Не турбувати, але не проходити повз: Як допомогти кажанам взимку

Сотні тендітних червонокнижних тварин гинуть в Україні взимку переважно через ремонти балконів, дахів, утеплення фасадів. Ці тварини – кажани. Загибель кожного – непоправна шкода природі

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Не турбувати, але не проходити повз: Як…

Починаючи з листопада та впродовж усієї зими у різних куточках України десятками гинуть летючі миші, усі види яких, а їх в Україні понад два десятки, занесені до Червоної книги.

Як гинуть кажани взимку

Летючі миші в холоди гинуть переважно під час ремонтів у будівлях. Як розповіли в Харківському центрі реабілітації рукокрилих, тварини влаштовуються на зимівлю в шпаринах під вікнами, на балконах, у теплових швах будинків. Відповідно, сплячих мишей можуть потурбувати під час утеплення фасадів, заміни вікон, інших ремонтів. На вулиці миші гинуть, іноді за кілька хвилин.

врятовані кажани

Сотні кажанів кожної зими потребують допомоги

Днями у середмісті Запоріжжя випадкова перехожа побачила на асфальті кажанів. Дівчина зателефонувала зоозахисникам, що великий плюс, але сама не стала надавати тваринам допомоги, що великий мінус. Як наслідок, кілька кажанів до приїзду рятівників загинули. Врятували лише п’ятьох.

На початку цього року у Запоріжжі ремонтники, які натрапили на балконі на рукокриле кубло, навіть намагалися допомогти тваринкам: посадили в клітку, накрили плівкою. Але це зовсім не те, що потрібно кажанам. Понад десяток загинули, зоозахисники врятували лише двох.

врятовані кажани

Два кажани, врятовані у січні цього року у Запоріжжі. Їхні родичі загинули

Ще одна жахлива історія з кажанами трапилася цієї осені у Миколаєві. Там летючі миші валялися у дворі та помирали мученицькою смертю. Миколаївський зоозахисник, який вирушив на порятунок кажанів, встиг допомогти лише 12 із понад трьох десятків. Уже відомо, що живих мишей власники квартири, які робили ремонт та натикнулися на сплячих тваринок, просто викинули як непотріб. У центрі реабілітації рукокрилих повідомили, що з цього приводу зоозахисники звернулися до поліції. "На місці вдалось з'ясувати, звідки саме викинули кажанів (там дійсно йшов ремонт), але власники квартири не відчинили двері. Була подана заява про жорстоке поводження з тваринами у поліцію", – прокоментували в центрі.

кажани загинули через людей

Загиблі кажани у Миколаєві

За словами зоозахисників, у більшості випадків кажанів вбивають, все ж таки, не злий умисел, а елементарна байдужість, а також незнання алгоритму дій щодо їхнього порятунку. Depo.Запоріжжя спробує розповісти, чому летючі миші опиняються в небезпеці, а також чому і як їх потрібно рятувати взимку.

Чому треба рятувати кажанів

До Червоної книги України усі види кажанів, що у нас мешкають, занесені не просто так. Їхні популяції скорочуються шаленими темпами. Ця проблема торкнулася усього світу. Кажани визнані однією з найбільш вразливих груп тварин. І відповідальність за це майже цілком лежить на людині. Кажани – одні з небагатьох тварин, які не влаштовують власні домівки, а оселяються у готових природних чи штучних об’єктах: дуплах дерев, різноманітних печерах, а тепер вже у будинках. Люди вирубають старі дерева з санітарних міркувань, руйнують печери чи влаштовують туди екскурсії, у будинках роблять ремонти. Кажанам усе складніше знайти собі затишну домівку. Окрім того, летючих мишей вбивають інші фактори:

  • Використання пестицидів, які завдають нищівного удару не лише по шкідниках, а й по тих, хто ними годується – птахах, кажанах тощо

  • Знищення ландшафтного розмаїття, коли усе більше ділянок землі освоюються та забудовуються

  • Природно низькі темпи розмноження летючих мишей: самочка народжує в середньому одне-два дитинча на рік

  • Людські упередження. До недавнього часу вони підживлювалися легендами про вампірів, а тепер кажанів ще звинувачують у коронавірусі

Втрата хоча б одного з існуючих видів кажанів – це втрата частини природного розмаїття. І варто зазначити, що у своїй новітній історії Україна один вид цих тварин вже втратила – довгокрила звичайного. Востаннє його бачили на початку 1990-х. А колись довгокрили були дуже розповсюджені на наших теренах.  

