Замінування шкіл у Запоріжжі та Бердянську: Як російський "тренд" докотився до України

З грудня 2021 року в Запорізькій області прокотилася хвиля "замінувань" навчальних закладів у Бердянську. Після Нового року "мінувати" школи почали вже й у Запоріжжі. За підозрою у хибних повідомленнях про мінування здебільшого затримують учнів, які їх "замовляють" через соціальні мережі

Замінування шкіл у Запоріжжі та Бердянсь…
Фото: Нацполіція

Перша хвиля неправдивих повідомлень про замінування почалась у Бердянську 16 грудня. Директори шкіл курортного містечка отримали електронною поштою листи з вимогою заплатити 50 тисяч гривень. У разі відмови, автор листів погрожував вибухами у навчальних закладах. Перевірки на території шкільних закладів не виявили вибухівку.

Повідомлення про мінування школи у Бердянську 16 січня

Повідомлення про мінування школи у Бердянську 16 грудня. Фото: Бердянськ24

На відміну від більшості неправдивих повідомлень про замінування, наступного дня школи знову отримали аналогічні листи. Протягом тижня невідомий тероризував навчальні заклади своїми повідомленням. Змінювалася в них лише сума коштів, які хотів отримати "мінер". В останньому листі анонім дійшов до вимоги 100 тисяч гривень. 

Наприкінці грудня співробітники СБУ і Нацполіції затримали одного з "мінерів". Ним виявився дев’ятикласник однієї зі шкіл Бердянська. П'ятнадцятирічний школяр попрохав "хакера" з Росії допомогти йому "розібратися" з залицяльником дівчини, яка сподобалася підлітку. Повідомлення про вибухівку робилися від імені  того самого конкурента, популярного блогера у соцмережі TikTok.

Втім після новорічних свят і відновлення навчання в школах повідомлення про замінування у Бердянську продовжилися. З 13 січня школи знову почали отримувати електронні листи, підписані "Геннадієм Деноловим" з вимогою сплатити гроші. Післяноворічний "цінник" зріс і від закладів почали вимагати вже мільйон.

Повідомлення про мінування школи у Бердянську 16 січня

Повідомлення про мінування школи у Бердянську 16 січня. Фото: ПроБердянськ

Щоденні "мінування" шкіл продовжилися, поки у мерії Бердянська не ухвалили рішення, відмовитися від евакуації навчальних закладів. В.о. міського голови Бердянська Олександр Свідло заявив, що на такий крок пішли після консультацій з представниками поліції та СБУ.   

"Кожен ранок перед початком уроків всі школи перевірятимуть співробітники поліції на предмет виявлення підозрілих предметів. Якщо надійде черговий лист про фейкове замінування, за рекомендаціями поліції, евакуація проводитися не буде. Паралельно з навчальним процесом будівлі будуть перевіряти вибухотехніки", – написав Олександр Свідло на власній сторінці у Facebook. 

Після заяви в. о. мера Бердянська школи відновили навчання, а листи на певний час перестали надходити до навчальних закладів. 

24 січня електронні листи про замінування почали надходити до шкіл Запоріжжя. Схема повідомлень була така ж сама, як і у "бердянському кейсі": повідомлення на електронну пошту з погрозами вибухів і вимога перерахувати кошти. Навчальні заклади отримували погрози впродовж усього минулого тижня. 

Кумири прогульників

У телеграмі існують тематичні групи, де аноніми приймають "замовлення" на "мінування" шкіл в Україні та Росії. Зокрема, в одній з таких груп "послугу" оцінювали в 360 гривень (або ж 13 доларів США чи 1000 російських рублів).  

У чаті неповнолітні активно дякують за зрив навчального процесу, також там анонсують повідомлення про нові мінування. Зокрема, і навчальних закладів Запоріжжя. Такі групи не блокують й вони активно набирають нових підписників, очевидно, серед школярів. 

Тематичні групи у Телеграмі щодо мінувань

Тематичні групи у Телеграмі щодо мінувань навчальних закладів

Варто зазначити, що хвиля неправдивих повідомлень про вибухівку в навчальних закладах спостерігається по всій Україні. 21 січня в СБУ повідомили, що з початку 2022 року в Україні надійшло понад триста схожих повідомлень. Жодне з них не підтвердилося. 

"За попередньою інформацією, до поширення хвилі псевдомінувань залучають громадян України, які діють з хуліганських мотивів чи заради розваги, не усвідомлюючи до кінця всі можливі наслідки", – заявили в СБУ. 

Також у СБУ пов'язали "мінування" з діяльністю спецслужб Росії: "Мета спецслужб країни-агресора очевидна – створити умови додаткового тиску на Україну, посіяти тривогу та паніку в суспільстві".

А що на Росії

Ситуація на Росії з неправдивими мінуваннями навчальних закладів напрочуд схожа на те, що відбувається в Україні. З кінця 2021 року по всій території Росії почали надходити електронні листи про мінування з вимогами виплатити гроші. Географія таких "мінувань" широка: від найбільших міст Росії, таких як Москва, Санкт-Петербург і Єкатеринбург, до віддалених Магадана, Біробіджана і Южно-Сахалінська. В окремих містах Росії почали відмовлятися від евакуації навчальних закладів.

В певних випадках можна говорити, що автори повідомлень можуть бути ті ж самі, що й в Україні. Наприклад, за даними російських ЗМІ, 13 січня від імені "Геннадія Денолова" пройшов електронний лист про вибухівку в школах Санкт-Петербурга. В той же самий день аналогічні повідомлення від "Денолова" отримали й школи Бердянська. Зі шкіл Петербурга "Денолов" також вимагав сплатити мільйон. 

Примітно, що росіяни вказують на "український" слід у мінуванні. Так, міський голова Єкатеринбурга Андрій Орлов заявив, що "є деструктивні сили, які з ближнього зарубіжжя розхитують ситуацію". Російські силовики стверджують, що повідомлення надсилають з-за кордону. 

Що далі

Хвиля мінувань навчальних закладів виходить далеко за межі Запорізької області й навіть України. Псевдомінери діють транскордонно на території України та Росії за однією схемою. Що можна отримати у сухому залишку, якщо вивести за лапки взаємні звинувачення українських спецслужб і країни-агресора. 

Анонімні власники каналів у соціальних мережах приймають замовлення від школярів. За допомогою "одноразових" електронних пошт проводять масові розсилки про мінування. Оскільки жодної інформації про те, що хоч одного разу хтось погодився виплатити кошти "мінеру" не було, то можна припустити, що єдиним матеріальним зиском від даної діяльності є невеликі донати від школярів. 

Подяки дітей за "мінування" навчальних закладів

Подяки дітей за "мінування" навчальних закладів

Нині правоохоронні органи ні в Україні, ні в Росії, не мають дієвих методів протидії цьому явищу. В поодиноких випадках їм вдається зловити окремих підлітків, які "замовляли" зрив навчального процесу, однак не авторів повідомлень. 

Єдиним механізмом, який поки дозволяє протидіяти даному явищу – це зміна алгоритму реагування на повідомлення про замінування. Як показала практика Бердянська, де ввели більш гнучкі методи реагування на подібні заяви, дії "мінерів" по зриву навчання просто зводяться нанівець. Тож варто очікувати, що найближчим часом на схожі кроки підуть і інші міста, які потерпали від псевдомінерів.

Андрій Задорожнюк, спеціально для Depo.Запоріжжя

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme