Щоденник "Української весни": 20 травня 1917 року

Почалися Дні Українського національного фонду

Depo.
20 травня 2017 18:00
ФОТО: depo.ua

Одразу зауважимо: у минулому столітті ми встигли змінити календар із застарілого Юліанського на загальноєвропейський Григоріанський. Дати після цього трохи "попливли", тому для позначення тогочасних подій ми використовуємо два стилі - старий і новий. Рівно сто років від дня, про який ми пишемо, виповниться не сьогодні, а на 13 днів пізніше. Ми навмисно робимо цю "помилку", аби календарні дати збігалися. Щоб кожен, хто подивиться на календар, міг заплющити очі і уявити: 100 років тому, в такий же самий день з таким же числом і місяцем на календарі Україна жила іншим, але від того не менш буремним і карколомним життям.

20 травня 1917 року розпочалися Дні Українського національного фонду - структури, яку створила Центральна Рада для збору добровільних пожертв на свою користь. Дні тривали до 22 травня. Українська преса закликала всіх небайдужих прийти на вказаними адресами у своїх містах та віддатти денний заробіток на потребри державотворення.

Пише історик Павло Гай-Нижник: "Свята проходили з великим ентузіазмом і духовним піднесенням, проте вже під час їхнього тривання виявилися застережні для Центральної Ради (з грошового огляду) тенденції. Людність не поспішала жертвувати для нового представницького органу власні кошти і перш за все, через юридичну невизначеність правового статусу та повноважень Центральної Ради. Тим не менш цей акт мав величезну моральну вагу для становлення авторитету Центральної Ради як провідника української революційної демократії, який засвідчив центральному петроградському урядові, що саме ця інституція претендує виражати національні прагнення українців".

Попередній випуск: 19 травня 1917 року.

Більше про життя в Запоріжжі та області читайте на Depo.Запоріжжя

Більше про життя в Запоріжжі та області читайте на Depo.Запоріжжя