Однак справа не лише в цьому. Кажани упродовж багатьох століть захищають людство від шкідників. Тваринка вагою близько 20 грамів за літо знищує десь кілограм шкідливих комах, тобто у 50 разів більше за власну вагу. І, на відміну від пестицидів та іншої отрути, людям нічим не шкодить.

Чим допомогти кажанам взимку

Кажани зимують приблизно з кінця жовтня до березня. При цьому зимова сплячка у них певною мірою умовна. Руді вечорниці – один із найбільш розповсюджених у містах видів – під час зимових потеплень можуть вилітати зі свого сховища, наприклад, аби попити води. Однак прогодуватися взимку потурбовані людьми тварини не зможуть, а мороз на вулиці вб’є їх за лічені хвилини. Окрім того, летючі миші – чи не найтендітніші з тварин, нашкодити їм дуже легко. Саме тому, аби врятувати кажанів, діяти потрібно швидко і правильно.

кажани загинули через буревій

Кажани, що загинули через зимовий буревій у Запорізькій області. Вітром тварин винесло з їхнього сховища  

Алгоритм таких дій надала запорізька зоозахисниця Олеся Кулик. Дівчина кілька років поспіль рятує запорізьких кажанів і проводить величезну просвітницьку роботу щодо цього. Ось що радить Олеся, якщо хтось знайшов кажана і хоче йому допомогти:

  • Одягти рукавички або взяти будь-яку тканину або одяг. Кажани дуже крихкі і їх можна просто розчавити в руках

  • Донести до будинку, якщо це вулиця, і посадити в картонну коробку, яка щільно закривається. Зробити дірочки ручкою або тонким стрижнем

  • Постелити на дно коробки сухий паперовий рушник, туалетний папір або серветку

  • Напоїти кажана зі шприца без голки (якщо боїтеся, не чіпайте)

  • Помістити кажана у прохолодне місце і шукати фахівця або волонтера, до якого рукокрилого можна передати. Тварину доведеться підвезти до людини, яка може нею опікуватися, або до вокзалів, з яких вона вирушить далі. Утримувати кажана вдома витратно і складно, нюансів багато і часто в руках недосвідченої людини вони гинуть.

Людей, які спеціалізуються на допомозі кажанам, не надто багато. Наприклад, у Запоріжжі таких немає. Олеся Кулик займається ними у міру можливості, адже опікується десятками інших тварин. Зв’язатися з нею можна за телефоном: (063) 79-33-85. Олеся переправляє кажанів у Харківський центр реабілітації рукокрилих.

Центр – головна організація в Україні, яка фахово надає допомогу кажанам. Лише навесні цього року з центру випурхнули понад тисяча кажанів, знайдених у різних місцях України. Із будь-якими питаннями щодо цих тварин можна зателефонувати до колцентру організації: +38 (096) 591-16-24; +38 (066) 305-98-95.

випускний кажанів

"Випускний кажанів" на Хортиці

І наостанок. Варто уявити собі чарівний квітневий вечір, захід сонця, повітря, що просякнуте ароматом весняних квітів, та почути тихий шерех маленьких шкіряних крилець. Так, зазвичай, відбувається "випускний кажанів", які були врятовані людьми, благополучно перезимували та повертаються у природнє середовище. Три роки тому на запорізькій Хортиці таким чином випустили цілу зграю – чотириста врятованих мишей, торік – сотню. Загалом же, лише у Запоріжжі кожного року рятують від сотні до кількох сотень кажанів. І долучитися до порятунку цих насправді дуже милих, корисних та вразливих тваринок може будь-хто. Головне – не проходити повз.

Фото: Олеся Кулик, Depo.Запоріжжя, Kharkiv Bat Group

Читайте також

Лети, мишко: На запорізькій Хортиці майже одночасно злетіли в небо сотні кажанів

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme