Параліч місцевого самоврядування в Запоріжжі: Чому виник та до чого призвів

П’ять фракцій Запорізької міськради (48 депутатів) та міський голова Володимир Буряк увійшли в клінч – сесію не можуть провести вже майже місяць
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Параліч місцевого самоврядування в Запор…

За останній місяць мером Буряком тричі призначалися пленарні засідання чергової сьомої сесії Запорізької міськради. Ще одну позачергову восьму сесію ініціювала група депутатів (у мерії її скликання назвали незаконним). Жодне засідання не відбулося. У вівторок, 20 липня, поміж іншим, у свій 56-й день народження, міський голова трохи почекав у напівпорожній сесійній залі в компанії іменної фракції – депутатів від партії Володимира Буряка "Єднання" (16 мандатів) і вчергове оголосив засідання таким, що не відбулося. Depo.Запоріжжя розповідає про причини і можливі наслідки кризи в Запорізькій міській раді.

Уперше мерське крісло Буряк посів у 2015 році за результатами другого туру, сходив на нього під вигуки: "Ганьба!". Хтось вже і забув про це, але мер пам’ятає, і згадав 20 липня (може, подумки підбивав підсумки 56 прожитих років). Утім, це ніяк не заважало Буряку доволі впевнено почуватися на посаді, спираючись на підтримку опоблоківсько-запоріжсталівської більшості і не зважаючи на демарші фракцій, які Depo.Запоріжжя визначало тоді як умовно демократичні сили. У жовтні 2020-го перемога Буряка мала куди більш впевнений вигляд: перший тур (майже 60% голосів), свої фракції в міській та навіть обласній (дев’ять мандатів) радах. І все це під акомпанемент експертних думок про безперечну перемогу на цих виборах локальних партійних проектів.

Можливо це "запаморочення від успіхів", можливо якісь кулуарні домовленості, можливо, і те, і інше разом призвели до того, що міський голова Запоріжжя трохи переоцінив свої сили. Буряк отримав усі важелі впливу: свого секретаря, своїх заступників, депутатські комісії також були поділені, насамперед, в інтересах "Єднання".

Але уже навесні 2021-го меру довелося поступитися владою – вона була поділена "за квотним принципом". І, як вже неодноразово натякав Буряк, поділ був "освячений" на найвищому рівні. У заступниках мера з’явилася кандидатури від "ОПЗЖ", "Європейської солідарності", "Нової політики", секретарем був обраний  депутат від "Слуги народу" – Анатолій Куртєв.

Утім, "порушником конвенції" став сам Буряк, який за місяць після призначення звільнив Куртєва з посади своїм розпорядженням. Підставою начебто стало те, що секретар не пройшов спеціальну перевірку відповідно до закону "Про запобігання корупції" (подав неправдиві відомості). Скільки б Буряк не запевняв, що діяв за законом, політичного підґрунтя тут немає, посаду секретаря готовий запропонувати будь-якому депутату від "слуг" таке звільнення, безумовно, прецедент. І можна припусти, якби мер не хотів позбутися секретаря, помилки в декларації того були б виправлені вчасно.    

Саме після цього місцеве самоврядування в Запоріжжі й було паралізоване. П’ять фракцій, створивши протиприродну (хочеться вірити, ситуативну) коаліцію: "Слуга народу", "ОПЗЖ", "ЄС", "Нова політика", "Партія Шарія", саботують проведення сесій.

Ними були проігноровані пленарні засідання, призначені на 30 червня та 2 липня. Уже після призначення засідання на 20 липня, коаліція, заявивши, що требо терміново розв’язати невідкладні сесійні питання, ініціювала проведення позачергової сесії 14 липня. Її зірвали кілька десятків молодиків із плакатами, які зайняли місця в сесійній залі й президії. Цей "захист Буряка", а мер в цей час перебував на лікарняному, теж певною мірою мав антиприродний вигляд, адже за наявною інформацією у ньому брали участь представники Нацкорпусу. Вони раніше не надто жалували Буряка.

Поліція у ситуацію не втручалася, хоча за заявою депутатів від "слуг" і відкрила провадження.

Так чи інакше, ця сесія теж не відбулася. А за тиждень коаліція "забула" про важливість і невідкладність питань порядку денного і 20 липня до сесійної зали знову не прийшла.

За лаштунками цих подій є ще дві унікальні (у своїй сукупності) судових ухвали за позовом звільненого Куртєва щодо поновлення на посаді. Вони винесені однією суддею з різницею в кілька днів. В першому клопотання про призупинення розпорядження мера про звільнення секретаря залишене без задоволення, у другому – задоволено.

Обидві сторони конфлікту тепер мають змогу обирати ухвалу собі за смаком. Що фактично і роблять.

Коментуючи останнє пленарне засідання, яке не відбулося, міський голова Запоріжжя заявив, що деякі партії через свої політичні інтереси ставлять під загрозу стабільне життя міста. "Ганьба депутатам, які хочуть поставити політичні рішення вище інтересів запоріжців. Якщо хочете гратися у політику, то спочатку проголосуйте за важливі для запоріжців рішення, а потім вже займайтеся політикою, перемовинами і таке інше. Невже запоріжці заслужили стати заручниками цієї ситуації? Запоріжці саме для цього голосували за "ОПЗЖ", "Європейську солідарність", "Слугу народу", "Нову політику", "Партію Шарія"?", – заявив мер.

Окремо пройшовся по "слугах". "У цій ситуації винні політичні сили, які до неї довели. Так вони ставляться до своїх виборців. Я хотів би спитати у партії "Слуга народу" – чи цьому вас вчить наш Президент? Можливо, він не на тих поставив у місті Запоріжжі, може, це не ті слуги народу і не ті люди?" – обурювався Буряк у свій день народження у майже порожній сесійній залі.

У відповідь фракція "Слуги народу" відправила меру листа з вимогою виконати судову ухвалу (номер два), тобто зупинити дію розпорядження, яким був звільнений з посади секретаря Куртєв. "Міський голова не поважає Закон! Ми прагнемо змінити цю ситуацію та такий порядок речей в муніципалітеті, що існує тривалий час. Ми почнемо брати участь у сесіях міськради тоді, коли міський очільник Володимир Буряк буде дотримуватися букви Закону, а також почне поважати та рахуватися з кожним депутатом та кожним громадянином міста Запоріжжя", – прокоментувала голова фракції Регіна Харченко.

Тим часом наступна сесія скликана уже на п’ятницю, 23 липня. І поки немає ознак того, що сторони готові домовлятися, отже й впевненості, що сесія відбудеться.

Теоретично зовнішнім арбітром, який міг би розв’язати конфлікт, мав стати суд. Але він лише погіршив ситуацію двома протилежними ухвалами, продемонструвавши, що арбітром не є. Запорізькі виборці продовжують вважати, що їхня громадянська позиція починається і закінчується киданням бюлетеня в урну на виборах. Саме тому для "захисту Буряка", за якого проголосували понад 100 тисяч запоріжців, доводиться орендувати "тітушок". Ну а те що центр, оговтавшись від не надто приємних результатів місцевих виборів, закручуватиме "гайки" локальним політичним проектам і надто впевненими у собі мерам, було очевидно від початку. У цьому сенсі ситуація в Запоріжжі, на жаль, не є унікальною.

Поки відсутність сесій у Запорізькій міськраді не стала критичною, деякі важливі питання життєдіяльності можна розв’язати в межах роботи виконавчої влади. Однак, на тлі наближення 30-річчя Незалежності ця криза має негарний політичний вигляд, на тлі наближення опалювального сезону стає погрозливою. Головне ж, що її дійові особи – мер, який демонстративно звільнив секретаря від "слуг", та депутати, які саботують сесії, – відверто демонструють повне нехтування інтересами виборців. Які (читай вище) на це заслуговують.         

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme