Медові ріки й квіткові береги: Чим вразив Покровський ярмарок у Запоріжжі

Ярмарок, що на кілька кілометрів розтягнувся уздовж Дніпра, за один лише день відвідали понад 100 тисяч гостей

Осінні ярмарки – традиційна українська межа між гарячим клопітким літом та зимою, що неодмінно покаже, хто добре працював, а хто байдикував. Що ж, запорізьких аграріїв і сільгоспвиробників у неробстві не запідозриш: на Покровський ярмарок, що суботи, 8 жовтня, з ранку гудів на Набережній у Запоріжжі, вони привезли понад 200 тонн продукції: 73 тонн зерна, 50 тонн фруктів, 48 тонн овочів, 31 тонну кукурудзи, 28 тонн насіння соняшнику… І це лише дари полів та городів. Додайте сюди промислові вироби – одяг, взуття, білизну, а ще різноманітні сувеніри, і ви зможете представити розмах запорізького Покровського ярмарку, що відвідали понад сто тисяч гостей.

Покровський ярмарок у Запоріжжі традиційно приурочений до Дня міста, що відзначається у першу суботу жовтня, і традиційно ж стає головною подією святкової програми. Головною, але не єдиною. Місцевій мерії навіть довелося видати мапу святкових локацій: де алея майстрів, де фотозона, де лишати зізнання в любові до рідного міста, де милуватися об’ємними композиціями з квітів тощо. Проте всі ці майданчики розташовані поруч з ярмарком, тож не він доповнює програму Дня міста, а навпаки.

Найбільш відвідуваною зі святкових локацій, позу сумнівів, стала виставка квітів. З майже двадцяти тисяч рослин, на які було втрачено понад 800 тисяч гривень, запорізькі комунальники зробили об’ємні композиції. Їхня авторка -дизайнер комунального підприємства “Зеленбуд” Ганна Дузенко. Зізнається, що вигадує їх взимку, малює на папері, а вже потім зеленбудівці втілюють ці зимові вигадки в об’ємі. Над цьогорічними працювали майже тиждень – почали у понеділок, 3 жовтня, зранку, закінчили у п’ятницю, 7-го, пізно увечері. На галявинах з’явилися кумедні звірятка з мультика “Мадагаскар”, Ассоль, що дочекалася червоновітрильного “Секрету”, “горбатий” “запорожець”, перетворений на кашпо для квітів, герб Запоріжжя тощо.

А ще комунальники дещо потроліли запоріжців – велетенським тортом з квітів. Справа в тому, що на День міста мешканців, зазвичай, пригашали тортом. Минулого року любителі халяви влаштували біля смаколика по-справжньому потворну сцену – ледь не побилися за шматки. Тож міська влада від цієї кондитерської традиції відмовилися. Торт тепер лише з квітів. Поруч із ним квіткові чайник із чашкою відповідних розмірів. І все це – на величезній серветці.

А ще на галявині в мініатюрі відтворили головну пам’ятку Запоріжжя – Січ.

Щодо безкоштовних смаколиків, то без них не обійшлося і цього разу. Щоправда, не солодких. На велетенський пательні – діаметром майже три метри для містян насмажили понад дві тисячі куриних крилець. І встановили рекорд України. Крильця у часниковому соусі роздали всім бажаючим – обійшлося без штовханини. До слова, встановлення кулінарних рекордів, схоже, стає візитівкою Запоріжжя. Минулого року на цьому ж місці приготували найбільшу в Україні шкварчанку. А лише місяць тому у центрі Запоріжжя зібрали найбільшу в Україні кількість консервації  - під час фестивалю домашніх закруток.

Утім більшість відвідувачів Покровського ярмарку все ж халявою не надто цікавилися – прийшли не лише погуляти, але і з користю витратити гроші. Чималі черги вишикувалися біля прилавків із саджанцями – плодових дерев, чагарників, троянд.

Уже традиційно розмітали дари дикої природи, які пропонували лісгоспи: горіхи, терен, калину, чорноплідну рябину, шипшину тощо.

Текли на ярмарку і справжні медові річки – цей натурпродукт пропонували понад десяток виробників. До медової справи долучилися навіть мер із губернатором.

Чимало було солодощів, м’яса, ковбас, молочних продуктів.

Виробники з приморських територій заманювали рибою і морепродуктами.

Попре обіцянки, що ярмарок буде безалкогольним, чимало було й різноманітних міцних напоїв на розлив.    

Щодо цін, які обіцяли на 15% нижчими за середні на запорізьких ринках, вони на більшість товарів виявилися звичайними. Але, спасибі, що не вищими за магазинні, адже ярмаркова атмосфера теж чогось варта… А вона була, адже двадцять районів Запорізької області привезли на ярмарок не лише товари, а й свої цікавинки. Гуляйпільський вражав гумористами "Хлопцями-махновцями", адже це батьківщина Махна; Василівський нагадав про свою головну пам’ятку - садибу Попових; Пологівський, відомий родовищами глини і каоліну, запрошував в художньо-керамічну майстерню просто неба...

Доповнювали атмосферу десятки мангалів із шашликом, казанів з пловом, решіток з ковбасками, пателень зі смаженої картоплею.

На жаль, як слід погуляти Покровському ярмарку не дозволив дощ – почався десь у півдні та й розполохав добру половину відвідувачів. Та ще й зірвав концерт "Тартака" і "Тіка", який мав відбутися до Дня міста.

Між тим, цьогорічний Покровський ярмарок, як обіцяє запорізька влада, в останнє відбувається у міському форматі – наступного року його виведуть на всеукраїнський рівень. Лунали навіть заяви, що Запоріжжя переплюне Сорочинці.

Нагадаємо, ярмаркові традиції на Запоріжжі мають давню історію, а Покровський був найбільшим, найвеселішим і найприбутковішим.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя