Вполювати "чупакабру": Який запорізький хижак найнебезпечніший і хто вбиває свійських тварин у селах

Із початком війни на Донбасі у Запорізькій області значно побільшало вовків, однак в останні роки їхня кількість залишається незмінною. Попри це, саме цієї зими запорізькі села зазнають нападів невідомих хижаків

Валерія Константинова
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Вполювати "чупакабру": Який запорізький…

Цієї зими в Запорізькій області почастішали напади диких тварин на свійських. Зокрема, у січні таких нападів зазнали низка сіл Запорізького району. Хижаків переважно ніхто не бачив, тож селами поповзли чутки про "чупакабру", а мисливці відкрили полювання на всіх диких тварин, навіть на собак. Щоб дізнатися, яка зараз ситуація з дикими тваринами в Запорізькій області та що за невідомий вбивця полює по селах, кореспондент Depo.Запоріжжя поспілкувалася з головою президії Запорізької обласної ради Українського товариства мисливців та рибалок Олександром Лемішем.

Голова президії Запорізької обласної ради Українського товариства мисливців та рибалок Олександр Леміш

Які хижі тварини живуть у нашому регіоні і коли на них полюють?

– Полювання на хижаків розпочинається з першого жовтня та завершується наприкінці лютого. Переважно полюємо на лисицю, вовків, єнотовидну собаку. Крупніший звір у нас не мешкає. Це ті тварини, які знищують зайців, фазанів, куріпок, качок. Вони завдають серйозну шкоду.

Як визначаєте, скільки хижаків треба знищити?

– Перед сезоном полювання проводиться облік тварин. Збираються мисливці, йдуть врозкид на певній ділянці. Кожен з них записує, скільки та яких зустрів звірів. Потім всі ці данні підсумовують та записують, скільки на цій ділянці загалом тварин. Якщо більше норми, тоді виконуються певні заходи. За нормами на тисячі гектарів може мешкати певна кількість тварин. Наприклад, лисиця на тисячу гектарів має бути одна. Саме ця тварина найпоширеніша, оскільки виживає за будь-яких умов. Вона буде йти селом та нічого не боятися. Єнотовидна собака зазвичай мешкає біля водойм, де очерет, там вона полює на качок. А вовк дуже близько до населеного пункту не підійде, він може в полі розірвати теля. Але багато вовків водиться там, де вівці. Останнім часом чимало скарг надходить від жителів районів, що лисиця залізає до пташника та душить птицю. Був випадок у Приморському районі, коли вовки вбили кілька овець.

Торік в Запорізькій області вполювали понад сотню вовків

Чи стало останнім часом, зокрема цієї зими, в Запорізькій області більше хижаків?

– Після подій на Донбасі у нас з’явилося багато вовків. Але в цьому році кількість тварин така сама, як була у минулому та позаминулому роках. Найбільше хижаків – у Гуляйпольському, Куйбишевському, Приморському районах та у Пологах. Щороку ми регулюємо кількість хижих тварин. Протягом 2020 року мисливцями Запорізької обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок було добуто 2260 тварин. З них 1900 лисиць, 110 вовків, 250 єнотовидних собак. 

Куди потім дівають добутх тварин?

– Переважно беруть як трофей, шкіру використовують у шкіряних виробах, також роблять таксидермічні вироби. 

Кілька сіл Запорізького району, насамперед, Біленьке зазнали нападів невідомих хижаків, які лише вбивали, але не забирали свиней, кролів, курей. Хто б це міг бути?

– Я гадаю, що в 90% випадків це лисиця. Лисиця може без проблем залізти до сараю, подушити птицю. Справа в тому, що лисиця, коли бачить велику кількість худоби, спочатку її душить, а забрати може одну жертву. Так саме й вовк, він потрапляючи до отари овець, душить усіх, а потім з собою забирає одну-дві тварини. Домашні собаки, як правило, сидять на вольєрах або на ланцюгу, тому лисиці потрапляють до будівлі з птицею. Ось вовка собаки чують здалека, починають вити та ховатися. Тим паче вовк не зайде у двір, він побоїться. Він не може прийти погризти паркан або грати та залізти всередину. Я навіть не виключаю, що у даному випадку (в Біленькому, – ред.) можуть бути здичавілі домашні собаки, яких не годують.

Як ви взагалі ставитеся до розповідей про чупакабру? Чи доводилося вам у на полюванні зустрічати якихось дивних тварин?

– Якщо людина щось не може пояснити, звідси й виникають історії про "чупакабру". Коли людина бачить тварину, яка промайнула та здалася чимось потворним, одразу виникають подібні асоціації з "чупакаброю". Бувають тварини, до яких страшно підійти. Зазвичай така тварина уражена різними підшкірними кліщами, лишаєм. Наприклад, лисиця полиняє, не матиме пухнастого хвоста, він буде облізлий, тонкий, в плямах. І виходить, що людина зустрічає таку тварину, не може зрозуміти, що це, адже лисиця повинна бути пухнастою та гарною. Звідти й пішли історії про "чупакабру". Мисливці періодично зустрічають таких тварин. Іноді застрелять лисицю, а потім не забирають, оскільки вона нічого не варта.

Варто розуміти: якщо тварина здорова, вона ніколи відкрито не ходитиме селом. Коли люди бачать, що йде лисиця та не реагує, це означає, що тварина, скоріше за все, має сказ та може напасти. Тому фахівці Держпродспоживслужби просять у мисливців тіла лис для аналізу, щоб визначити, чи є сказ. 

Якщо місцеві жителі побачили у своєму населеному пункті хижака, куди їм звертатися?

– Необхідно звернутися до районної Держпродспоживслужби або до користувача мисливських угідь, там розташована єгерська служба. Вони разом ці питання вирішать. У кожному районі області є користувач мисливських угідь, який займається веденням мисливського господарства  та слідкує за термінами проведення полювання на мисливських тварин регулюється згідно законодавства України. Там усі мисливці мають дозволи на відстрілювання певних тварин. Полювати можна на види, які прописані в Законі України "Про мисливське господарство та полювання". На лисицю, єнотовидну собаку та вовка. На цих тварин роблять окрему картку для відстрілювання. Все керується дозвільними документами. Не можна просто взяти рушницю та відстріляти тварин. Потрібно мати дозвіл та інші ідокументи згідно з законом. За порушення закону складають протокол, накладають штраф, розмір якого починається від 102 гривні і вище.  

Читайте також

Вовчиця навчає виводок чи чупакабра прийшла: Хто вчиняє криваві розправи у запорізькому селі

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme