"Тут безпечніше, ніж у Штатах": Що кажуть про Запоріжжя туристи-іноземці

Гості з далеких країн з подивом дізнаються, що козаки – не росіяни, та засвоюють "місцевий звичай купити пива й сидіти на лавці"

"Тут безпечніше, ніж у Штатах": Що кажут…

Перетворення Запоріжжя на туристичну Мекку – популярна тема в місті вже як мінімум років десять. Періодично тут проводять тематичні конференції та "круглі столи", оголошують конкурси на кращий туристичний логотип, розробляють програми та концепції, які, по ідеї, мають розкрити потенціал Запоріжжя та привабити тисячі гостей з України та зарубіжжя.

Незважаючи на всі зусилля, туристів в Запоріжжі поки небагато, а іноземних і поготів. Особливо після початку війни на Донбасі – їхати у прифронтовий регіон багатьом просто лячно. Показово, що за запитом "іноземці в Запоріжжі" Гугл видає фотографії патрульних машин, перебинтованих рук і інші кадри з кримінальної хроніки, а не "селфі" усміхнених американців на тлі Хортиці. Як правило, мешканці інших країн приїжджають в Запоріжжя до друзів, по роботі, на весілля і т.п. Хоча все ж є і туристи. Щоб дізнатись, які враження у них лишаються від міста, ми проаналізували відгуки на двох популярних світових сайтах для мандрівників - TripAdvisor та Booking.com.

"Ваш Обама Майдан влаштував!"

Мандрівники, які тільки збираються поїхати будь-куди, задають свої питання про місце подорожі в розділі "Форуми" на "ТріпЕдвайзорі". Їм відповідають або місцеві, або ті, хто вже там побував.

У підрозділі "Запоріжжя" на форумі - 16 тем за 7 років. Зовсім небагато, якщо порівняти з Одесою (380) або Львовом (460). Для розуміння: для Стамбула таких тем – 33 тисячі, а для Парижа - 125 тисяч.

Питання тих, хто збирається до Запоріжжя, стосуються двох тем - нюансів проїзду та безпеки.

Судячи з дописів форуму, до Запоріжжя іноземці найчастіше дістаються з інших українських міст - Києва, Дніпра (питають про marshrutka - це слово ті, хто мандрує Україною, добре знають), Одеси, Харкова; лишилися й довоєнні пости, де згадують Донецьк. Деякі летять до Запоріжжя зі Стамбула - таких побільшало останні півтора роки, відтоді як до міста зайшли одразу кілька турецьких авіаперевізників. Частина прилітає до запорізького аеропорту та прямує з нього, наприклад, до Дніпра – бо сюди дешевше летіти. Що стосується країн, з яких прибувають іноземні туристи, то лідери тут - Туреччина та США. Принаймні, вони найактивніші та тематичних сайтах. Водночас там чомусь зовсім не видно німців та поляків, яких у Запоріжжя теж приїжджає чимало.

Безпека цікавить людей і в контексті рівня криміналу, і в світлі війни на Донбасі. Ті, хто вже був у місті, запевняють інших: боятися Запоріжжя не треба. "Я щойно повернувся з цього регіону і відчував себе в цілковитій безпеці. Як і будь-де, там можуть бути дрібні злочини в нічний час, але я ніколи не відчував себе мішенню тільки тому, що я іноземець. Деякі люди казали мені щось антизахідне (наприклад про "Обаму, який організував Майдан"), але навіть це не лунало вороже – вони відокремлювали уряд від звичайних людей. Чесно кажучи, я відчував себе в більшій безпеці, ніж у своєму рідному місті", – пише Christopher H з США.

Якщо вже зайшла мова про політику: дещо здивувало та засмутило питання турка під ніком CaptainPrince: "Чи маємо ми бути обережними (в Запоріжжі, - Ред.) через те, що ми – турки (ви знаєте про стосунки Росії та Туреччини)?". Він питав це на початку 2016 року, незабаром після скандалу зі збитим турецьким пілотом російським літаком. Тобто чомусь вважав Запоріжжя російським або проросійським.

"Буде тільки краще"

Тепер подивимось відгуки про саме місто на "Букінгу". Це може здивувати, але враження іноземців здебільшого позитивні.

"Запоріжжя зараз розвивається. Найближчим часом все буде краще. Тут є найдовший проспект Європи. Не надто багато привабливих для туристів місць, але дуже симпатичне і чисте місто", - вважає sungur cengiz із Туреччини. Тобто міф про найдовший проспект, який так люблять запоріжці, засвоїли і іноземці.

У захваті й американець Robert D.: "Дуже чисте і сучасне місто. Люди чудові. Краєвиди захоплюють дух. Дуже рекомендую всім відвідати. Я незабаром повернуся сюди".

Одна з переваг України з міркувань іноземних гостей - низькі ціни. Запоріжжя це теж стосується: "Життя і розваги в місті набагато дешевші, ніж київські", - каже турок Murat Buluç. Але попереджає: Будьте обережні, "неофіційні" таксисти захочуть взяти вдвічі більше, ніж "офіційні".

"Дуже дешеве місто. Близько до Дніпра, в якому набагато більше розваг", - вважає Ben, який приїжджав з Австрії. Порівняння з сусіднім містом він не уникнув, і порівняння не на користь Запоріжжя.

А от Aykut із Туреччини переконаний, що тут нема куди йти, окрім нічних клубів: "Місто дуже тихе. Вдень нема що робити. Нічне життя класне, а от у світлий час доби взагалі біда". Трохи незвично чути про 700-тисячне промислове Запоріжжя, що воно тихе. Хоча порівняно зі Стамбулом, звідки прилетів автор відгуку, напевно, так і є.

Ось спостереження Марка з Люксембурга: "Дерева у всьому місті створюють тінь та надають природного шарму".

Багато хто радить за тишею і спокоєм їхати на Хортицю: "Промислове місто, погані дороги, хороші люди, мало таксі, непогані ресторани. Спробуйте відвідати Хортицю - це наче оазис у бурхливому великому місті" (John, США). Про острів ми ще поговоримо детальніше.

Запорізькі бари, ресторани та кафе взагалі до вподоби багатьом гостям. "Безпечне, дешеве, маленьке місто. Витрати на готель значно менші, ніж у інших містах. На вулицях дуже мало людей, які володіють англійською", - це враження користувача з Туреччини з ніком mustafa kemal.

"Богдан Хмельницький - мій герой!"

Тепер подивимося, як іноземці оцінюють конкретні запорізькі принади і що їх цікавить найбільше. Відгуки можемо знайти на "ТріпЕдвайзорі". Загалом у розділі "Things to do" ("Чим зайнятися") в Запоріжжі є 54 місця (для порівняння: у Дніпрі - 113). Це музеї, театри, парки, пам'ятники, площі та проспекти, торгові центри, церкви, послуги на кшталт кінних прогулянок і т.д. Місця сортуються за кількістю відгуків, тому можна одразу визначити найпопулярніші.

Лідером у Запоріжжі є Хортиця. Їй присвячено понад 200 відгуків (плюс ще 36 - окремо комплексу "Запорозька Січ"). Це багато чи мало? Порівняємо з лідерами інших міст: площа Ринок у Львові - 1100, одеська опера - 600, Києво-Печерська Лавра - 2400. Звичайно, далеко не всі відгуки належать іноземцям - більшість пишуть українці або взагалі місцеві жителі.

Середній бал для заповідника "Хортиця" - 4,5 з 5 (забігаючи наперед, відзначимо, що така оцінка - в більшості запорізьких принад). Більшість рецензентів (72%) оцінила острів як "чудовий", значно менше оцінок "добре" й "середньо", а от характеристик "погано" чи "жахливо" нема взагалі.

Слово користувачу Hubert60 з Нідерландів: "На Хортиці можна побачити унікальну українську спадщину. Особливо відвідати музей козацтва. Він відкриває вам частину історії України, яка, можливо, була забута за радянських часів. Особливо цікавим є той факт, що в козаків було демократичне суспільство".

"Не роби вигляд, що ти знав, що козаки жили тут. Більшість людей думають, що вони - росіяни. Ну, тепер ви знаєте", - а це вже британець MarkS1909. Першу фразу, звичайно, адресовано іншим жителям західних країн - у світі козацтво дійсно часто асоціюється з Росією.

Однак в запорозького козацтва є фанати навіть за океаном. "Я шаленію від козаків! Ходив до козацького театру і відвідав музей козацтва. Обидва місця подивився з великим інтересом. Богдан Хмельницький, козацький генерал - це один з моїх героїв - майте це на увазі, коли дивитесь на мою оцінку (5/5, - Ред.)", - зізнається davcer з американського Денверу. Він також порівнює запорожців із мінітменами - північноамериканськими ополченцями часів Війни за незалежність США.

Розлогий відгук написав хорват kajser27. Він і запам'ятав історію з листом запорожців до султана, і накупив магнітів з місцевими краєвидами, і вихваляє страви української кухні, які скуштував на Січі. "Контраст між цим давнім затишним островом і промисловим задимленим Запоріжжям разючий", - додає турист

Доволі часто рецензенти згадують і захоплюючий вид на річку та греблю Дніпрогесу. Деякі не обмежувалися лише музеєм та Січчю, а брали велосипеди та їхали вглиб острова.

"У місті, що загалом є дуже шумним, це тихий куточок", - вважає Jay_LA_9 з Лос-Анджелесу (нагадаємо, турецький гість навпаки стверджував, що все Запоріжжя - тихе).

Проте не обійшлося і без гіркої пігулки. "Жінка, яка працювала в музеї, була дуже грубою, і жадала грошей, щоб показати навколишній комплекс", - обурюється американський турист Globetrotter10079 (хоча друга частина фрази не зовсім зрозуміла).

GCUkr (Австралія), вважає, що "на острові ліняться докладати зусиль для приваблення туристів, і з серйозним менеджментом все було б набагато краще". Він не радить витрачати багато часу на Хортицю.

"Цей проспект не завершується ніколи"

Друга за вподобаннями після острова - гребля Дніпрогесу. Оцінка - теж 4,5 але відгуків менше - 64. "Величезний, красивий вночі. Прекрасна підсвітка. Отримав картину (з греблею, - Ред) у подарунок на своє весілля. Зупиніться, проїжджаючи його, і просто оцініть його розмір", - захоплено розповідає Martin C з Ірландії.

KironReid з англійського Ліверпуля вичитав про греблю у відомому путівнику Lonely Planet. Чоловік згадує фразу про те, що в роки побудови Дніпрогес називали "сучасним дивом світу", і погоджується з цим. "Ви можете проїхати на трамваї (тут він помиляється: трамваї греблею вже давно не ходять, - Ред.) чи маршрутці через нього, але краще виділити півгодини та пройтись та помилуватися видом на місто, річку і острів Хортиця. Такі прогулянки є абсолютно безпечними, але іноді ви відчуєте небезпеку через високий рівень вібрації (особливо від вантажівок та автобусів), і те, що листи металу вкриті іржею", - переказує він власні враження. Британець вказує на ще одну перевагу пішої прогулянки - місцевий транспорт переповнений та старий.

Датчанин brufnus ще до поїздки в Запоріжжя запам'ятав фото зруйнованого Дніпрогесу з альбому про Другу Світову, і був радий побачити на власні очі відновлену греблю та проїхатися нею на мотоциклі.

А от Jjgfrop з Греції був здивований дніпрогесівським шлюзом: "Дніпро розділений на два рівні по висоті. І якщо ви хочете відвідати гідроелектростанцію по воді, на вас чекає сюрприз! Від одного до іншого рівня ви пливете на човні, який заходить у резервуар, наповненний водою, як у Панамському каналі!".

В проспекту Соборного (на сайті - ще стара назва, Леніна) - третє місце, 62 відгуки та 4 бали. Пише американець martythompson: "Здається, він не завершується ніколи. Багато основних пам'яток знаходяться уздовж або в безпосередній близькості від цієї великої вулиці. Ви також знайдете їжу, від суші до дьонерів, і безліч мікроавтобусів, щоб відвезуть вам у потрібне місце. Будьте обережні, переходячи вулиці. Використовуйте пішохідні переходи і дотримуйтеся сигналу світлофору". Рецензію автор розмістив під заголовком "Найдовша вулиця Європи?", тобто поставив під сумнів найпопулярніший міф щодо проспекту.

Відвідувач із Британії nigelsuenos радить приділити увагу частині проспекту від вулиці Гагаріна до Дніпрогесу, окремо виділяючи бульвар Шевченка та фонтан і художників на площі Маяковського. "У теплий день дотримайтесь місцевого звичаю та купіть пляшку холодного пива або напою, та сядьте на лавку, спостерігаючи за навколишнім світом".

А от американця Dave P, який, судячи з відгуку, приїхав сюди одружуватись, цікавив переважно шопінг: "Я з радістю знайшов тут всі види магазинів, ресторанів, пам'яток і невеликих парків. Побачив книгарню, яка продає англомовні книги (поряд з ювелірним магазином, де я купив кільця собі і нареченій)". Він обіцяє ще раз пройтися проспектом під час наступного візиту до міста.

Серед музеїв (не рахуючи хортицький Музей козацтва, що йде "в комплексі" з заповідником) найбільшим попитом користується "Фаетон" - приватне зібрання старих автівок (4,5 балів, 47 відгуків).

"Я працював у автомобільному бізнесі понад 30 років і ніколи не був в такому місці, як це. Всі види моторизованих та інших транспортних засобів, зокрема мінімум один літак. Мені сказали, що все це фінансується з приватних джерел - я не міг перевірити, чи це правда, - але якщо це так, то власники дійсно божевільні в найкращому сенсі цього слова", - такими є враження Jay_LA_9 з США.

А Ido D, що прибув з Ізраїлю, хвалить не тільки експозицію, а й власника чи працівника: "Господар був дуже привітний і доброзичливий, - відповів на наші запитання і показав нам все навколо. Ми також побачили групу школярів, які спеціально приїхали з іншого міста та були зачаровані експонатами".

Далі йде схожий за тематикою заклад - музей техніки "Мотор-Січі" (запоріжцям також відомий як "Музей Богуслаєва"). Він отримав 27 рецензій та 4,5 балів. Англієць nigelsuenos відзначає у ньому не тільки експозицію транспортних засобів, а й "приголомшливе зібрання самоварів" та дуже сприятливі умови для фотографування.

Обласний краєзнавчий музей набрав 12 відгуків та 4,5 балів. Автор єдиного англомовного відгуку - KironReid з Ліверпуля. Він написав довжелезний текст з описом всіх відділів музею - напевно самі запоріжці, що тут бували, так докладно не розкажуть. При чому він пише, що "співробітники вибачалися й були засмучені, що не могли провести мені екскурсію моєю мовою".

Такі ж показники (12 відгуків, оцінка 4,5) має і Музей зброї. Ось що із захопленням каже SkydiveED з США: "Друг взяв мене сюди в магазин, а поруч розташований музей. Я не знав про це. Фантастична колекція від крем'яних стріл до сучасної зброї. Невелика територія з такою великою кількістю експонатів. Власник помер торік, а його син продовжує справу. Це повинен бачити кожен турист із Запоріжжя!". Користувач Suha S (звідки він - не вказано, але відгук англійською) так само у захваті, проте згадує і недолік музею - маленьку площу. З цим не можна не погодитись - така колекція заслуговує на значно більше приміщення.

Є на "ТріпЕдвайзорі" і Запорізький дуб, і каскад фонтанів "Райдуга", і пам'ятник Святославу, і ботанічний сад, проте іноземці відгуків про них не лишили.

Як бачимо, Запоріжжя все ж може дивувати навіть вибагливих іноземців. "Фішками" міста виявилися не тільки Хортиця, а й проспект та невеликі приватні музеї. Одна з переваг Запоріжжя та всієї України, на якій наголошують гості – низькі ціни. Зауважень на диво небагато, вони стосуються, зокрема, непривітного музейного персоналу, розбитих доріг та жахливого міського транспорту. Звичайно, зрівнятися з "топовими" туристичними напрямками країни місто об'єктивно не може, але інтерес все одно є.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme