріани, цитронели, лаванди змочують шматочок вати та кладуть на підвіконня, наповнюють аромалампи, користуються для змащування поверхні шкіри в розведенні з кремом або рослинною олією.

На відкритому повітрі використовують інсектицидні спіралі, в багаття для відлякування кровососів можна кидати ялинові чи соснові шишки.

Зовнішні поверхні наметів слід обприскувати препаратом, що відлякує кровососів, на висоті півметра від землі. Оброблений таким чином намет захищений від зальоту у нього гнусу протягом 5-6 днів за умови, що немає дощу або сильної роси.

Для того, аби комарі не залетіли у приміщення, рекомендується засітчувати віконні та дверні отвори. При виявленні комарів у помешканні, їх знищують: вручну або за допомогою електрофумігаторів.

Які препарати ефективні проти цих комах?

– Для, так би мовити, індивідуальної боротьби кращий засіб – репеленти. Ними обробляють одяг або наносять на шкіру, в залежності від інструкції. Якщо написано, що потрібно застосовувати на одязі, то ні в якому разі цей засіб не можна наносити на шкіру.

Часто люди неправильно користуються деякими засобами захисту. Наприклад, електофумігатор не можна включати на більше, ніж 20-30 хвилин. Рідина або пластина мають в собі інсектицид. Його невелика кількість виділяється і потрапляє в навколишнє середовище, що погано впливає на людину. Електрофумігатором користуються при зачинених вікнах та дверях, і зазвичай 20-30 хвилин достатньо, щоб комахи загинули. Після цього можна приміщення провітрювати, за умови наявності сітки на віконних та дверних отворах.

Перед купівлею репеленту треба вивчити інструкцію. Дітям до трьох років, як правило, хімічні препарати для обробки протипоказані. Для них краще використовувати препарати народного походження. Наприклад, можна взяти 20 мілілітрів рослинного масла, додати 2-3 краплі одного з ефірних масел (кедра, евкаліпта, лаванди, цитронели), все це розмішується і наноситься на відкриті частини тіла при виході на природу. Але будь-який засіб, хімічний або природного походження, може бути алергеном. Тому потрібно зробити пробу на індивідуальну переносимість цього засобу. Для цього крапля наноситься на внутрішню частину ліктьового згину або на внутрішню частину зап’ястя. Якщо протягом 15-20 хвилин немає почервоніння, то ця людина може використовувати препарат.

Що робити, якщо комаха все-таки укусила?

– Для зняття місцевої алергічної реакції можна спробувати використовувати народні засоби: настоянку календули, бальзам "Золота зірка", відвари ромашки, лаврового листя, соки петрушки, цибулі. При значній кількості укусів або реакції на них слід подумати про прийом антигістамінних препаратів. Для місцевого нанесення в цьому випадку можна використати 3% димедролову мазь тощо. У разі виникнення більш значних симптомів (підвищення температури тіла, поява висипу, утворень на шкірі тощо) – треба звернутися до лікаря.

Читайте також

Сезон кліщів: Чим вони небезпечні, симптоми укусу і як витягти паразита з тіла

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme