Передчасна агітація, адмінресурс і кримінал: Із чого почалася виборча кампанія в Запорізькій області

Виборчий процес чергових та перших місцевих виборів, згідно з календарним планом ЦВК, розпочався у суботу, 5 вересня
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Передчасна агітація, адмінресурс і кримі…

Ще до початку кампанії президент України Володимир Зеленський по суті благословив виборчі порушення, коли під час службових поїздок у регіони виступав на тлі банерів із логотипом "Слуги Народу" та написом "Зе! місцеві". Таке було, зокрема, й у Запоріжжі. Із цього приводу, наприклад, Комітет виборців наголосив, що президент використовує службові поїздки для агітації за "Слугу Народу". Адекватної реакції з боку Зеленського на це зауваження не було.

Тож не варто дивуватися, що і презентована під час візиту Зеленського команда запорізьких "слуг" і решта партій діють у тому ж дусі. 

Перший "самопроголошений"

Намагання команди "Слуга народу" надати статусності майбутньому кандидату у міські голови Запоріжжя Віталію Тишечку, схоже, межує з порушенням законодавства. У серпні, представляючи Тишечка в якості члена нової команди, голова Запорізької ОДА Віталій Боговін назвав його своїм першим заступником. При тому, що іншого першого заступника голови Івана Федорова з посади ніхто не звільняв. Про те, що очільник облдержадміністрації не обмовився, свідчать повідомлення на сайті ОДА. "Насамперед очільник регіону представив свою команду. Це перший заступник голови Віталій Тишечко", – повідомила пресслужба облдержадміністрації.

Після цього у ЗОДА Тишечка взагалі перестали згадувати у прив’язці до якоїсь посади. Згодом пресслужба стала повідомляти про нього як про заступника та ще й з додатком (стажується).

Утім, партія "Слуга народу", від якої зібрався в мери Тишечко, як і сам майбутній кандидат, схоже "повірили" в його нову посаду. Тому що й в партійних повідомленнях, й в ролику Тишечко представлений саме першим заступником голови ЗОДА.

Таким чином, виборчу мерську кампанію у Запорізькій області, по суті, нині ведуть одночасно два перших заступники голови ОДА: справжній – Іван Федоров у Мелітополі та "самопроголошений" Віталій Тишечко – у Запоріжжі.

Це мало б кумедний вигляд і було б гідне жартів про те, що майбутній кандидат хотів написати на візитівці/банері щось значуще. Але є питання, чи не підпадає це під статтю 353 Кримінального кодексу України, якою передбачена відповідальність за самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи.

Передчасна агітація і пошматовані партійні намети

Ще з літа вулиці українських населених пунктів та узбіччя доріг між ними зарясніли партійними бордами та плакатами. Портал Depo.Запоріжжя у серпні вже розповідав, яка партійна реклама з’явилася в обласному центрі.

Читайте також

Надихаючись Лєтовим і "порядком": Яка політична реклама з’явилася у Запоріжжі

Суворо кажучи, агітацією де-юре це назвати не завжди можна. Плакати та білборди не містять жодних закликів голосувати за тих чи інших кандидатів і партії. "Опозиційна платформа За життя", наприклад, збирає в своїх агітаційних наметах підписи щодо скасування Постанови ЦВК про неможливість проведення виборів в населених пунктах Донбасу біля лінії розмежування. Майбутній кандидат в мери Запоріжжя Володимир Буряк начебто звітує про зроблене. "Слуга народу" просто стверджує "Україна – це ти" тощо. І це є традиційна "лазівка", яку кожних виборів використовують в Україні для початку передчасної агітаційної кампанії.

У такому фальстарті, насамперед, зацікавлені "новачки" виборчих перегонів, адже вважають, що за 50 днів кампанії не встигнуть заявити про себе, як слід. "Старі" таким чином користуються можливістю завчасно нагадати про себе виборцям.

Однак, подібні фальстарти геть руйнують один із головних принципів виборів в демократичній країні – рівних можливостей для різних кандидатів. "Одні кандидати мають можливість безконтрольно і без часових обмежень витрачати кошти на фактично агітаційні кампанії, інші зможуть взаємодіяти з виборцями обмежений період і за умов державного  контролю за їхніми виборчими фондами", – зазначають із цього приводу у Громадянській мережі "Опора".

Передчасна, по суті, агітація в Запорізькій області призвела до "передчасних" конфліктів. У Запоріжжі кілька хлопців і дівчина повалили намети ОПЗЖ. Дістали за це реальні кримінальні справи. Тоді як на дії політсили правоохоронці подивилися більш поблажливо.

Запобігти агітації ОПЗЖ намагалися й у Токмаку. Активісти-ветерани АТО викликали до намету поліцію, однак зрештою отримали стусанів від тітушок на чолі з місцевим депутатом.

Коронавірусна реклама

Попри велику кількість запоріжців, які не вірять в ковід, повідомлення пов’язані з коронавірусом стають насправді вірусними, тобто активно розповсюджуються, принаймні, переглядаються. Було б дивно, якщо б це не використали під місцеві вибори. Звісно ж використали.

Ще на початку пандемії міський голова Запоріжжя – претендент на цю ж посаду Володимир Буряк анонсував запуск Телеграм-каналу з важливою інформацією про COVID-19. Портал Depo.Запоріжжя ще тоді передбачав, що згодом канал використовуватиметься для звітування про успіхи міської влади. Так і сталося. Після певної розкрутки коронавірусний канал змінив ім’я на Запоріжжя.інфо і зараз чи не цілком присвячений здобуткам Володимира Буряка. Таким чином мер і майбутній кандидат в мери, що називається, малою кров’ю, створив собі ще один агітаційний майданчик, на якому зараз близько 8000 потенційних виборців. І це є класичним (а в дечому і цинічним) використанням адмінресурсу.  

Не виключено, що з такою ж метою був створений днями в Запорізькій ОДА Центр із протидії коронавірусу, який начебто покликаний надавати інформацію про поширення інфекції в містах і районах області. Поки на сторінках центру в мережах, дійсно, інформація про коронавірус, але чи залишаться ці сторінки і надалі лише "коронавірусними", сказати важко.

Загалом, немає жодної гарантії, що верхівка ЗОДА, яка паралельно є командою "Слуги народу" на Запоріжжі, зможе втриматися від використання адмінресурсу. Сторінка голови обладміністрації Віталія Боговіна у Facebook уже рясно зазеленіла. При тому, що стаття 10 Закону України про державну службу чітко зазначає: "Державний службовець не має права демонструвати свої політичні погляди та вчиняти інші дії або бездіяльність, що у будь-який спосіб можуть засвідчити його особливе ставлення до політичних партій…"

При чому такі пости з’являються на сторінці очільника області і в вихідні, і в робочі дні. Сам же Боговін неодноразово заявляв, що віддається держслужбі понаднормово та практично без вихідних.       

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme