Невтрачене Запоріжжя: Як на стародавньому млині рушили жорна сучасного мистецтва

Старі історичні будівлі Запоріжжя мають шанс на друге життя. Це доводить доля стародавнього млина, який поступово перетворюється на осередок культури та мистецтва

Наталія Соловйова

Упродовж 2018 року портал Depo.Запоріжжя разом із краєзнавцем Романом Акбашем у рамках проекту "Запоріжжя, що втрачаємо" розповідав про напівзруйновані та геть забуті архітектурні та історичні родзинки Запоріжжя. Утім, на свята не хочеться про сумне. Тим більше, що є Запоріжжя невтрачене – старі будівлі, що отримали друге, цікаве й змістовне, життя. Про одну з таких – сьогоднішній нарис.

У середмісті Запоріжжя поблизу автовокзалу стоїть величезна споруда. Вона не схожа на жоден з об'єктів, про які розповідалося в рамках проекту. І це недивно – вона дійсно унікальна.

Це – понад сторічний млин Германа Нібура, побудований на території менонітського поселення Шенвізе. Довгі роки ця будівля була найбільшою в Олександрівську (так раніше називалося Запоріжжя), височила над місцевими будиночками, немов хмарочос на тлі сільських хатинок. Монументальності млину надавало ще й те, що побудований він на пагорбі.

Споруджували млин наприкінці XIX сторіччя. Його власник Герман Нібур був видатною для Олександрівська особистістю. Уже 16-річним підлітком він вважався великим знавцем млинової справи, а у 23 відкрив перший власний млин. Справи в меноніта йшли дуже добре, за кілька років у Нібура було вже 11 млинів на всій території сучасної Запорізької області. Більшого млинового господарства на всьому півдні тодішньої Російської імперії годі було шукати.

Будівля біля сучасного запорізького автовокзалу – один із одинадцятьох млинів Нібура. На її створення господаря надихнув найбільший в світі млин Пілсбері-Ей, який він свого часу побачив в Міннеаполісі (США). На відміну від борошна Нібура марка Пілсбері існує досі. І навіть увічнена в американській літературі. Наприклад, в одному з романів Стівена Кінга головна героїня літає на полотнищі з написом "Найліпше борошно Пілсбері".

Побудований Нібуром млин був паровим. Для тодішнього Олександрівська, як взагалі для всього регіону, це був неабиякий технологічний стрибок у майбутнє.

Потужності млину були надзвичайними настільки, що ніколи не були завантажені на сто відсотків. При цьому борошна, виробленого тут, вистачало не лише для Олександрівська, але і для експорту. Олександрівська продукція пливла до Туреччини, Єгипту, Судану, навіть до острова Ява.

Династія Нібурів залишила по собі багатий спадок на Запоріжжі: кілька підприємств виробничої сфери, гранітний кар'єр в Янцевому, навіть перший в регіоні санаторій "Александрабад", який на тлі Першої світової війни був позбавлений "ворожого німецького звучання" та перейменований на "Запорозьку Січ". Крім того, Герман Нібур був для Олександрівська великим меценатом - жертвував кошти на лікувальні заклади, храми, освіту для бідних дітей.

Життя цього видатного чоловіка обірвалось 1906 року – до будинку Нібурів увірвалися грабіжники і вбили власника. Існує легенда, ніби його привид й досі блукає спустошеним млином.

"Будівля дуже красива, що загалом не дуже звично для сучасних промислових будівель. Але для того часу це було нормально - тоді така будівля демонструвала усім, яким успішним новатором є її господар", - розповідає Роман Акбаш.

Тривалий час млин стояв без діла. Але у червні 2016 року на другому поверсі унікальної будівлі відкрився art-простір LOFT Млин. Організатори створили мистецьку платформу, в якій можна проводити різноманітні заходи – концерти, фестивалі, виставки, ярмарки, лекції і майстер-класи. Портал Depo.Запоріжжя частенько анонсує їх в афіші.

Стан будівлі на сьогодні далекий від ідеального. Млин будувався дуже якісно і фахово, тому споруда навіть без особливого догляду вистояла до наших днів. Однак зрозуміло, що довгі роки спустошення не найкращим чином вплинули на неї.

"Звісно, що роботи у будівлі надзвичайно багато і стан млину залишає бажати кращого. Але я чув, що у власників є певні плани на будівлю, та і зараз у ній вирує мистецьке життя. Це дуже добре – будівлі, які стоять порожніми, швидко руйнуються. Це стається завжди і всюди, тому я дуже радий, що там щось з'явилося. Розповідають, що будівлю приводитимуть до ладу, це важливо. Адже частина млину вже втрачена і треба зберегти хоча б те, що залишилося", - ділиться краєзнавець.

Нині старовинний "хмарочос" Олександрівська "зменшився" у розмірах, адже поруч виросли сучасні велетні. Вони закривають млин Нібура майже з усіх боків, тож побачити його у всій красі можна або з боку залізниці, або власне з двору споруди. Без додаткової інформації і деякім запоріжцям, і тим більше туристам відшукати його в місті непросто.

Утім, чимала кількість заходів, які відбуваються у LOFT Млин, дає надію, що у найближчому майбутньому жорна сучасного мистецтва працюватимуть тут не гірше, ніж парові механізми Нібура. Й легендарна пам'ятка отримає гідні і ремонт, і рекламу.

Читайте також:

Як стародавньому вітряку шукають власника.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя